ESC problemi-Alıcıya akım gitmiyor

İskender Yenimol' Alıntı:
bec + pozitif ucu pcb board'a bağlanmamış fotada işaretlediğim yere lehimle kırmızı kabloyu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

şimdi bakıp düşünüyorum esc içine zaten 2. bir 7805 sığar ama board pcb yolları farklı olmalı

senin kaplama üzerinde esc'en için bec'li model olduğunu teyit edersen.

demekki bu hk bec'li modele lm 7805'i koyuyur.

bec olmayan modele koymuyor demektir.

burdan çıkaracağımız sonuç şu bu hk bir çok değeri mesela li-po c değerleri ve mah değerleri abarttığı gibi esc'nin bec çıkış yükünüde 2 kat abartmış

bec için 3A demiş lm7805'e gerçekte sürekli 3A yüklen en fazla birkaç dakika dayanacaktır. ( heleki bu smd kılıf içinde olanı bu model to-220 kılıf içindeki modele göre daha çabuk ısınır çünki soğutucu yüzey küçüktür.)

zaten bunu el ile temasta anlarsınız ellenemeyecek kadar ısınır.

diğer yandan motor sürücü mosfetleri fotodan okuyamadım üzerindeki model numarasını yazarsan esc'nin gerçekte kaç amper çekeceğini mosfet'lerin datasheet'ine bakıp anlayabiliriz.

Delikopter' Alıntı:
Bildiğim kadarı ile bu esc OPTO iskenderin dediği şekilde lehim yapınca çalışır fakat servolara yeterli voltaj gitmez diye düşünüyorum, büyük ihtimalle servolar sapıtacaktır, en güzeli bir UBEC alıp takmak...
Hüseyin haklısın yüksek amperli esc lerin çoğunluğu OPto dur yani bec devresi barındırmaz.Bu escler ile birlikte harici ubec devresi vasıtasıyla alıcıya 5v besleme voltajı sağlanır.Ancak esc içersinde lineer veya switch mod regülatör bulunabilir.Bu durumda bec devresi olduğunu anlamış oluruz.Ayrıca yüsek amper çıkış verdiği yazılan escler 7805 ile birlikte bir mosfet barındırırlar akımı mosfet üzerinden geçirerek 7805 in kendi akımının bazen 2,3,4 katı akım sağlamış olurlar(lineer regülatörlerde)Switch mod regülatörlerde daha farklı çalışırlar.

İskender Yenimol' Alıntı:
o esc'nin bec çıkışına 1.5A den fazla yüklenmez isen bir sorun olmaz mesela çok büyük olmayan uçak lm 7805 max 1.5A çeker.

esc'nin özelliklerinde bec çıkışı olduğu yazıyor. 5volt 3A senin alıntı ile eklediğin foto üzerinden konuşuyoruz eklediğin foto ile esc'en farklı ise bilmiyoruz söktüğün kaplamanın kendi fotosunu koy bakalım :)

ama burası şüpheli dış kaplama birdie olup esc içi red brick olabilir. kaplamayı yanlış yapıştırılmış

olabilir çünki aynı esc'nin opto olanıda var.

yani dolayısıyla seninkinde bec çıkış var veya yok yaptığın lehim işinden sonra esc'en bec'li oldu ama

içinde tek lm 7805 olduğundan bec çıkışına 1.5 A den fazla yüklenmez isen hiçbirşey olmaz

mesela helide sıkıntılı heli servoları sürekli yük çeker

ama zagi veya 3 adet küçük servo kullanan uçakta kullanılabilir.

zaten daha büyük veya kıymetli bir uçakta kullanacaksan o esc bec'li olan model bile olsa güvenilir değil çok basit bir esc üzerinde istediği kadar 50A yazsın basit esc.

Geç mesaj için kusura bakmayın ufak bir rahatsızlık geçirdim, simdi oturabildim pc basına. Ufak bi depron model yapıyorum, 9gramlık servo kullanacağım.
Fetlerde yazanı tamamen yazıyorum :) 945 ON 80N2G

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da escnin kılıfı, no bec yazıyor.

evet bizi yanıltmışsın bec özelliği olmayan esc almışsın fakat ilk mesaj'ına eklediğin fotodaki esc bec özelliği olan modeli eklemişsin

neyse sonuçta yaptığın lehim işleminden sonra senin esc'de bec'li oldu ama dediğim gibi tek 7805 olduğundan 3A değil

max 1.5A yüklenebilirsin bec çıkışına

yani zagi v.s gibi 2-3 adet 9 gram minik servo ilen uçan bir model'de anca kullanabilirsin.

Ben halen iş görmeyeceğini düşünüyorum ve sonucu bekliyorum ;)

aynı esc'nin orjinal bec'li modelinin içindede lm7805'ten başka birşey yok fakat belki paralel adet vardır.

Arkadaşlar,7805 1.5 ampere kadar çekilecek akımı karşılıyor bilgiğiniz gibi.Bu durumda standart servolar ve alıcı ile donatılmış bir modelin dahi akımını karşılayabilecek güçtedir.

Zaten depron bir model yaptigim. 9gr servolar hk alici 2200 motor. Oldu ki isi riske atmamak icin opto edinmeye kalktim, bu opto tam olarak nedir ? Yalnis anlamadiysam opto ile beraber esc 3A akima dayanabilecek oyle mi ? Bide nasil baglanir bu opto :)

Riske atmamak için optp deil Bec devresi edinmelisin, OPTO : bec devresi barındırmayan ESC türleridir.

Delikopter' Alıntı:
Riske atmamak için optp deil Bec devresi edinmelisin, OPTO : bec devresi barındırmayan ESC türleridir.
Daha fazla detay için ;)

kemal çavuş' Alıntı:
Zaten depron bir model yaptigim. 9gr servolar hk alici 2200 motor. Oldu ki isi riske atmamak icin opto edinmeye kalktim, bu opto tam olarak nedir ? Yalnis anlamadiysam opto ile beraber esc 3A akima dayanabilecek oyle mi ? Bide nasil baglanir bu opto :)

hiçbir şey olmaz kardeşim hazır bec çıkışı olan esc'nin içindede 7805'ten başka birşey yok emin ol buna

ama macera arıycam diyorsan başka

kemal çavuş' Alıntı:
Bu kısmı atlamışım. Depronsa aynı şekilde devam ;)