ESC ve rölanti

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kumanda arabada kaldı. :) Yarına denerim artık. Hiç dışarı çıkacak halim yok. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Peki abi. Ben de birazdan benim kumanda DX 9 ucak menusune bir bakayim, ben de merak ettim :)

ESC ve rölanti

Bizim helikopterlerde (senin değiminde Vantilatörlerde) durum şöyle abi bir tane 3 posizyonlu idle up switch var bir tanede 2 posizyonlu hold switch biz ne yapıyoruz hold 1. posizyonda idle switchleri hangi curve ise onlar geçerli 2. posizyonda hangi hold curvesi varsa o geçerli bizde genelde hepsi 0 oluyor susuyor, motorlar.

bunu ayarlayabildigini varsayarak şunu yazabilirim, idle switch normal moda 10.25.50.75.100 idle 1 e 10.25.50.75.100 idle 2 yine 10.25.50.75.100 hold swicht te yine 0.0.0.0.0 olur hold çektinmi artık pili takıp çıkarabilirsin.
Benim DX8 in menüsüne baktım airplane de F mode yok, hitec di yanılmıyorsam kumanda orada durum nedir bilemiyorum, ondanda f mode yoksa bu yazdıklarım olmaz abi.

ESC ve rölanti

Bu arada aklıma gelmişken belirtmekte yarar görüyorum, escler düşük thr yüzdesi sevmezler. Kullandığın esclerin active freewheeling özelliği var mıdır bilemiyorum abi, ancak olsa bile %30 altı kullanım önerilmez uzun süre. Uzun süreden kasıt nedir bilmiyorum, 1 dk mı, 5 dk mı, 30 sn mi...

ESC ve rölanti

Emre Kaman' Alıntı:
Bu arada aklıma gelmişken belirtmekte yarar görüyorum, escler düşük thr yüzdesi sevmezler. Kullandığın esclerin active freewheeling özelliği var mıdır bilemiyorum abi, ancak olsa bile %30 altı kullanım önerilmez uzun süre. Uzun süreden kasıt nedir bilmiyorum, 1 dk mı, 5 dk mı, 30 sn mi...
Evet cok onemli bir noktaya isaret ettin Emre :thumbup: Az once DX9 da Acro menusune baktim. Helide oldugu gibi Flight mode var gozukuyor. Birazdan bir video cekip yuklemey calisirim :)

ESC ve rölanti

Abi DX9 kumandanın ACRO menüsüne ait küçük bir video çektim. Elimde hiç basit ESC + Motor olmadığı için canlı gösteremedim.

Bu arada kullandığın ESC Marka ve modelini paylaşırsan Emre'nin bahsettiği düşük % oranlarda ısınmadan ve sorun çıkarmadan çalışma özelliği (active freewheeling özelliği) olup olmadığını bir kontrol etmeye çalışalım.

Daha fazla detay için şu konuya da bakabilirsin abi :saygilar:

ESC Bulunan Active - Freewheling Ozelligi Nedir , Ne ise Yarar ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ESC ve rölanti

Sümer bey
1-hobywing esc programlama kartıyla programlanabilir esc lerde
Start Mod= normal - soft - very soft
Timing= Low - middle - higt
Seçenekleri var sizin kullandığınız esc yi bu şekilde programlayabilirsiniz

2- Apm Uçuş kartına bağlı Kurulmuş
Multikopter lerde
Arm Edildikten sonra 5 sn
Tüm Motorlar Rölantide Çalışır (sineği bile kovalayamaz)
komut gelmez ise Stop eder
(MP apm Yazılım ayarlarıyla Sanırım bu süre oynanabiliyor)

ESC ve rölanti

Semih bey o bahsettiginiz start mod ayarı tum ESC var. Ama bu parametre sadece motorun ilk dönüş hızını belirliyor. Yanı Sumer abinin istediği sürekli Rolanti de kalma durumuna çözüm olmuyor ne yazık ki :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

ESC ve rölanti

Kadir'in önerisi ve kumandanın kılavuzu soruna (en azından teorik olarak) çözüm buldu: Idle Down. Bir deneyelim bakalım nasıl olacak...

ESC ve rölanti

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kadir'in önerisi ve kumandanın kılavuzu soruna (en azından teorik olarak) çözüm buldu: Idle Down. Bir deneyelim bakalım nasıl olacak...
Sümer abı yardımcı olduysam ne mutlu, sonucu merakla bekliyorum :)

ESC ve rölanti

Kadir Kurt' Alıntı:
Sümer abı yardımcı olduysam ne mutlu, sonucu merakla bekliyorum :)

Ben bunu benzinli motorda kullandım ve gerektiği gibi çalıştı. Şimdi hatırladım. :) Burada da çalışır sanıyorum. Merak ettiğim şey, ESC'lere enerji verdiğimde gaz hafif açık ise ne olacağı...

ESC ve rölanti

Son durum nedir Sumer abi ?

ESC ve rölanti

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben bunu benzinli motorda kullandım ve gerektiği gibi çalıştı. Şimdi hatırladım. :) Burada da çalışır sanıyorum. Merak ettiğim şey, ESC'lere enerji verdiğimde gaz hafif açık ise ne olacağı...

Bas bas bağıracak "gaz açık, gaz açık, gaz açık" diye ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Son durum nedir Sumer abi ?

Valla bilmiyorum. Akşam yemeğimi ancak yiyebiliyorum ve kumanda yine arabada! :D
Emre Kaman' Alıntı:
Bas bas bağıracak "gaz açık, gaz açık, gaz açık" diye ;D

Yaa tamam orasını anladım. Şöyle yapacağım. Idle Down kapalı iken pilleri bağlayacağım. Zaten pilleri taktıktan sonra tepedeki kapağı vidalamam gerekiyor. Onu yapana kadar ESC'ler hazır hale gelmiş olurlar. Artık taksiye hazırken Idle Down'u aktive edeceğim. Artık o zaman da bas bas bağırmaz herhalde di mi?! :D

ESC ve rölanti

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yaa tamam orasını anladım. Şöyle yapacağım. Idle Down kapalı iken pilleri bağlayacağım. Zaten pilleri taktıktan sonra tepedeki kapağı vidalamam gerekiyor. Onu yapana kadar ESC'ler hazır hale gelmiş olurlar. Artık taksiye hazırken Idle Down'u aktive edeceğim. Artık o zaman da bas bas bağırmaz herhalde di mi?! :D
Malum hafta sonu uçtun. Nasıl oldu mu abi, yoksa bas bas bağırdı mı ? :laugh: :D

ESC ve rölanti

Idle down ile oldu. Ama yine tam olmadı çünkü iç motorlar ile dış motorlar ayrı kanallarda ve miksli. Miks de offsetli yani dışlar hep geriden geliyor. Idle down ile rölanti yapınca sadece içler çalışıyor. Yüzdeyi artırırsam dışlar da dönüyor ama içler fazla hızlanıyor. Yani hem oldu hem olmadı. Ayrıca bu ayrıntıya çok takılmamaya karar verdim.
Bu arada küçük bir B25 geçti elime. İç dış ayrımı olmayınca idle down gayet güzel rölanti oluşturuyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi