ESC üzerindeki değerlerin gerçekliği

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bugün esc ile motoru birbirine bağlayacak soket arıyorduk. Bikaç gün idare edecek, bi maiden yapacak kadar en azından. Elektrikci ile konuşurken Escnin lafı geçti 120A falan deyince abi dedi ki:
-Bundan o akımın geçmesi imkansız :D
Neyse biraz konuştuk falan inandım da açıkçası. Bu esclerdeki amper değeri falan noktaları silinmiş değerler mi? Yani 1.2 A (yada 12A) bir escye 120 amper denilmiş olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Değerler doğru, elektrikçilerin tepkisiyle ben de çok karşılaştım,
6s 5000mah lık bir liponun kutuplarını birbirine değdirsin, sen kaç oradan bu gerçekleşirken, o zaman inanacak görürsün ? kaynak yapıyor direk, yanlışlıkla değdirmişliğim var. Connector patladı elimde, elim yandı.
Esc kablolarını gösterdiğin zaman da inanıyorlar ?

Valla ESC nin kendisinide kablosunuda gördü yine inanmadı :D arabanın aküsü bile 30-50 A veriyor ama kablosu parmağım kadar diyor adam :D bide lipoda o akımı verecek kadar güç var mı?

Senelerce önce bir yarışma için Akhisar'a gidiyor arkadaşlar. Tam hatırlamıyorum ama F3A veya IMAC gibi bir yarışma. Yani iri iri uçaklar ve 8S falan gibi piller. Tabii ESC'ler de muhtemelen 100 - 150 Amper falan. Neyse konu bu değil. Antrenmanlar sırasında bir arkadaşın pilinin soket lehimleri atıyor. Muhtemelen iyi lehimlenmemiş önceden. Ama yanlarında onu lehimleyebilecek ekipman da yok. Mecburen Akhisar merkeze gidip bir radyo tamircisi buluyorlar ve konnektörü lehimlemesini rica ediyorlar. Adamın ilk yaptığı şey, daha bizimkilerin dur demesine fırsat bırakmadan, 8S LiPo'nun uçlarını kısa devre etmek!!! Yüzünde oluşan yanıklardan sonra herhalde bir pili kısa devre ederek eğlenme huyundan vazgeçmiştir diye düşünüyorum! Yakıt deposunda yakıtı kontrol etmek için çakmak yakan yurdum insanının bir başka türü!

Valla ESC nin kendisinide kablosunuda gördü yine inanmadı :D arabanın aküsü bile 30-50 A veriyor ama kablosu parmağım kadar diyor adam :D bide lipoda o akımı verecek kadar güç var mı?
Abicim 5000 mAh 30 C LiPo olduğunu düşün. Devamlı olarak 150 Amper akım verir demek. Yani LiPo tarafında sorun yok. Ama tabii ki kullanılan kablolar ve konnektörler çok önemli. Otomobil marşa bastığımızda 100 Amperden fazla akım çekiyor ve kullanılan kablolar da ortada...

Abicim 5000 mAh 30 C LiPo olduğunu düşün. Devamlı olarak 150 Amper akım verir demek. Yani LiPo tarafında sorun yok. Ama tabii ki kullanılan kablolar ve konnektörler çok önemli. Otomobil marşa bastığımızda 100 Amperden fazla akım çekiyor ve kullanılan kablolar da ortada...
Ne kadar süre boyunca 150A akım verebilir abi 5000mah 30c pil. Sanki bi yerlerde bi yanlış var gibi :)

Ne kadar süre boyunca 150A akım verebilir abi 5000mah 30c pil. Sanki bi yerlerde bi yanlış var gibi :)
Tabii ki bitene kadar! :)
Tamamen ideal koşullarda 2 dakika verir ama asla o ideal koşullar yakalanamayacağı için herhalde 1 dakikanın altındadır.

Bugün esc ile motoru birbirine bağlayacak soket arıyorduk. Bikaç gün idare edecek, bi maiden yapacak kadar en azından.

Ali, herşeyi geçtim (aşağıda yazılanları vs vs,) ben bu kısma takıldım. "Bikaç gün idare edecek kadar" da ne demek yaw :lol:

Ya kısaca olay şu :D sipariş edildiği halde 4gündür konnektörler gelmiyor :( bizde hazır amcam gelmişken modeli ayarlayalım. Sonra konnektörler geldiğinde lehimleri değişip takar onları diye düşündük. Ondan kaynaklı bikaç gün idare edecek kadar soket arıyorduk. :)