esc den mi motordan mı ??

emin kurt

Uye
İlgi Alanı
Uçak
merhaba arkadaşlar. rckolik te yeni sayılırım. bugüne kadar birçok yardımı buradan aldım bundan dolayı herkese çok teşekkür ederim.
konumuza gelecek olursak align trex 450 plus dfc var. 3 ay kadar oldu alalı. hiçbir sorun olmamıştı bugune kadar . fakat bugün pili taktığımda esc den gelen sesi duymadım. daha sonra kumandamı açtım genel kontroller yaptım herhangi bir sorun yok. fakat kumandadan gaz vermeye başlayınca sadece servolar yukarı çıktı. motor çalışmadı. bunun sorunu ne olabilir acaba ?

ESC bağlantı sonrası ses ESC değil, motordan gelir. Eğer bu son sefer ses gelmedi ise :

-- ESC - Motor bağlantısında bir sıkıntı olabilir.
-- ESC'niz bozulmuş olabilir.

ESC'nin BEC kısmı düzgün çalışıyor ki servolara elektrik gidiyor. Ama bu ana motor kısmında sorun olmadığı anlamına gelmez.

Elinizde yedek bir ESC var ise, değiştirip %100 emin olmakta fayda var :saygilar:

şu anda elimde esc yok fakat tokatta bulunan abilerimde olması lazım onlarla irtibata geçeyim . teşekkür ederim cevabınız için inşallah ciddi bir sorun değildir.

Emin merhaba kumandan ve fbl uniten nedir.Kumandan futaba ise sfhss modunda olup olmadığına bakar mısın.

ben direk site vereyim abim kit olarak geldi çünki

kumanda align t6 sfhss modunda onda değişiklik yok

Bende de benzer bir sıkıntı olmuştu yanlışlıkla sfhss yerine fhss te açmıştım kumandayı.Bu durumda Mehmet abinin seçeneklerini kontrol etmek iyi olur. :saygilar:

yok abim orası doğru :) onda sorun yok :) amabulamadım hala inşallah esc de sorun olmaz diye düşünüyorum ama :S

Emin bir de idle up ve hold butonlarını kontrol edermisin.?Bir de kumanda idle up normalde kapalı geliyor yani inhibit menüde on konumuna getirmek gerekiyor.

emin kurt' Alıntı:
... daha sonra kumandamı açtım genel kontroller yaptım herhangi bir sorun yok. fakat kumandadan gaz vermeye başlayınca sadece servolar yukarı çıktı. motor çalışmadı. bunun sorunu ne olabilir acaba ?

Her zaman once kumanda acilir, her zaman. Fail safe girmis olabilir. Daha sonra denedin mi tekrar?

ıdl up ve hold butonlarındada sorun yok abim onlarıda ayarladım

abi fazlasıyla denedim emin olabilirsin :laugh:

Sistematik olarak bakarsak, servolar calistigina gore esc'nin bec devresi calisiyor, unite calisiyor, alici calisiyor. Ben olsam oncelikle imkan varsa esc ve motoru baska esc ve motorlarla denerdim. Eger baska esc-motor yoksa, escyi sifirlayip yeniden ayarlamayi denerdim. Bunun icin manuelde gerekli bilgilerin verilmis olmasi lazim. Yada oncesinde biraz arastirmak lazim. Ama escnin bir sekilde bir uyari tonu vs vermesi lazim, pil takinca gik cikarmayan esc ucmus bir esc olmaya cok yakin bence :)

esc sıfırlama bana çok uzak :rolleyes:
bi kaç video falan izledim araştırmıştım ama o kadar bilgi bana yetmez biraz okuma zamanı geldi sanırım :eek:kuyun:
farklı bir esc bulamadım henüz ama araştırmalarım devam ediyor :eek:kuyun: