ESC ve Motor Sorunu

Reşit KEMAL

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Öncelikle herkese merhaba, APM 2.8 kullanarak bir F450 gövde tipinde bir quadcopter yaptım. Ardupilot uygulaması üzerinden APM kalibrasyonunu da gerçekleştirdim.
GPS modülüm ve pusulam sorunsuz olarak çalışıyor fakat Li-Po pil aracılığıyla güç bağlantısını gerçekleştirdiğimde motorlar sürekli olarak sinyal sesi veriyor ve çok küçük hareketlerle dönüş yapıyorlar (Çemberin 1/16'sı kadar diyebilirim.)

Taranis X9D kumandası üzerinden motora güç vermek istediğimde de komutları algılamıyor.

Yaşadığım bu sorun hakkında yardımlarını ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler..

Kontrol Kartınız
APM 2.8
Model Sınıfı
Quadrocopter
Motor, Pervane ve ESC
A2212 1400KV Fırçasız Motor, 30a Esc Fırçasız Motor Sürücü
Kumanda Alıcı ve Verici
Taranis X9D kumanda, X8R alıcı
Extra Ekipman
UBlox-6M GPS modülü
Son düzenleme:
Cihazı ARM ettiğinize emin misiniz ?
Eğer etmediyseniz motorlar bip sesi çıkarıp belirli aralıklarla kıpırdar.
Tabi ESC Kalibrasyonunu sorunsuz yapmalısınız sonra ARM etmelisiniz.Bende sol çubuğu sağ alta yatırıp 5 saniye bekletince ARM oluyor.

Öncelikle herkese merhaba, APM 2.8 kullanarak bir F450 gövde tipinde bir quadcopter yaptım. Ardupilot uygulaması üzerinden APM kalibrasyonunu da gerçekleştirdim.
GPS modülüm ve pusulam sorunsuz olarak çalışıyor fakat Li-Po pil aracılığıyla güç bağlantısını gerçekleştirdiğimde motorlar sürekli olarak sinyal sesi veriyor ve çok küçük hareketlerle dönüş yapıyorlar (Çemberin 1/16'sı kadar diyebilirim.)

Taranis X9D kumandası üzerinden motora güç vermek istediğimde de komutları algılamıyor.

Yaşadığım bu sorun hakkında yardımlarını ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler..
Hocam çok bilğim yok fakat bu bib sesi olması komut almamasının sebebi alıcıyla kumanda arası bağlantının olmaması durumundan kaynaklanır.
Bu da 1-bind işlemi yapılmamış olabilir.
2- alıcı bozuk olabilir
3- kumanda yani verici bozuk olabilir.
Benim fikrim bind yapmanız varsa başka alıcı ile denemeniz yine sorun bulunamaz ise başka kumanda ile deneyiniz.
Öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını tespit edelim sonra çözümüne bakarız şu durumda çok değişkenli teke indirmek gerek.
Bu arada uçağa göre yazdım fakat bib sesi durumu aynı olduğu için, Elektirik var esc de sağlam gibi tahminim alıcı kumanda arasında olan bi durum eşleştirmeyle (bind) ile işe başlayın saygılar.

Son düzenleme:
Bi video alsak da bu “bip” sesinin nasil bir bip oldugunu gorsek? Bos atip dolu tutmaya calismasak?

Diger yandan ardupilot sisteminde motorlarin donmeye baslamasina gelmeden once yapilmasi gereken iki kalibrasyon daha var. Akselerometre ve pusula kalibrasyonunu yapmissiniz, radyo kalibrasyonundan ve esc kalibrasyonundan ne haber?

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN