FlySky TH9X, Turnigy 9X Kumandaya ER9X Firmware Yüklemek için Kablo Montajı

acamurcu

Uye
Arkadaşlar kumandama er9x Firmware yükleyebilmek için yaptığım araştırmayı paylaşmak istedim. Videoda anlatım ingilizce ama arkadaş Bilal' e anlatır gibi anlattığı için yarım yamalak ingilizcesi olan dahi anlayabilir. Bunun için gerekli parçalardan kablo ve konnektörü bulabileceğiniz linkleri ekliyorum. ürün isimlerine bakarak siz başka yerlerden temin edebilirsiniz. Bu montajı yaptıktan sonra sayın Mehmet Küçüksarı' nın şu paylaşımını

izleyip Firmware güncellemesini yapabilirsiniz. Ben henüz montajı yapmadım. Parçalar gelince fotğraflı paylaşım yaparım.

10 pin konnector

Kablo:

Video
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kolay Gelsin

FlySky TH9X Kumandaya ER9X Firmware Yüklemek için Kablo Montajı

Paylaşım için teşekkürler Ayhan bey, elinize sağlık. :saygilar:

Abi paylaşım için teşekkür ederim, yalnız bu yazılımın orijinali ile er9x arasındaki fark, bize ne gibi kolaylık sağlar ve artı yönleri nedir?

Oncelikle paylasim icin tesekkurler Ayhan, ellerine saglik :thumbup: Konuyu hemen indeks sayfamiza ilave edelim.

Burada da belirtmis olalim sayet yeni yazilim karisip gelip, eski standard haline geri donulmek istenirse, ki ben 9xr bunu tercih etmistim en son, su konu ile downgrade yapilabilir ;)

veysel güler' Alıntı:
Abi paylaşım için teşekkür ederim, yalnız bu yazılımın orijinali ile er9x arasındaki fark, bize ne gibi kolaylık sağlar ve artı yönleri nedir?
Veysel bu yazilim cok daha esnek. Bu nedenle yapmak istenilen ve standard yazilimda mumkun olmayan epey bir ayari yapabiliyorsun. Bu en buyuk artisi. Dezavantaji ise alismak icin biraz vakit ve arastirma gerektiriyor. En kolay seyi bile ilk seferde yaparsan zorlanabiliyor insan.

Ozetle ihtiyaca bagli olarak mukemmel bir yazilim olacagi gibi, karisik ve gereksiz bir yazilim da olabilir. Kullanan kisinin tericihne kalmis bir durum ;)

Paylaşım için teşekkürler.
Daha önce denedim ama benim modellerimde hiçbir işime yaramadığı gibi kafamı karıştırmaktan öteye gitmedi ve acilen eski menüsüne döndüm. :evil:
Daha çok quad kullananlar tercih ediyor gelişime açık bir yazılım özelliği bu. %p

veysel güler' Alıntı:
merhaba Veysel, sorunun cevabını konuya ekledğim sayın Mehmet beyin linkinde zaten şöyle açıklanmış;

1- ER9X yazılımın bug / Eksiklerinden kurtulmak için
2- PC üzerinden modellerinizi ayarlamak ve değiştirmek istiyorsanız
3- Kumanda da tanımladığınız modellerinizi yedeklemek istiyorsanız
4- Internet ortamında ER9X ile yapılan ve paylaşın model ayarlarını kolay bir şekilde modelinize aktarmak için
5- Kumanda da tanımladığınız modellerinizi yedeklemek istiyorsanız
6- V922 ile haberleşmede kullanılan HT-8 modülünün düzgün çalışmasını için

NOT: Şayet telemetri sistemini aktif olarak kullanmak isterseniz, bu durumda ise default yazılımı yine bir "Acık Kaynak Kod Yazılımı" olan "Open9x" ile değiştirmeniz öneriliyor.
--------
Bende bu konularda çok tecrübeli, deneyimli değilim. Öğrenme, araştırma aşamasındayım bu konuda. Kumandamın bir usb bağlantısı ile bilgisara bağlanamayacağını satın aldıktan sonra anladım. Ama bir yolu vardır diye yine rckolik sayfalarında gezindim.Rckolik benim için çok iyi bir kaynak. Ancak bulamayınca araştırıp nasıl yapılacağını buldum ve sizlerle paylaştım. Paylaşımdaki açıklamalarda eksiklerim, yanlışlarım olabilir. Bilgiyi paylaşmaktan yanayım burdaki herkes gibi. Umarım soruna yanıt olmuştur bu paylaşım.

ayhan çamurcu' Alıntı:
merhaba Veysel, sorunun cevabını konuya ekledğim sayın Mehmet beyin linkinde zaten şöyle açıklanmış;

1- ER9X yazılımın bug / Eksiklerinden kurtulmak için
2- PC üzerinden modellerinizi ayarlamak ve değiştirmek istiyorsanız
3- Kumanda da tanımladığınız modellerinizi yedeklemek istiyorsanız
4- Internet ortamında ER9X ile yapılan ve paylaşın model ayarlarını kolay bir şekilde modelinize aktarmak için
5- Kumanda da tanımladığınız modellerinizi yedeklemek istiyorsanız
6- V922 ile haberleşmede kullanılan HT-8 modülünün düzgün çalışmasını için

NOT: Şayet telemetri sistemini aktif olarak kullanmak isterseniz, bu durumda ise default yazılımı yine bir "Acık Kaynak Kod Yazılımı" olan "Open9x" ile değiştirmeniz öneriliyor.
--------
Bende bu konularda çok tecrübeli, deneyimli değilim. Öğrenme, araştırma aşamasındayım bu konuda. Kumandamın bir usb bağlantısı ile bilgisara bağlanamayacağını satın aldıktan sonra anladım. Ama bir yolu vardır diye yine rckolik sayfalarında gezindim.Rckolik benim için çok iyi bir kaynak. Ancak bulamayınca araştırıp nasıl yapılacağını buldum ve sizlerle paylaştım. Paylaşımdaki açıklamalarda eksiklerim, yanlışlarım olabilir. Bilgiyi paylaşmaktan yanayım burdaki herkes gibi. Umarım soruna yanıt olmuştur bu paylaşım.
Ayhan abi bilgiler için teşekkür ederim. Ben en iyisi şimdilik orjinal yazılım ile kullanayım, biraz araştırıp kafama yatarsa er9x yüklemeye çalışırım. :RCKolik:

Merhabalar.Yakın bir zamanda kablo bağlantılarını ben de lehimleyerek yapmayı planlıyorum.Isp programmerım şuan kargo aşamasında.Elime ulaşmasını bekliyorum.Lehim yaparken kaç Watt'lık bir lehim aleti ve kaç mm lik lehim teli önerirsiniz? Elimde sadece 60W kalem tipi havya ve soldex marka 1.2mm lehim teli var.60W havya kullanmamın herhangi bir sakıncası olur mu acaba?

Merhabalar.Yakın bir zamanda kablo bağlantılarını ben de lehimleyerek yapmayı planlıyorum.Isp programmerım şuan kargo aşamasında.Elime ulaşmasını bekliyorum.Lehim yaparken kaç Watt'lık bir lehim aleti ve kaç mm lik lehim teli önerirsiniz? Elimde sadece 60W kalem tipi havya ve soldex marka 1.2mm lehim teli var.60W havya kullanmamın herhangi bir sakıncası olur mu acaba?
Kısa süreli uygulama yapmaya dikkat et! Lehim yapman gereken bazı yerler chip bacakları. Bu chip'ler belli bir dereceden fazla ısınmamaları gerek. Havanın ucu ince ise daha rahat edersin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Kısa süreli uygulama yapmaya dikkat et! Lehim yapman gereken bazı yerler chip bacakları. Bu chip'ler belli bir dereceden fazla ısınmamaları gerek. Havanın ucu ince ise daha rahat edersin.
Deniz abi Er9x yüklemek için gereken kablo bağlantı yerlerini inceledim.Sadece lehim için 6 tane metal bağlantı yeri var.Yani mikroişlemciye bağlantı göremedim.Acaba bir yanlış anlaşılma söz konusu mu? Mikroişlemciye hangi amaçla lehim yapıyoruz? Sadece Frsky telemetri mod için mikroişlemciye lehim yapıldığını hatırlıyorum.Acaba bundan bahsediyor olabilir misiniz? Biraz araştırma yaptım da, mikroişlemci pinleri birbirine çok yakın.Elimdeki havyanın hem gücü yüksek gelecektir hem de ucu yeteri kadar ince değil.Muhtemelen 30W lık yeni bir havya almam gerekecek.Bir de bu işlem için tavsiye edebileceğiniz lehim teli kalınlığı nedir mikroişlemci pinine lehim yapmak için? Elimde 1.2mm Soldex marka var memnunum fakat lehimi eritmek için biraz ısı uygulamak gerekiyor ve riskli olduğunu düşünüyorum mikroişlemci için.Saygılar.:)

Ben çin işi 60Watt'lık "sözde" ayarlı (birazcık işe yarıyor) ucuz bir havya kullanıyorum. Çeşitli uçlarım var. Yerine göre takıyorum, ince veya kalınını. Lehim yapacağın yerler doğrudan chip bacağı olmasa bile 1-2 cm sonra chipin veya bir direnç-transistör vb bir şeye ulaşıyor. O manada demiştim. Isı lehim yolları vasıtasıyla çabuk yayılabilir.Havyanın gücü çok da önemli değil, hatta bence 60 wattlık bir havya gayet te uygun. Ama lehim yapacağın noktaya en kısa sürede yeterli ısıyı verebilecek uç lazım. Bu işin standardı yok. Biraz el melekesi. Doğrudan işe girişmeden bazı hurda parçalarda alıştırma yapmanı şiddetle öneririm. Lehim pastası kullanmayı unutma sakın. Lehim işinin kalitesiyle doğrudan ilişkili.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Arkadaşlar kumandama er9x Firmware yükleyebilmek için yaptığım araştırmayı paylaşmak istedim. Videoda anlatım ingilizce ama arkadaş Bilal' e anlatır gibi anlattığı için yarım yamalak ingilizcesi olan dahi anlayabilir. Bunun için gerekli parçalardan kablo ve konnektörü bulabileceğiniz linkleri ekliyorum. ürün isimlerine bakarak siz başka yerlerden temin edebilirsiniz. Bu montajı yaptıktan sonra sayın Mehmet Küçüksarı' nın şu paylaşımını

izleyip Firmware güncellemesini yapabilirsiniz. Ben henüz montajı yapmadım. Parçalar gelince fotğraflı paylaşım yaparım.

10 pin konnector

Kablo:

Video
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kolay Gelsin
Abi ben biraz cahilim . Ama aklıma takıldı bu yazılımlar ne işe yarıyor ?? Bende turnigy 9x var opentx yazılımı var değişmenin ne gibi avantajları oluyor ?? Menzilde artış oluyormu ?

ER9X, OpenTx yazılımından devşirme bir yazılım diye tahmin ediyorum çünkü bazı menü kısımları aynı.Avantajlarına değinecek olursak açık kaynak kodlu olmaları ve daha esnek bir yazılıma sahip olması.Yani hemen hemen yapamayacağınız ayar yok gibi bu yazılımlarda ve kullanıcıya birçok kullanışlı fonksiyon sunuyor.Menzil'de artış olacağını sanmam çünkü büyük oranda donanım ile ilgili bir olay.FPV uçmayacaksanız kendi modül ve alıcısı gayet yeterli zaten en fazla 300 metre yarıçapta uçuyorsunuz.Ha, FPV uçacağım daha fazla mesafeye gitmeyi planlıyorum derseniz modül değişikliği yaparak menzili arttırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
ER9X, OpenTx yazılımından devşirme bir yazılım diye tahmin ediyorum çünkü bazı menü kısımları aynı.Avantajlarına değinecek olursak açık kaynak kodlu olmaları ve daha esnek bir yazılıma sahip olması.Yani hemen hemen yapamayacağınız ayar yok gibi bu yazılımlarda ve kullanıcıya birçok kullanışlı fonksiyon sunuyor.Menzil'de artış olacağını sanmam çünkü büyük oranda donanım ile ilgili bir olay.FPV uçmayacaksanız kendi modül ve alıcısı gayet yeterli zaten en fazla 300 metre yarıçapta uçuyorsunuz.Ha, FPV uçacağım daha fazla mesafeye gitmeyi planlıyorum derseniz modül değişikliği yaparak menzili arttırabilirsiniz.
Teşekkürler