EPOXY Raf Ömrü Var mı ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Elimde yaklaşık 2-3 sene önce almış olduğum çift komponentli 5 dak EPOXY var. Kontrol ettiğimde her iki sıvının da hala akışkan kaldığını gördüm. Ama yine de sorup sizden teyid almak istiyorum.

Epoxy için bir raf ömrü var mıdır ? Bu ürünü kullanmamda bir sıkıntı olur mu ?

Şimdiden teşekkür ederim :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şöyle bir şey buldum ama bu bizim kullandığımız EPOXY benzeyen bir şey mi emin olamadım

Biresin ® CR80 reçine raf ömrü 24 ay, Biresin ® CH80-1, CH80-2, CH80-6 ve CH80-10 sertleştiricilerin raf ömrü 12 aydır.
Bu değerler normal şartlar altında (NŞA) (18 - 25°C) saklanan ve orijinal ambalajı açılmamış ürünler için geçerlidir.

EPOXY Raf Ömrü Var mı ?

Mehmet Bey epoksilerin raf ömrü vardır malesef, ve sertleştiriciler daha çabuk bozulurlar genelde, ama saklama koşullarına göre bozulma zamanı da değişebilir. Elinizdeki epoksiyle iki "dahda" parcasıyla bir deneme yapıştırması yapıp durumunu görebilirsiniz. İki sene önce aldıysanız muhtemelen son demlerinde de olsa iş görebilir, yine de ben olsam çok kritik bir bölgede kullanmazdım, ama 3 sene önce aldıysanız fazla riskli olur.
Bağlantısını verdiğiniz ürün laminasyon epoksisi gibi görünüyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

EPOXY Raf Ömrü Var mı ?

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Mehmet Bey epoksilerin raf ömrü vardır malesef, ve sertleştiriciler daha çabuk bozulurlar genelde, ama saklama koşullarına göre bozulma zamanı da değişebilir. Elinizdeki epoksiyle iki "dahda" parcasıyla bir deneme yapıştırması yapıp durumunu görebilirsiniz. İki sene önce aldıysanız muhtemelen son demlerinde de olsa iş görebilir, yine de ben olsam çok kritik bir bölgede kullanmazdım, ama 3 sene önce aldıysanız fazla riskli olur.
Bağlantısını verdiğiniz ürün laminasyon epoksisi gibi görünüyor.
Oldukça kritik bir nokta Evren hocam. Helinin kuyruk servo hareketini kuyruk mekanizmasına aktaran karbon çubuğun uç kısmına ball link montajında kullanacaktım.

Sürekli hareket ve gerilim altında oldukça kritik bir nokta. O zaman ben yenisini alayım, kafam rahat olsun :)

NOT: Bu arada laminasyon epoksisi tam olarak nedir bilemiyorum ama daha önce benzer "karbon-metal uygulamasında" bu ürünü kullanmış ve bir sıkıntı yaşamamıştım.

Ürün linki şu :

EPOXY Raf Ömrü Var mı ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oldukça kritik bir nokta Evren hocam. Helinin kuyruk servo hareketini kuyruk mekanizmasına aktaran karbon çubuğun uç kısmına ball link montajında kullanacaktım.

Sürekli hareket ve gerilim altında oldukça kritik bir nokta. O zaman ben yenisini alayım, kafam rahat olsun :)

NOT: Bu arada laminasyon epoksisi tam olarak nedir bilemiyorum ama daha önce benzer "karbon-metal uygulamasında" bu ürünü kullanmış ve bir sıkıntı yaşamamıştım.

Ürün linki şu :

Evet önemli bir noktaymış, cimrilik etmeye lüzum yok :) öte yandan eğer o dişli çubuklar karbonun içine sıkı sıkıya giriyorsa yapıştırıcı olarak ne koysanız işe yarar. Ama titreşimi düşünürsek en sağlıklı seçim epoksi olacaktır.

EPOXY Raf Ömrü Var mı ?

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Evet önemli bir noktaymış, cimrilik etmeye lüzum yok :) öte yandan eğer o dişli çubuklar karbonun içine sıkı sıkıya giriyorsa yapıştırıcı olarak ne koysanız işe yarar. Ama titreşimi düşünürsek en sağlıklı seçim epoksi olacaktır.
Evet ben de bu akşam gidip yenisi aldım ve az önce uygulamayı yaptım.

Bu parça karbona tadli bir şekilde giriyor. Sizin de dediğiniz gibi manual de CA kullanılabilir deniyor ama biz ısı sağlama alıp Epoxy kullanıyoruz hep :D

EPOXY Raf Ömrü Var mı ?

Benim elimde daha önce uzun yıllar beklemek dolayısı ile akışkanlığı kaybolup, sertleşmeye başlayan reçine yapıştırıcılar oldu. Onları atmak zorunda kaldım. Ama eğer akışkanlığı kaybolmamış ve birbirine karışmakta sorun yoksa, dahta yapıştırmakta kullanıyorum. Piyasadaki bu tür yapıştırıcılar genellikle 5 dakikalık oluyorlar. Ben de, zaman çok kısa olduğu için bunlarla çalışmayı sevmiyorum. Öyle 3-5 saatlikleri de yok. Acelem olmadığı için de genellikle tee çocukluğumdan beri bildiğim 24 saatte sertleşen "404 Plastik Çelik" kullanırım. Çok da ucuzdur. Ara sıra 30 dakikalık falan olanına denk gelirsem alırım. Zamana karşı fazla işim olmadığı için de, elimde uzun süre bekleyenler genellikle bunlardır.

EPOXY Raf Ömrü Var mı ?

Benim gozlemledigim kadariyla, epoksinin zamani gectiginde, iki komponenti karistirinca donma zamani kisaliyor ve normalde saydam olmasi gereken son urun zamanla bulaniklasmaya ve daha da eskiyse donunca beyaz olmaya basliyor. Tabi dayanimi da baya dusuk oluyor.

Elimde Hobbyking'den alınma 9 Oz 5 Dakikalık Epoxy vardı, geçenlerde tahta parçası üzerinde deneme yaptım ve bal gibi donmuş kıvama geldi ve de en ufak yapışma olmadı.Böyle olunca çöpe attım ben de.Bulunduğum yerde Epoxy bulmak da çok zorlaştı son dönemlerde.Flitetest mağazasında aşağıdaki ürünleri buldum 4 Oz tüp şeklinde.Daha önce ki Epoxy'i bitiremediğimden ziyan olmuştu çoğu.Sizce 4 Oz olanlar ideal midir? Bir de sizin görüşünüzü almak istedim.:)

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Sizin orada "404 Çeko rapid bond" yok mu nalburlarda ?;)

Tıkla: