Elimdeki Malzemelerle Model Uçak Yapımı ?

Hocam kesinlikle sen benim aradığım kişisin :) İşte ben de bu şekilde uçaklar yapmayı istiyorum. Sabırsız olunca da nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Aslında eğitim uçağı derken, genelde üstten kanatlı cessna benzeri modeller önerilmesi alışılagelmiş bir durum.
Ben o tarz uçakları başlangıç modeli olarak önermiyorum. Nedenleri bana göre hayli fazla.
F-22 gibi bir model başlangıç için daha makul. Ancak elinizdeki malzemeler (motor, pil) uygun değil.
Siz nasıl birşey yapacağınıza karar verin. Forumda tüm arkadaşlar yardımcı olur. :)

Motorlar bunlar hocam;

920KV + 30A SimonK ESC

Sizce yeterli olmaz mı ? veya 2 motorla yapsam
Pil, tek motora ağır gelebilir. 800-1000 mah gibi pil alırsanız o motorlarla küçük modeller yapılabilir. Yada hafif 2 motorlu uçak yapılırsa 2200mah pil kullanılabilir.
Eğer eldeki malzemelerle model denemek isterseniz ft tiny modelini deneyebilirsiniz ama 2200 mah ile ne kadar verimli olur tam emin değilim.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Özkan
Pil, tek motora ağır gelebilir. 800-1000 mah gibi pil alırsanız o motorlarla küçük modeller yapılabilir. Yada hafif 2 motorlu uçak yapılırsa 2200mah pil kullanılabilir.
Eğer eldeki malzemelerle model denemek isterseniz ft tiny modelini deneyebilirsiniz ama 2200 mah ile ne kadar verimli olur tam emin değilim.

2 motorlu hangi modeli önerirsiniz hocam ?

İsmail, pili 2 yıl önce almışsın. Pil sağlam mı? Bir şarj cihazı ile ölçtün mü? İstersen yeni pil alıp Çaylak modelini yap.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
İsmail, pili 2 yıl önce almışsın. Pil sağlam mı? Bir şarj cihazı ile ölçtün mü? İstersen yeni pil alıp Çaylak modelini yap.

Bu akşam bende onu test edeceğim Levent hocam arkadaşların dediği gibi ağır olacak baya bunu yedek bırakıp 1000mah civarı pil almam sanarım en doğrusu

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
2 motorlu hangi modeli önerirsiniz hocam ?
Yapıp uçurduğum çift motorlu model yok malesef. Mehmet Sarıkaya abinin paylaştığı kargo uçağı olabilir. Youtubeda değişik model videolari olabiliyor ordan değişik bir model denk gelebilir.

Çaylak modelinin kasasını tamamladım sayılır arkadaşlar desteği olan herkese teşekkürler. Elektronik bağlantısını için servoları bekliyorum. Renk pembe olduğundan akrilik boya ile boyamayı düşünüyorum.

Kumanda Flysky FS-i6 alıcı ia6b modelini aldım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çaylak modelinin kasasını tamamladım sayılır arkadaşlar desteği olan herkese teşekkürler. Elektronik bağlantısını için servoları bekliyorum. Renk pembe olduğundan akrilik boya ile boyamayı düşünüyorum.

Çok hızlısın :) Ben zaman bulup da bu seviyeye getirene kadar aylar geçti :)Çok da güzel görünüyor eline sağlık. akrilik yağlı boya ile boyayabilirsin. Ön taraftaki motor mountunu da kontraplaktan yapmanı tavsiye ederim.

• Beğen
Çok hızlısın :) Ben zaman bulup da bu seviyeye getirene kadar aylar geçti :)Çok da güzel görünüyor eline sağlık. akrilik yağlı boya ile boyayabilirsin. Ön taraftaki motor mountunu da kontraplaktan yapmanı tavsiye ederim.

Teşekkürler kontraplak kesecek malzeme bulamadım maket bıçağı ile denedim çok uğraştıracak gibi geldi yapmadım. Kıl testeresi temin edip o şekilde yapacağım. Gövdeyi yaparken çok dar geldi çizim bir miktar daha geniş yaptım.

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Elinize saglik güzel gözüküyor.:thumbup: Yapım aşamasından başka fotoğraflar varsa paylasabilir misiniz? Kanatları ince köpüğü katlayarak mı yaptiniz?

Elinize sağlık.%p
Bazı straforları bantlar pek tutmuyor. Ama bazılarını da iyi tutuyor.
Eğer kullandığınız straforu bant iyi tutuyorsa, boyama yerine (onunda su bazlı olması gerek), renkli koli bantı temin edip kullansanız. Hem dış darbelere karşı daha dayanıklı olur, hem de mukavemeti artırır.
Not: Eğer kontraplak olarak kastettiğiniz 4-5 mm. kavak kontraplak ise, kesmek istediğiniz yerden maket bıçağı ile bir kac kez geçince düzgün kesim oluyor. Ben yapmakta olduğum teknenin tüm kesimlerini maket bıçağı ile yapıyorum.

• Beğen
Elinize saglik güzel gözüküyor.:thumbup: Yapım aşamasından başka fotoğraflar varsa paylasabilir misiniz? Kanatları ince köpüğü katlayarak mı yaptiniz?

Sağolun hocam.

Kanatları izocam formboard ürünü var 3 cmlik ondan kestim hocam. Kesim aleti için 0,40mmlik rezistans teli (metresi 3 tl) aldım. 12volt 7 amper aküye bağladım tel anında ısınıp anında soğuyor. Kanatları keserken eşimde sağolsun yardımcı oldu :bravo:

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Elinize sağlık.%p
Bazı straforları bantlar pek tutmuyor. Ama bazılarını da iyi tutuyor.
Eğer kullandığınız straforu bant iyi tutuyorsa, boyama yerine (onunda su bazlı olması gerek), renkli koli bantı temin edip kullansanız. Hem dış darbelere karşı daha dayanıklı olur, hem de mukavemeti artırır.
Not: Eğer kontraplak olarak kastettiğiniz 4-5 mm. kavak kontraplak ise, kesmek istediğiniz yerden maket bıçağı ile bir kac kez geçince düzgün kesim oluyor. Ben yapmakta olduğum teknenin tüm kesimlerini maket bıçağı ile yapıyorum.

Sağolun hocam. Tamir takviye bantlarından alıp deneyeceğim kağıt bant denemiştim köşelere zarar gelmesin diye kanatlarda çok iyi tutmadı.