Flybarlı (FB) ile Flybarless (FBL) Heli arasındaki Temel Farklar / Benzerlikler

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
FBL (Flybarless) modellerle ilgili paylaşımlarımız son sürat devam ediyor. Türker kardeşimin Align 3GX ayar serisinin devamında bu seferde çok sıkça akıllarda olan "Flybarlı (FB) ile Flybarless (FBL) Heliler arasındaki Temel Farklar / Benzerlikler " sizlere aktarmak istedik.

Her ne kadar yeni başlayan ve özellikle yakın çevresinde modelci olmayan arkadaşlara ilk model olarak hala Flybarlı modeller öneriyor olsak da, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak FBL modeller gün geçtikçe artıyor. Mesela ben ve Türker kardeşim de son dönemde bu kervana katılmak zorunda kaldık :laugh:

Hatırlayacağınız üzere forumumuzda Flybarlı modeller ile ilgili oldukça detaylı ayar konularını paylaştık.

Yeni Başlayanlar RC Heli Hızlı Ayarları - Setup Nasıl Yapılır : HK 450 + Futaba
RC Model Helikopter 6 Kanal CCPM Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi

Yakın bir zamanda da detaylı bir şekilde başladığımız FBL ünitelerin ayarlarını paylaşmaya devam ediyoruz.

Align 3GX FBL Ünitesi Ayarları
FUTABA CGY 750 FLYBARLESS Ssitem ve FUTABA T14SG Kumanda Ayarları
Bavarian Demon 3SX - Helicommand HC3-SX : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarlar

İşte bu konudaki amacımız bu iki grupta bulunan paylaşımı mantıksal olarak birleştirmek ve özellikle ilk FBL model toplayan arkadaşlara bir nebze de olsa yardımcı olabilmek :)

Umarım bunu az da olsa başarabilmişizdir ;)

FB ile FBL Heli arasındaki Temel Farklar / Benzerlikler Videomuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eline sağlık Mehmet Abi. :bravo:

Emeğinize sağlık. FBL bir model görmeyenler aradaki farkı kavramakta zorluk çekebilirler. O açıdan yararlı bir konu olmuş.

Ben FBL bir modelisağa-sola veya öne-arkaya yatırınca, cyclic servolarının bu harekete karşı yönde nasıl tepki vediğini V922 ile anlamıştım. Acaba videoda onu düzeltmeyi gösterseydiniz, hiç FBL model görmeyenler için daha yararlı olmaz mıydı?

Bie de FBL pallerin FB pallerden fiziksel olarak ne farkı var? Ve bu fark nasıl bir etki yaratıyor? Daha önce bir konuda tecrübe eden bir arkadaşımız FBL pallerle uçuşun daha sakin olduğunu, FB pallerin daha agresif olduğunu yazmıştı. Eğer öyle ise bu fark nereden kaynaklanıyor?

Teşekkürler...

Cahit Kaş' Alıntı:
Emeğinize sağlık. FBL bir model görmeyenler aradaki farkı kavramakta zorluk çekebilirler. O açıdan yararlı bir konu olmuş.
Teşekkürler Cahit Bey, bizde sizin gibi düşünerek bu konuyu hazırlayalım dedik. :)

Cahit Kaş' Alıntı:
Ben FBL bir modelisağa-sola veya öne-arkaya yatırınca, cyclic servolarının bu harekete karşı yönde nasıl tepki vediğini V922 ile anlamıştım. Acaba videoda onu düzeltmeyi gösterseydiniz, hiç FBL model görmeyenler için daha yararlı olmaz mıydı?
Haklısınız gerekli ve faydalı bir bilgi. %p FBL ünitelerin ayarlanması konularında bahsettiğimiz için burada bu detaya girmek istemedik, malum bu haliyle bile epey uzun bir video oldu. :laugh:

Cahit Kaş' Alıntı:
Bie de FBL pallerin FB pallerden fiziksel olarak ne farkı var? Ve bu fark nasıl bir etki yaratıyor? Daha önce bir konuda tecrübe eden bir arkadaşımız FBL pallerle uçuşun daha sakin olduğunu, FB pallerin daha agresif olduğunu yazmıştı. Eğer öyle ise bu fark nereden kaynaklanıyor?
FB - FBL paller arasından fiziksel bir farklılık yok. Bildiğim kadarıyla bu paller arasındaki tek farklılık ağırlık merkezleri. FBL pallerin ağırlık merkezleri FB pallere kıyasla Rotora daha yakın bir noktada.
Yanlış hatırlamıyorsam bahsettiğiniz yorumu Tuğra Abi'miz yapmıştı. Hatta FBL modellerde özellikle FB pal kullandığını ve daha çok keyif aldığını paylaşmıştı. Benim denediğim birşey değil fakat uçuş karakteristiğini etkileyen şey aynı etken olsa gerek. :saygilar:

4 kanallı heli için çok farkediyor kullanımda.fb li olan çok daha rahat ve kontrolü kolay.diğeri resmen v922 kullanıyorum sandım...

barış altun' Alıntı:
4 kanallı heli için çok farkediyor kullanımda.fb li olan çok daha rahat ve kontrolü kolay.diğeri resmen v922 kullanıyorum sandım...
Barış Bey o farklı birşey, sizin dediğiniz çubuk farklı bir çubuk. :laugh: 4 kanallı helilerde olan uçlarında ağırlık bulunan ve dönerken oluşturduğu merkezkaç kuvvetiyle modeli sürekli yere paralel tutan denge çubuğundan bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla. Dikkat ederseniz o çubuğa herhangi bir kontrol gelmez, siz müdahale edemezsiniz hareketlerine. Fakat çubuklu 6 kanallı helilerde çubuk birebir servolardan gelen linklerle kontrol edilir. :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Barış Bey o farklı birşey, sizin dediğiniz çubuk farklı bir çubuk. :laugh: 4 kanallı helilerde olan uçlarında ağırlık bulunan ve dönerken oluşturduğu merkezkaç kuvvetiyle modeli sürekli yere paralel tutan denge çubuğundan bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla. Dikkat ederseniz o çubuğa herhangi bir kontrol gelmez, siz müdahale edemezsiniz hareketlerine. Fakat çubuklu 6 kanallı helilerde çubuk birebir servolardan gelen linklerle kontrol edilir. :saygilar:

anladım :laugh:

Cahit Kaş' Alıntı:
Rica ederiz Cahit Bey :thumbup:

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu konuyu da planımıza almıştık yakında ayrı bir konu ve video ile paylaşalım dedik, Türker kardeşimle. Bu konu ilk kalkış öncesi ayarı yapılan FB ünitenin düzgün ayarlı olup olmadığının nihai testini açıklayacak : Cyclic Servo, Kuyruk Servo ve 3 Axis Gyro tepkileri şeklinde.

Böylece özellikle ilk FB ünitesini ayarlayan arkadaşlar, ilk kalkışları sırasında bir süpriz ile karşılaşmamış olacak.

Cahit Kaş' Alıntı:

Teşekkürler...
Gerçi Türker kardeşim durumu özetlemiş ama bu konuyu aşağıdaki paylaşımda daha önce ele almaya çalışmıştık. Şahsi olarak henüz yeni FB geçmiş birisi olarak hala FBL pallerini kullanıyorum. Yakında FB pal sipariş edip, kendim de bu deneyimi yaşamayı ve birebir farkları hissetmeyi düşünüyorum ;)

Selam olsun tum rckolik ureyisine.Uzun bir aradan sonra yine sizlerleyim:) geldigimde kullanici adimi silinmish gordum siteden:) gelelim soruya: benim helim trex 450 sport v2 fb -dir.bunu fbl yapmak icin ne lazim bana?bide kds ebar v2 yoksa align 3gx -mi?hangisini tercih etmeliyim?tesekkurler