F3K Glider

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Değişik bir planör çeşidi. Havalanma şeklide güzelmiş.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
F3K Glider

Berke Karlı' Alıntı:
bayaüı zevkli gözüküyor :thumbup:
Aynen güzelmiş çok güzel süzülüyor. Motora ihtiyaç yok serbest uçuş planörleri gibi bungee ye ihtiyacı yok. :)

F3K Glider

Bugün şans eseri bu ilanla karşılaştım. Gövde, elevator,rudder 60 tl. Satıcıya mail attım cevap bekliyorum kanat tedarik ederse yada kendisi yaparsa ve fiyat çok artmazsa uygun fiyat.

• Beğen
F3K Glider

Kadir bunlar son yıllarda ortaya çıkan planörler. Atış şeklinden dolayı HLG (Hand Launch Glider), yani elden fırlatılan planörler diye tabir ediliyorlar. Katapult, motor veya uçakla çekmeye gerek olmaması nedeniyle cazip görünüyorlar. Aslında, özellikle kanat yapıları olmak üzere, ben de çok merak ediyorum.

F3K Glider

Omer Erkan' Alıntı:
Kadir bunlar son yıllarda ortaya çıkan planörler. Atış şeklinden dolayı HLG (Hand Launch Glider), yani elden fırlatılan planörler diye tabir ediliyorlar. Katapult, motor veya uçakla çekmeye gerek olmaması nedeniyle cazip görünüyorlar. Aslında, özellikle kanat yapıları olmak üzere, ben de çok merak ediyorum.
Ömer abi bende biraz baktım internete dlg ve hlg kelimelerini gördüm ikisinide Google de aratınca aynı tip planör çıkıyor aradaki farkı biliyor musunuz?
Kanat yapısı çok değişik gerçekten. Çok güzel süzülüyor. Satıcıya mail atmıştım ilk maile cevap verdi sadece gövde rudder elevator 60 tl dedi bir daha mail attım kanatları nasıl tedarik ederiz diye maili biraz geç attım belki yarın cevap verir. elimde 4 tane servo var olmazsa 1 tane alayım boş zamanda uçarım tabi kanat bulabilirsem :)
Buda satıcının videosu:

• Beğen
F3K Glider

Aslında ikisi de aynı sanırım. DLG (Discus Launch Glider) denmesinin sebebi, fırlatma şeklinin disk atma sporundaki atış şekline benzemesinden kaynaklanıyor sanırım.

Aslında gövdeyi edindikten sonra, balsa olacağını sanmıyorum ama, kanatlar yapılabilir diye düşünüyorum. Biraz araştırma yapmak gerekir.

• Beğen
F3K Glider

Omer Erkan' Alıntı:
Aslında ikisi de aynı sanırım. DLG (Discus Launch Glider) denmesinin sebebi, fırlatma şeklinin disk atma sporundaki atış şekline benzemesinden kaynaklanıyor sanırım.

Aslında gövdeyi edindikten sonra, balsa olacağını sanmıyorum ama, kanatlar yapılabilir diye düşünüyorum. Biraz araştırma yapmak gerekir.
Ömer abi kanatların yapılışı çok degisik. Balsa be karbon çubuktan yapılan dlg lerde var. Örneğin Bug dlg. Biraz küçük ama ölçekli olarak büyütülürse olur.

F3K Glider

Bugün satıcıyla konuştum yanlış anlaşılma var fiyatta. 60 tl değil 60 dolarmış gövde. Rudder ve elevator 15 er dolarmış. Kanatlar çok daha fazlaymış. Sen öğrencisin sanada satmam doğru olmaz dedi tabi bende almazdım [emoji1] [emoji1] karbon olunca 50-60 m gibi irtifaya çıkıyormuş. Gövde karbon kanat balsa da olabiliyormuş. Tamamen balsa modellerde var. Balsa tecrübesi olanlar düşünebilir

F3K Glider

Valla bu fiyatlara bunları bulabilmek çok çok iyi... 3-4 senedir bu tarz modellere de ilgimvar. Hatta balsa depron ve karbondan çeşitli serbest uçuş modelleri yapıp uçurdum. İnanılmaz keyifli. En son 12 saniye durmuştu havada... Ki bu serbest uçuş için bayağı iyi bi süre. Elimde şu an uçuşa hazır binary var kumandalı olrak. Bir de kit olarak alıp 3 senedir uçurmaya çesaret edemediğim bir nan models planörü var. Uçurmaya cesaret edemiyorum çünkü çok pahalıydı ve de yedeği yok. Aynından tekrar almam da mümkün değil. Onu uçurabilmem için tecrübe kazanmam lazım. Zira öyle göründüğü kadar kolay değil planör işi.

Sonuç olarak gerçekten birinin bunları yerli olarak üretmesi ve de bu fiyatlara satması çok iyiymiş.

F3K Glider

Mustafa Güney' Alıntı:
Valla bu fiyatlara bunları bulabilmek çok çok iyi... 3-4 senedir bu tarz modellere de ilgimvar. Hatta balsa depron ve karbondan çeşitli serbest uçuş modelleri yapıp uçurdum. İnanılmaz keyifli. En son 12 saniye durmuştu havada... Ki bu serbest uçuş için bayağı iyi bi süre. Elimde şu an uçuşa hazır binary var kumandalı olrak. Bir de kit olarak alıp 3 senedir uçurmaya çesaret edemediğim bir nan models planörü var. Uçurmaya cesaret edemiyorum çünkü çok pahalıydı ve de yedeği yok. Aynından tekrar almam da mümkün değil. Onu uçurabilmem için tecrübe kazanmam lazım. Zira öyle göründüğü kadar kolay değil planör işi.

Sonuç olarak gerçekten birinin bunları yerli olarak üretmesi ve de bu fiyatlara satması çok iyiymiş.
Ne güzel elinizde modellerde varmış :) nan models planörü herhalde büyüktür sitesinde en küçük 1.5m planör var. Binary hk da satılan model herhalde. Hiç uçtunuz mu onla ?
Fiyatları gerçekten çok pahalı. Gövde 60 dolar onu alsam rudder ve elevator u kendim yapsam bile kanatlar çok pahalıymış. Balsa model baktım plan bulamadım. Sizin elinizde balsa dlg planı varsa mesaj atarsanız sevinirim.
Planör tecrübem olduğu çok söylenemez ama bende görüldüğü gibi olmadığın farkına vardım. Basit değil planör uçurmak :)

F3K Glider

Kadir hocam evet hkdaki binary... Çok güzel model. 2 uçuş günü kullandım modeli. Başarılı uçuşlarım da oldu ama termal bulamadığım için havada fazla kalamadım. Zaten model hafif olduğu için fazla yükseğe fırlatılamıyor. Yamaçta denemeye de cesaretim olmadı.... Ama bu aralar modeli gözden çıkardım. Sanırım fırlatacağım. Nan model 1.5 metrelik. Bekliyor öylece.

Size tavsiyem Önce kendiniz bişeyler yapın. İnternette küçük dlg planları var. Ben depron dynamite ile başlamıştım. Epey de eğlendirmişti beni. Güzel model. Sonrasında hobbykin ucuz dlgler çıkardı köpük karbon karışımı. Onlardan deneyebilirsiniz.

F3K Glider

Mustafa Güney' Alıntı:
Kadir hocam evet hkdaki binary... Çok güzel model. 2 uçuş günü kullandım modeli. Başarılı uçuşlarım da oldu ama termal bulamadığım için havada fazla kalamadım. Zaten model hafif olduğu için fazla yükseğe fırlatılamıyor. Yamaçta denemeye de cesaretim olmadı.... Ama bu aralar modeli gözden çıkardım. Sanırım fırlatacağım. Nan model 1.5 metrelik. Bekliyor öylece.

Size tavsiyem Önce kendiniz bişeyler yapın. İnternette küçük dlg planları var. Ben depron dynamite ile başlamıştım. Epey de eğlendirmişti beni. Güzel model. Sonrasında hobbykin ucuz dlgler çıkardı köpük karbon karışımı. Onlardan deneyebilirsiniz.
yamaç uçuşu gerçekten tecrübe istiyor. Konu okumayla alanda tek seferde başarıyla uygulanacak bir tür değil. Ben işi garantiye alayım dedim planördeki motoru sökmeden motorlu olarak uçtum gerektiğinde motorla destek aldım. Havada bir şekilde kalırdım ama herhalde 3-4 defa inişi pas geçtim motor olmasa bir yerlere çarpıp inerdi :)