External BEC Kullanımı

External BEC Kullanımı

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

External BEC Kullanımı

Bec nasıl çalışır ?
Alıcı 6 volt ile beslense de iç regülasyonla 5 volt kullanır, alıcı bataryası 4,5 volta düşen batarya gerilimi alıcıda menzil kısalması, alış güçlüğü, kumandadan verilen komutun karıştırılması yada tam yerine getirilmemesi gibi aksi tesirlere yol açar. Bec devresinin görevi de, Motor gibi fazla akım çeken güç harcayıcıların devreden çıkartılarak aküden beslenen alıcıyı ve servoları çalıştırarak modelin hız hariç kumandasına olanak vermektir.
Bu olayı örneklemek gerekirse uçağın havada iken bataryası alıcının ihtiyacını karşılayamayacak oranda azalması sonucunda bec devreye girerek motoru durdurur ve aşırı akımı engeller, bataryadaki gerilim motor devreden çıktığı için bir miktar yükselmiş olur, alıcı çalışmaya devam eder ve üzerinde bulunan servo ve bunlara bağlı kumandaları çalıştırmaya devam ederek, modelin yere indirilmesine yardımcı olur, tabi bu durumda uçak modeli planör olarak uçar ve yere indirilmeye çalışılır.

biryerden böyle bir bilgi buldum.benim esclerim opto.bu durumda bec devresi yok ve ubec ile ayrıca besleyeceğim.ubec in tabi motorlarla bir bağlantısı olmayacak.
pilin voltajı düşünce ne olacak?sıkıntımı yaşayacağım?opto esc kötü bir seçimmi?

External BEC Kullanımı

Öncelikle bulduğunuz kaynağa aldırmayın. Birçok noktada sallamış. :)
Sebep sonuç ilişkileri söylendiği gibi değil.
Opto ESC kötü bir seçim değil. Ama bana kalırsa alıcıyı ve servoları ana pilden beslemek kişisel olarak istemeyeceğim bir şey. Yine de düşündüğünüz sorunu yaşamayacaksınız çünkü opto da olsa ESC'nizde low voltage cutoff işlevi olacak. Dolayısıyla piliniz bitmeye başladığında ESC motora giden akımı azaltacak ve bir yerden sonra da kesecek ve alıcı beslemeniz için her durumda yeterli güç kalacak.

NOT: Nereleri sallamış onu da yazayım.
Günümüz 2.4 alıcıları genelde içeride 4.5 değil 3.6 V kullanırlar. Giriş gerilimi bunun altına inerse menzil düşüklüğü falan olmaz. Alıcı reboot eder kendini. Model de gider tabii! Birçok alıcı giriş voltajı kritik bir değerin altına inince önceden programlı olarak servo hareketlerini yavaşlatır ki yerdeki pilot durumu anlayıp bir an önce inişe gelsin. 2.4 sistemler yapıları gereği öyle yok kumandaları yerine getiremedi yok kanallar karıştı gibi şeyler yapmazlar. Sonuçta içeride bir mikroişlemci çalışmaktadır ve sorun olduğunda sistem tamamen çöker.

siyah kabloyu bağlamak gerekirse iki siyah ucu birbirine bu şekilde bağlamam mı gerekiyor?sıkıntı olurmu böyle yapsam.

External BEC Kullanımı

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:
siyah kabloyu bağlamak gerekirse iki siyah ucu birbirine bu şekilde bağlamam mı gerekiyor?sıkıntı olurmu böyle yapsam.
Şimdi Evren Bey "ihtiyaç" olursa demişsiniz, bu ne demek ? :rolleyes: İhtiyaç olup olmadığını kullanılan ESC ve BEC üreticileri belirliyor. Bence en doğrusu kullanılan ürünlerim manuallerini referans almak.

Mesela CASTLE EXC ve Castle BEC devresi için şöyle bir öneri vermiş.

Resimden de görüleceği üzere eğer kullanılan ESC LV ise, kırmızı kabloyu çıkarıyoruz ve Beyaz-Sihay kabloları alıcıya, BEC her iki kablosunu da aynı şekilde alıcının diğer kanalına bağlıyoruz.

Eğer ESC HV ise, o zaman üretici Kırmızı kaboluyu çıkarmamanız gerektiğini özellikle belirtiyor. Dediğim gibi bence en garantisi Üretici ve Manual referans almak ;)

External BEC Kullanımı

Mehmet Bey

hobbywing opto esc kullanacağım.ancak bec olmadığı için alıcıyı nereden nasıl besleyeceğimi anlamadım.
alıcı üzerinde 8 kanal var.ayrıca voltaj için bir soket giriş yok.3.yani thruttle kanalına giden esc kablosuna 5v mu vereyim.diğer esclerin kırmızı uçlarını sökmem gerekirmi?

Manuel burda.ancak opto tiplerde alıcıyı ayrı bir batarya ile beslemiş.şimdi benim alıcıda 8 kanalın dışında besleme için bir giriş yok.

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:
Mehmet Bey

hobbywing opto esc kullanacağım.ancak bec olmadığı için alıcıyı nereden nasıl besleyeceğimi anlamadım.
alıcı üzerinde 8 kanal var.ayrıca voltaj için bir soket giriş yok.3.yani thruttle kanalına giden esc kablosuna 5v mu vereyim.diğer esclerin kırmızı uçlarını sökmem gerekirmi?
Evren Bey tam olarak ürünün ismini ve var ise linkini alabilir miyiz lütfen. Verdiğiniz LINK çalışmıyor

Mesela aşağıdaki Hobbywing Opti ESC üzerinde BEC devresi yok :rolleyes:

NOT: Anladığım kadarı ile sizin ESC üzerinde BEC devresi yok. Bu durumda siz ayrı BEC üzerinden besleme yapacaksınız.

Bu arada aslında konu Quadro ile ilgili. Bu konuyu ilgili arkadaşlara bırakayım ben, yanlış bir bilgi vermiş olmayayım.

Cevap alabilmek için yukarıdaki eksik bilgileri de tamamlayarak YENI konu açarak, soru sorarsanız, daha hızlı cevap alabilirsiniz ;)

External BEC Kullanımı

Alıcıların artı ve eksi besleme hatları birbirlerine doğrudan bağlıdır. O nedenle herhangi bir boş kanalı besleme için kullanabilirsiniz. Boş kanal kalmıyorsa bir kanalın servo bağlantısına Y kablo takarak besleyebilirsiniz. ESC'lerde BEC olmadığı için herhangi bir kırmızı kablo kesilmesi gerekmiyor.

External BEC Kullanımı

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:

Aynen böyle yapmanız gerekiyor. Ancak bir nokta var: NiMh ya da NiCd pil kullanırsanız BEC gereksiz. Pili doğrudan bağlayacaksınız.

External BEC Kullanımı

ürün tamda bu.
Sümer Beyin söylediği gibi alıcının bir kanalı boşta.o kanala ubecten 5v göndereceğim.diğer escleri kırmızı kabloları iptal etmeden takacağım.

yardımlarınız için teşekkür ederim.sonucu bildiririm.

External BEC Kullanımı

Merhabalar,

Yukarıda linkini verdiğim esc çalışmadı. Kumanda üzerinden proglama menüsüne girmek için throttle high yapıp, bütün bipleri dinledim. Bipler bitti ancak motor hala çalışmıyor. Aileron, elevator ve diğer kontroller çalışıyor. Fikri olan var mı?
Bu arada, aynı motoru başka esc ile denedim çalıştı. Yani motorda sorun yok.

Teşekkürler.

External BEC Kullanımı

fatih ekinci' Alıntı:
Yukarıda linkini verdiğim esc çalışmadı. Kumanda üzerinden proglama menüsüne girmek için throttle high yapıp, bütün bipleri dinledim. Bipler bitti ancak motor hala çalışmıyor. .....
Fatih ne amacla bunu yaptın, şahsen anlamadım ?? Eğer amacın ESC konfigure etmek ise, büyük ihtimal yanlış yapıyorsun... (Bu ESC kullanmadım ama yaptıkların çok da mantıklı değil, yani eksik) İstersen manual bir kere daha göz at :)

External BEC Kullanımı

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Elektrikli Helikopterlerde ESC 'nin BEC'ini iptal ederek yada BEC devresi olmayan (Opto) ESC lerde bu çizdiğim şekil rahatlıkla uygulanabilir, eğer 2. alıcı pili kullanılmak istenmez ise BEC ve ESC 'nin Artı ve Eksi kablolarını paralel bağlayabilirler

Bazı opto esclerde siyah kablonun takili durmasi gerekiyor mesela castle 80hv esc de guvenlik amaciyla siyah kabloyu cikardigimizda (esc zaten opto cikarmaya hic gerek yok) esc end pointleri tanimiyor bilgilerinize.

[attachimg=1]
Orjinal Link :

Mehmet abi verdiğin bu güzel bilgilere izninle bir hatırlatma yapmak isterim. Aynı pilden esc ve bec i besleyerek çalıştırmak için kullandığınız bec devresi ana piliniz kaç s ise ona uyumlu olmak zorundadır. Yani 6s pilin 6sine esc 2slik beci de bu pilin balance vs herhangi bir yerinden 2s ine bağlayıp bu devreyi kuramazsınız. geri kalan 4s kısa devre olur. yani iki parçayı da (esc ve beci) pile aynı konnectörden takmanız aynı s leri kullanmanız. gerekir. Eğer 6s escniz varsa ve 6s e bağladıysanız. 2-3s olan becinizi ayrı bir pilden beslemelisiniz yoksa kısa devre olur ama beci ayrı pilden beslerseniz bir problem olmaz.

becin siyah kablosunu sökme kısmında ise aynı pilden besleniyorlarsa bec ünitesi zaten kırmızı siyah kendi içinde elektrik akımını çevirir. ama escnin sadece sinyal ucu bağlı olursa saşeyi bekten alır aynı pil olduğu için elektrik akımı oluşur ama dediğin gibi problemli olur cünkü becin içinden geçerken de bir dirençle karşılaşacaktır. Ama iki ayrı pil kullanıyorsak escnin sadece sinyal kablosunu takarsak tahminimce sistem hiç çalışmayacaktır. Çünkü elektrik akımı devreyi tamamlayamayacaktır.

Ynt: External BEC Kullanımı

fatih ekinci' Alıntı:
Merhabalar,

Yukarıda linkini verdiğim esc çalışmadı. Kumanda üzerinden proglama menüsüne girmek için throttle high yapıp, bütün bipleri dinledim. Bipler bitti ancak motor hala çalışmıyor. Aileron, elevator ve diğer kontroller çalışıyor. Fikri olan var mı?
Bu arada, aynı motoru başka esc ile denedim çalıştı. Yani motorda sorun yok.

Teşekkürler.
Aynı Esc den bende kullanıyorum ilk 4 bipten sonra throttle aşağı yapmıştım diye hatırlıyorum

External BEC Kullanımı

Sizde de sorun aynı mıydı? Yani esc'yi ilk açtığınızda hiçbir hareket olmadı ve sonra programlamaya geçtiniz. Sonra 4 bipten sonra throttle aşağı yaptınız. Herşey düzeldi mi?
Dört bip tahminen kaç saniye sürüyor. Çünkü hangi dört bip olduğunu ayırt etmek biraz zor.

Acil cevap verebilirseniz sevinirim.

Teşkkürler