F550 Hexa için yapmış olduğum 18650 12.500 Mah 100A Li-ion

N.Ahmet SANDIKLI

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Elimde 7 Adet Samsung inr 25R 2.500 mah 20 A Bulunmaktaydi. Nette arastirmalarim sonucu power extra markasinin fiyat performans urunu olan 25P modeli 2.500 mah 30A bataryalarini farkettim. 8 tane de bundan temin edip samsunglari her beşli paralele 2 - 2 - 3 olucak sekilde 3S5P şeklinde baglanti yaptim.Elimde punta makinem olmadigi icin nokta lehimlemeyle yaptim, isteyen arkadaslar elektronikcilere puntalatabilirler daha saglikli olur. Samsunglar 8C oldugu icin Power Xtralarda 12C yerine 8C veriyorlar paralelde.
Bataryanin toplam ağirligi 760 Gr. Batarya dan 2S ve 3S olmak uzere 2 cikis aldim. 2S yapmis oldugum araba da da ayni bataryayi kullanmak icin. (Bu durum 2 hucrenin digerlerine gore once yipranmasina sebep tabikide) F550 de hucreleri 3 Volta indiricek sekilde 30-35 Dk sakin ucus imkani veriyor.
Motorlar çin 2212 1000kv 1045 prop, Esc ler çin 30 A. Ardu 2.4.7, Fpv kamera bagli. Toplam agirlik 2.500 Gr. (+\- 50)
F450 kullanan arkadaslar 3S için power xtra kullanabilirler 3S3P 90A 7.500 mah şeklinde. Tabi kullandiklari motor, esc vs durumlarina bagli olarak. Toplam maliyeti 900 Tl civari olur. Bütçe problemi olmayan arkadaşlara vtc5 oneririm bu konuda. Uçuş sureleri tamamen agirlik ve kullanim şekline gore degisir.
Yapmayi dusunen arkadaslara fikir olmasi dilegiyle.
Türkçe yazım hatalarim affola.
İyi Forumlar. :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Elimde 7 Adet Samsung inr 25R 2.500 mah 20 A Bulunmaktaydi. Nette arastirmalarim sonucu power extra markasinin fiyat performans urunu olan 25P modeli 2.500 mah 30A bataryalarini farkettim. 8 tane de bundan temin edip samsunglari her beşli paralele 2 - 2 - 3 olucak sekilde 3S5P şeklinde baglanti yaptim.Elimde punta makinem olmadigi icin nokta lehimlemeyle yaptim, isteyen arkadaslar elektronikcilere puntalatabilirler daha saglikli olur. Samsunglar 8C oldugu icin Power Xtralarda 12C yerine 8C veriyorlar paralelde.
Bataryanin toplam ağirligi 760 Gr. Batarya dan 2S ve 3S olmak uzere 2 cikis aldim. 2S yapmis oldugum araba da da ayni bataryayi kullanmak icin. (Bu durum 2 hucrenin digerlerine gore once yipranmasina sebep tabikide) F550 de hucreleri 3 Volta indiricek sekilde 30-35 Dk sakin ucus imkani veriyor.
Motorlar çin 2212 1000kv 1045 prop, Esc ler çin 30 A. Ardu 2.4.7, Fpv kamera bagli. Toplam agirlik 2.500 Gr. (+\- 50)
F450 kullanan arkadaslar 3S için power xtra kullanabilirler 3S3P 90A 7.500 mah şeklinde. Tabi kullandiklari motor, esc vs durumlarina bagli olarak. Toplam maliyeti 900 Tl civari olur. Bütçe problemi olmayan arkadaşlara vtc5 oneririm bu konuda. Uçuş sureleri tamamen agirlik ve kullanim şekline gore degisir.
Yapmayi dusunen arkadaslara fikir olmasi dilegiyle.
Türkçe yazım hatalarim affola.
İyi Forumlar. :saygilar:

Power extra güzel pildir. Baya bi projede kullandım en son firmanın ürettirdigi 12C olan seri sony vtc 5 ile birebir aynı performansta .
Gelelim problemlere, farklı pil grupları asla aynı pakette kullanılmamalı, iç direnç degerleri ve 'c' değerleri farklı oldugu için esc ler maks 8c degerin üzerinde bir akım çektiginde , 8c Olan piller aşırı ısınacak ve hızla çökecektir. Nokta lehim yaptığınız için lehim eriyip bataryaları sistemden bile ayırabilir. Bütçe kısıtliysa aslında en iyisini almak lazım, siz olan malzemeyi degerlendirirken, eldekindende olabilirsiniz. Nacizane tavsiyem o pil grubunu kullanmayın.

Doğru soyluyorsunuz hocam, doğrusu tamamı aynı C degerine sahip ayni marka model bataryalar kullanmak. Ben samsunglari degerlendirmek icin kullanmistim. :saygilar:

Uygulamayı tam anlamadım ama şunu söyleyeyim: seri bağlanan elemanlar olabildiğince eşdeğer olmalı. Paralel bağlananlarda böyle bir kısıtlama yok.
Örnek:
Elinizde 2000mAh 10C, 2500mAh 8C ve 3000 mAh 5C ikişer pil olsun. Tabii tümü aynı kimyaya sahip olmalı.
Üçer farklı pili paralel bağlayıp, iki adet 7500 mAh pil elde edersiniz. Bunları da seri bağlayıp 2S3P pil elde edip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pilinizin C değeri de 7.3 civarında olur.