F35 için Elektronik Malzeme Tavsiyeniz

emirhan1

Yeni Uye
Öncelikle Selamın Aleyküm herkese forumda yeniyim. bi kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim
ben rcpowers.com dan f35 v2 modeline başladım ve maketi oluşturdum bitirdim. sıra elektronik malzemelere geldi bende almadan önce size danışmak istedim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

malzemeler
1- Brushless(Fırçasız) D2826-6 2200kv Outrunner Motor
2- Brushless HobbyKing Red Brick 30A ESC 2-3 Cell li-po
3- Turnigy 2200mAh 3S 25C Lipo Pack
4- 6x4 /152.5x102mm apc propeller
5- 2.4 GHz 4-6 kanal dx5e radio
6- OrangeRx R615 Spektrum/JR DSM2 Compatible 6Ch 2.4Ghz Receiver
7- Turnigy servo 9g

1.soru:sitede önerilen malzemeler bunlar yazıyo ama ben türk sitelerinden biraz araştırdım motorun özelliklerinde 40A ESC yazıyo sitede 30A önermişler bi sıkıntı olurmu yok 40A almak dahamı mantıklı
2.soru pil 25c yetrerlimi yoksa hem mAh'i yüksek ve C'si yüksek bi pil mi almam gerekir.
3.soru: piyasada bir çok çeşit servo var onlardan alabilsem doğru olurmu yoksa onlarında özellikleri arasında fark olurmu (bir sürü özellik yazıyodu ama anlamadım :D)
4- makette rudder bölümüne yapmasak uçuşta nasıl sıkıntılar olur? ben sadece 2 servo ile arkadaki 4 kanadı hareket ettirmeyi planlıyorum. bunun içinde önerebilceginiz bi kumanda(ucuz ve kullanışlı :D)

yada sizin önerdiğiniz parçalar varmı motor hariç D2826-6 2200kv motora sahibim.

biraz uzun sorular yazdım ama cevaplarsanız sevinirim. Hayırlı Günler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektronik Malzemeler

Elektronik Malzemeler

Yardımlarınızı Bekliyorum :D

Elektronik Malzemeler

Emirhan bana sorarsan başlangıç için model için tavsiye edilen ekipmanlar senin işini rahatlıkla görecektir. Anladığım kadarıyla yeni başlıyorsun hobiye. Güvenilir bir sitenin konfigurasyonunu kullanabilirsin. Sorduğun sorularla alakalı fikirlerime gelince :

1.soru:sitede önerilen malzemeler bunlar yazıyo ama ben türk sitelerinden biraz araştırdım motorun özelliklerinde 40A ESC yazıyo sitede 30A önermişler bi sıkıntı olurmu yok 40A almak dahamı mantıklı
Net birşey söylemek zor, birebir tecrübe etmiş bir modelciden sağlıklı bilgi alınabilir ama ben olsam 40A alırdım.

2.soru pil 25c yetrerlimi yoksa hem mAh'i yüksek ve C'si yüksek bi pil mi almam gerekir.
Gereklilik kısmı uçmuş, denemiş bir insan tarafından söylenebilir ama benzer mantık ben olsam ağırlık farkı yaratmayacak yüksek C değerli pili seçerdim. Kapasiteyi arttırmazdım (mAh) gereksiz yere modeli ağırlaştırmamak için.

3.soru: piyasada bir çok çeşit servo var onlardan alabilsem doğru olurmu yoksa onlarında özellikleri arasında fark olurmu (bir sürü özellik yazıyodu ama anlamadım :D)
Evet servolarda gerçekten çok fazla parametre var fakat bu model için tavsiye edilen ekonomik bir servo yeterli olacaktır bence.

4- makette rudder bölümüne yapmasak uçuşta nasıl sıkıntılar olur? ben sadece 2 servo ile arkadaki 4 kanadı hareket ettirmeyi planlıyorum. bunun içinde önerebilceginiz bi kumanda(ucuz ve kullanışlı :D)
Rudder koymayabilirsin, bir sorun olmaz. Kumanda olarak ise V-Tail Mix özelliği olan herhangi bir 4 kanal kumanda işini görecektir. Alacağın kumanda da bu özellik olmazsa kanalları miksleyecek bir ara elemana da ihtiyacın olur.

Elektronik Malzemeler

çok teşekkür ederim kafamdaki tereddütler ortadan azda olsa kalktı sizinde dediğiniz gibi tecrübeli birindende yardım almak gerek.
Teşekkürler..

Elektronik Malzemeler

Ben hemen derdine derman olayım. 30 amp yeterli 6x4 pervane için. Bu boyut pervanede max amp peak 28 i geçmez. Fakat motor max 34 çekiyor buda demek oluyorki pervaneyi büyütmeden yada düşüş veya iniş sırasında pervane yere değebilecek bir durumda tam gazda isen motor zorlanıp çok amper çeker ve buda esc yi yakar. Genelde 30 amp esclerde burst 10 saniye 40 amperdir. yani kaliteli bir esc varsa böyle bir durumda benim uzun zamandır kullandığım gibi sorunsuz kullanabilirsin. Hatta elimdeki 7x4 pervane bile 30 amperden fazla çekmiyor

Bataryaya gelicek olursak C X ma= Burst amp gibi kolay bi acıklamayla 25 x 2200 =55 amp peak yapar ki ztn esc bunu desteklemez gerek yok. Büyük batarya fazla ağırlık demek. Elindeki uçak zaten ağır bir uçak ki boyama fln yaptıysan 700 ga yaklaşmıstır. Elindeki motorla sıradan APC pervane ile alacağın 700 g cizarı zaten vertical çok abanmadan rahat ucarsın ama fazla gösteri yapamazsın...Söylediklerim test edildi onaylandı . Eğer Hobby King den sipariş veriyosan TGS 6x4 veya herhangi bir 7x4 pervane almanı öneririm. 700 gramdan fazla uçaklarında dikey bir harekektlilik arıyorsan. Yoksa sitedeki JM 6x4 pervaneyle anca 650 gram trust elde edersin. Ama stabil hızın fana olmaz. O yüzden uçağı olduğunca hafif yap. Batarya da küçük olsun.

İlk uçağın heralde 9 gram naylon servolardan al kullan zaten kırmazsan bile ağırlık açısından işini görür ve oldukça güçlüler. Çok rüzgarda NTM 2700 gibi motorlar ile uçuş yapmayacaksan düşürmedikçe servoyu kıramazsın.

Rudder yapmasanda olur. Zaten jetlerde önce yan yatıp sonra donmek daha zevkli rudderı sonradan yaparsın. Dedğin ucakta batarya bolmesi cok onde kuyruk olabildiğince hafif olmalı. Tavsiyem 2 servo linked Aileron ve elevetor yap. Yani bir servoya hem Ön hem arka kanatları bağla yada Elevetor only denilen sadece arka kanatlarla uç ama ilk bi uç sonra diğer durumlara bakarsın. Uçağını uçmadan once bir tart sonra burun üstü koy tam gaz ver bir daha tart :D Ne kadar kaldırma gücü alıyosun bakıp yazarsan sevinirim

Haydi kırımsız uçuşlar...

Not acele ile yazdım yazım hatası falan varsa affedin...

abi yorumların için çok teşlekkür ederim bu aralar pek ilgilenemiyorum uçakla üniversite sınavı telaşındayım :D ama seninle özelden iletişime geçeceğim :D teşekkür ediyorum cevapların için.

Öncelikle abi yorumların için çok teşekkür ediyorum o kadar hobby uçak sitesine konu açtım kimse senin kadar yorumlarıyla yardımcı olmadı. çok sagol

model uçağa daha yeni girişim 2-3 yıldır bakıyodum baya bi inceledim bu zamana nasipmiş yapmak sanırım.malzeme depron değil bauhaustan aldım ama depron kalmaş orda onunla hemen hemen aynı galiba kapron flan diyolar ondan galiba
uçaktan bi iki resim atıyım

resimdeki sıyah oklar kanatlar (ilk sorum bu malzemeyi hangi boyayla boyayabiliriz netten araştırdım subazlı akrilik boyayla boyayabilirsiniz diyolar)

abi seni sıkmak istemem ama yardım et banaaa :D

ben kendi bilgisiz bilgilerimle böyle malzemeler çıkardım konudada yazdığım üzere

rcpowersın sitesinde önerilen parçalar şunlar: sitesi '' '' ben yinede aşağıya yazdım
1-motor
2-esc
3-pil
4-pervane
5- servo (bunun yerine bu daha iyi olmazmı hem ucuz Turnigy TG9e 9g / 1.5kg / 0.10sec Eco Micro Servo dişinin plastik olmasının bi sakıncası varmı hemen dişler atarmı?)
tabi kumanda ve alıcısı bide bu pilleri flan şarj etmek için şarj aleti gerekli sanırım zaten bi tek pil şarj olcak

türkiyede gittigidiyor a flan baktım ama motor bile 40 lira çok pahalı geldi bana nerden alışveriş yapacağımı bilmiyorum sen baya bi profesyonel gözüküyosun biliyosundur nerde ucuz :d ( malum abi öğrenciyim para sıkıntısı var para buldukça almaya çalışcam)
en önemli ve bilmediğim konuda esc nin pil ve motor ile uyumu bunlar uyumludur galiba adamlar verdiklerine göre ama motorda 40 a yazıyo esc 35 a bi sorun çıkartırmı pil 2.2 3S 25C yazıyo bunlar ne demek pili 1.6 mahlik alsak uçak biraz hafiflese olmazmı malum uçağın ön tarafı agır biraz

abi şimdilik aklıma gelenler bunlar cevaplarsan sevinirim başka unuttuğum bi parça yok sanırım
çok teşekkürler tekrardan iyi günler...

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Bauhouse yada nerden alıyosan baya bildiğin aklirik boya alıyosn 120-130 ml tüpü 4,75. Bide fırca buluyosun, boyayı sulandırmadan cokta boya kullanmadan ki kullanırsan agırlasır ucak baya bildiğin sulu boya gibi boyarsın. En iyi yol bu aslında. Sulandırma boyayı hem kapatıcılığı mahvoluyor hemde agırlasıyor.

O pervaneleri ben aldım bi halta yaramıyolar bundan 2 tane
bundanda bi paket ztn 2 tane cıkıyor içinden senin işini görürür

ESC MOTOR uyumu iyi ama o esc nin kalitesi hakkında bişi diyemem kullanmadım. Ben 30 luk Turnigy plush ve HK blue 30 amp esc ile 7x4 pervane ile bile ucuyom escler daha taş gibi 35 te hiç bişi olmaz 6x4 pervane ile. Zaten motor max 34 amp cekiyor.ESC bozuk gelmezse yada hatalı mirasına bile koyarsın.

Pili küçültme uçuş süren azalır. Ben 30-40 c 2200 turnigyle ucuyorum oyle bi agırlık farkı yok 20-30 la arasında ama 1600 1800 ile 2200 fark eder de ucus surende fark eder. Ztn 4-5 dakka ucuyosun sarjın 1 saat suruyonr balance sarj edersn hızlı ayarı secmezsen ucmusken tam uc zevkini al tek batarya lacan madım

Servolardan

yada

bunları kullan naylon fln aldırma taş gibiler ama kırılabilirler. Ben daha servonun kendi dişlisini kıramadım aa servo kolu kırıldı oda kolay yerine koyulan bişi zaten. ucak için 2 lazımsa sen 4 al ztn 2 dolar bişi lazım olupta sende olmaması, lazım olmadan cantanda durmasından daha kötü bir durum. Türkiyeden akmak istesen 20 lira tanesi...

Şarja gelince ben bunu kullanıyorum canavar gibi lipo için ama NiMh pillerden balance sorunu var yani bende yokta olanı gelebiliyor. fiyatı uygun ama az daha parama kıyarum diyosan Imax B6 flan al arada fark var biraz fiyat olarak ama performansta birebir aynısı sadece çakması

Kumanda bunu kullanmanı tavsiye ederim kargo fln iyi tutucak en hafif ve işini görcek 6 kanallı en güzel kumanda. Kendim test ettim bizzat. Programlayamıyosn fakat direk tek tuşla V tail yada delta jet gibi kullanabilirsin ucaklarını mixera ihtiaç duymadan. ucaklıkta 900m cekiyor. Bizzat test ettim. Frekansda karışma yok ztn. Bu kadar diyeceğim.

Bide Rudder yapcaksan illaha bu kumanda ile kullancaksam bide bi V-tail mixer al 3-4 dolar arsı bi fiyatı var sanırm ama boş ver bence rudder yapma... Umarım sorularına çare olmustur.

Not bir daha özelden yazmamanı vurgulamak isterim. Konu altına yaz herkes faydalansın. ORdanda sor söylerim kimse az biliyon diye ayıplıcak değil bizde büyüklerimizden abi bu ne diye sorark ögrendik.

bütün soru işaretleri nerdeyse kalktı aklımdan Eywallah

abi kumandanın linkini vermeyi unutmuşssun galiba

bu hobbykingden türkiyeye siparişte 150euroya kadarmı gümrükten geçiyo acaba yoksa ağırlık ilemi bi alakası var ?

elinde o motordan varsa bilemicem ama ben o motoru pek beyenmiyorum(bendede var bitane), güçlü güzel bir motor ama bir okadarda ısınan ve pili sömüren bi motor benim düşüncem. o motoru kullanıcaksan birde voltaj buzzer almanı tavsiye ederim ondan sonra uçuş süreni uzun tutup pilin ömrünü bitirme derim, pil bulmak zor oluyo biliyosun. ama dediğim gibi keyif veren bir motordur sadece uçuş sürene dikkat et, ve voltaj buzzer kullan.

elimde o motordan bulunuyo yani motor yakın bi arkadaşımda var ondan almıştım ama diğer parçalar olmadıgı için kullanamıyorum vs.
Açıkçası sizin dediğiniz voltaj buzzer'ın ne oldugunuda bilmiyorum :D
ama tabi bu motor gibi bu motorun ayarında başka motorlar varsa onlarıda almayı düşünüyorum 0 yada temiz kullanılmış 2.el gibi daha ucuz olsun diye (sonuçta bu işe çok iyi degilim yeni yeni başladığım için direk çok para harcamak istemiyorum.)

Bu kumanda iyidir hoştur.

Buda buzzer

Buzzer battarya hücre başına voltaj 3.3 e düştüğü zaman havadayken ucağın alarm çalmaya başlayan biz cihaz. 2 dolar fiyatı var. Aralarında beyendiğim bu var. Ucuz ve işi görür.

Kargo 75 Euro. Oda 102 dolar filan ediyor amaTürkiyedeki durummalumolduğu için bugün 102 yarın 90 öbür gün 120 dolara karsılık gelebilir. Bu kadar fark yapmaz gerçi bubir örenketi genelde döviz paralel artıyor oran değişmiyor.

O motor iyidir bende kullanıyrum ama tabiki fabrika değerleri 342 watt olan bi motor ve 2200 kv. Fazla batarya yemesi cok normal. Bide 6x4 pervane ile kullanıcan ucağında azağır bir ucakdeğilv e büyük bir ucak. Bu ucagı kullanıcaksan motordan 700-800 gram güç elde edersin ki iyibir performans için ucaklarını 600 gram civarı tutmayacalış bilemedin 700 olsun anca ucarsın. ha 900 gram ucak ucmazmı tabikide ucar ama nekadar zevkalırsın bilemem. Herşey pervaneye bağlı aslında. Ben senin yerinde olsam bi paket sundan alırım

Motorunun bağlanacağı tahta yuvaya ki elindeki ucağın planında var motorun arkasında göreceğin delikler var paralel bir şekilde 4 delik açarsan yani şunu direka ynısını yaprasan
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
ısınma sorunun 7x4 pervanedebile cok az olurama tabi canavar gibi güç çekiyor.
Başkamotor önermem sana şimdilik 35 amper ESC alcan zaten bunu 7x4 propla kullanırsan bide ucusun cogunda yarım gaz gider 7-8 hatta daha bile uzun ucarsın. Motor güçlü çok yakması normal dediklerimi yaparsan iyi bir şekilde kullanırsn. Pervaneleride dedğim gibi 6x4 olanlarıda siperiş et onlar işinigörürse bunlarıda sonra kullanırsın ztn pervane elini kiri kırılabilicek bişi olduğu için feda edilebilir bir olduğunu anla ve bol miktarda al sonra bu fiyata Türkiye'de bulamzsın. En ucuz tanesi 3 TL ye THK mağasında bulurusn oda en kuçük 7x4. Bu arada Lütfen şunu anla bu diğer motorlar gibi düşük kKV değerine sahip yada Watt değeri 150-200 olan ama 9x6 10x5 pervaneleri takip uctugun motorlardan değil. Bu motoru Motosiklet motoru gibi düşün ve dizel binek araba motorları gibi az yakan motorlarla kıyaslama.

Dahada ayrıntı vereyim söyle anlarsın. Dizel 1.6 Motorlu arabam 100Kmde 5,5 litre ortalama yakıt tüketimine sahip ve 5500 RPM max ki göremiyosun ibrenin sonunu tabi. Buda ortalama iste mazot aldığın yere göre Km de 22-25 kuruş arası bir tüketim demek. Arkadaşımın CBR 600 motoru yani benzinli 600 cc motor 50 kuruştan az yakmıyor fakat 12000 ile yanlıs bilmiyosam 16000 RPM devir değerlerine sahip ve sonuna kadar görüyor. Yani çabuk hızlanan ve yüksek devir yapan küçük hacimli motor, büyük ebatlı ve küçük devirler atan fakat torku yüksek son hızı düşük motordan iki katı fazla yakıyor. Bu D2826-6 motorda aynen böyle çalışıyor. Bilmem anlatabildim mi ?

abi çok fazla soru soruyorum kusura bakmayın bilmediğimden ama bi sorum daha var
bide nano tech piller var normal lipo pillere göre daha küçük ve hafifmiş ayrıca C degerleride daha fazla uçağa ağırlık yapmaması açıcıdan bu piller tercih edilebilirmi yoksa boştan yere çok para vermeye gerek olmazmı.

Daha hafif değiller fakat ciddi anlamda C değerleri fazla özellikle 2200 45-90 Turnigy nano-tech ile normal Turnigy 2200 mah 20-30 yada gene aynı sınıf 30-40c bataryalar arasında 2 bilemedin 3 katı performans farkı var hatta daha fazla bile olabilir test etmedim tam ama para sıkıntın yoksa ki bu dedğim batarya 19,99. diğer yazdıklarım 7,85 ve 12,35 civarında farkıveririm diyosan nano techi tek geçerim. On numara beş yıldız.

Hatta galiba 45-90 lık nano ile 20-30 c liknormal batarya arasındaki dayama farkı 5 katıydı sanırım. Flite Test diye bir youtube kanalı vardı denemişti. Nano nun 1-2 dakka dayandığı bench testiede normal 20-30 luk batarya 5 saniyede dumanı tüter hale gelmişti...

peki ikisininde pilleri tam doluluk esnasında kaç dakika havada tutabilir uçağı -- ikiside aynı süredemi biter yoksa nanotech olanı daha mı hızlı tükenir?