ESC Programlamada TIMING ve PWM değerleri Nedir ? Neyi etkiler ?

Hafta sonu Kocaeli'de esc yüke bindiğinde anlık kesip tekrar geliyordu kendine. :eek:f:

timing ayarı yapmadığım geldi aklıma, acaba savöx 500 kv motor ve yep 120 a esc de timing kaç olmalıdır bilgisi olan varmı? :-\

sistem 12s :saygilar:

Şu konuya bakar mısın Ali. Savox 5065-500kv + YGE 120 ESC

Timing 18 önermişler ;)

Çok sağol Mehmet abi teşekkür ederim [emoji106]

HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Her kese selam. Logo 600 SX-de kullandığım Scorpion HK-III 4035 560kv motoru Hobbywing 130A v4 esc-de 15' timing ayarı ile kullanıyorum. Bir çok yabancı forumlardan da okuduğum üzere adamlar stok ayarda yani 15 derecede bırakıyolar timing-i. Ancak geçenlerde facebookdan bu hobi ile yakından ilgilenen bir fransız arkadaşa sordum, 18 derece timing ile kullandığını söyledi. Hobbywing ile Scorpion kullanan arkadaşlara soruyorum, sizler hangi timing ayarını kullanıyorsunuz? Scorpion kendisi 5 derece öneriyor ancak HW ile 5 derece kullananlar mutsuz sonla üzleşmişler. :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Scorpion kendisi 5 derece öneriyor ancak HW ile 5 derece kullananlar mutsuz sonla üzleşmişler. :rolleyes:

Mid timing her zaman iyidir genelde üzmez Ferid. Kabaca 15° oluyor bu da haliyle 0-30 arası düzende... 18° de fena olmayabilir.

Scorpion neye göre o tavsiye edilen 5° yi söylüyor bilmiyorum. Çok gaz kesme sıkıntıları yaşadım ben de protosta. 15° ile yaşamadım.

Mid timing her zaman iyidir genelde üzmez Ferid. Kabaca 15° oluyor bu da haliyle 0-30 arası düzende... 18° de fena olmayabilir.

Scorpion neye göre o tavsiye edilen 5° yi söylüyor bilmiyorum. Çok gaz kesme sıkıntıları yaşadım ben de protosta. 15° ile yaşamadım.

Rasim abi, ben daha 18-i denemedim, ancaq termometre ile ısıyı kontrol ederek 1 tık yükselte yükselte denemeyi planlıyorum yakın zamanlarda. Talon 120A esc-de 5 derece (LOW) ile uçuruyordum, belki de o yüzden esc havada stop etdi :rolleyes:

Scorpion 5 derece timing degerini kendi motor ve esc kombinasyonu icin veriyor. Hobbywing esc ile kullanimda 15-18 derece arasi uygun.

Helikopter icin timing degerinin cok da kririk olmadigini soyleyebiliriz, ancak bir tercih durumu soz kousuysa governor kullanimi icin mumkun olan en dusuk degeri secmek mantiklidir.

Mumkun olan en dusuk deger ise sudur, motorun start sirasinda sorunsuz calismasini saglayan en dusuk deger. Yuksek timing degerlerinin back emf ve/veya out of sync hatasina yok acma ihtimalinin daha yuksek oldugu soylenir.

Ayrica timing degeriyle her oynadigimizda motorumuzun kv degerinde kucuk oynamalar yaptigimizi ve eger kv degeri ile devir hesapliyorsak bunu da degistirdigimizi unutmayalim :)

Not: dusuk timing motoru durdurmaz.

Scorpion 5 derece timing degerini kendi motor ve esc kombinasyonu icin veriyor. Hobbywing esc ile kullanimda 15-18 derece arasi uygun.

Kafamdakı karmaşıklığı sona erdiren cevab için teşekkürler Emre abi :saygilar: Tareq gibi uçmadığım için yola 15 ile devam etmemde bi sroun olmayacak diye düşünüyorum o zaman.

Protos zamanlarını, muttalip çayırlarını hatırlarsın abi :) Benim o zaman esc kaynaklı çeşitli sıkıntılarım olmuştu. Sorunlu bir esc idi kabul, zaten sonunda havada gaz kesti kırımla bitti, sonrasında modeli tekrar topladığımda hobbywing ile devam etmiştim.

Neyse o zamanlara geri dönelim. Modelin stok motoru scorpion orjinli, esc ise yge... Scorpion tabii 5° timing önerdiği için ben de yge kartından ona en yakın timing ne ise onu seçiyorum. Modele gaz veriyorum, motor bir kesiyor devam ediyor, iki kesiyor devam ediyor, üç kesiyor devam ediyor.. Tam devre ulaşınca bir daha timing kaynaklı kesmiyor. Ne zaman ki timingi mid değerlerine çektik (15°), spoolup sırasında bir daha kesip devirlenme hadisesi olmadı.

Haa ben demiyorum ki tamamen kesiyor, pili sök tak yapınca düzeliyor... Gaz vermeye devam ediyor, sadece huzursuz olduğu timingde huzuru bulması ve tam gazda devam etmesi zaman alıyordu.

• Beğen
Tepkiler: Ferid Hemidli