FPV Sistemi Hakkında

ahmetbyrakci

Yeni Uye
Merhaba iyi günler.
Konya necmettin erbakan üniversite öğrencilerindenim.
Geliştirmekte olduğumuz bir proje var bu projede Fpv sistemi kullanmak istiyoruz
ancak fpv sistemleri ve bize suna bileceği imkanlar açısından forumda yazılanlardan başka bir bilgimiz yok.
Fpv sistemi kullanarak 10-20 Km menzilden görüntü aktarımı yapa bilirmiyiz?
Hangi Fpv sistemini Kullanmamız gerekiyor 2.4Ghz 5.8Ghz ?
ve daha birçok soru ve problem.
Bu geliştirmekte olduğumuz projede Fpv sistemi kullanan sizlerden teorik ve pratik bilgi konusunda bize yardımcı olmanızı istiyoruz.
Saygılarımla iyi günler.

FPV Sistemi Hakkında

Bu işte Türkiye de sayılı kişilerden birisiyle yaptığım facebook sohbetinde bana yazdığı mesajı aynen kopyalıyorum(Sorum sizinkiyle aynıydı):

görüntü için 1.3ghz 800mw video verici üzerinde vee anten uygun olur. Yerde 1.3 video alıcı ve 8dbi patch anten uygun olur
osd otopilot için basit ve ucuz olarak cyclops storm işinizi görür
kamera olarak sony 600 tvl 2.8mm DWDR IR Block kamera uygun
UHF olarak da rangelink size uygun
bu sistem ile değil bir km 10km bile çok rahat yaparsınız

FPV Sistemi Hakkında

Ahmet su konulara oncelikle bakmani ve okumani tavsiye ederim :)

FPV Sistemi Hakkında

İsmail Tuncay DAL' Alıntı:
Bu işte Türkiye de sayılı kişilerden birisiyle yaptığım facebook sohbetinde bana yazdığı mesajı aynen kopyalıyorum(Sorum sizinkiyle aynıydı):

görüntü için 1.3ghz 800mw video verici üzerinde vee anten uygun olur. Yerde 1.3 video alıcı ve 8dbi patch anten uygun olur
osd otopilot için basit ve ucuz olarak cyclops storm işinizi görür
kamera olarak sony 600 tvl 2.8mm DWDR IR Block kamera uygun
UHF olarak da rangelink size uygun
bu sistem ile değil bir km 10km bile çok rahat yaparsınız

Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Peki hocam 1.3 ile aldığım görüntü kalitesi 2.4 ghz ve 5.8 ghz ile aynı olurmu bu alıcıları birbirlerinden ayıran farklar nelerdir.

FPV Sistemi Hakkında

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ahmet su konulara oncelikle bakmani ve okumani tavsiye ederim :)

Mehmet abi bu konuların hepsini tekrardan inceledim.
Teknik anlamda bir çok kafamızda oluşan soru var bunlara cevap verir misiniz bilmiyorum ama ben gene sormak istiyorum.
1.3 ghz , 2.4 ve 5.8 ghz lerin birbirinden farkları neler ve nasıl avantajları var.
1.3 ghz alıcı mesafesi 10 km yakalaya biliyorken bunları diğer (2.4,5.8ghz) lerdede yakalaya bilir miyim.

[Video]: FPV Sistemi Hakkında

Uzun süredir bu konuyu araştırıyorum,uygun ve hesaplı ekipman bulmak çok zor,maalesef pek çok sorunun cevabını para harcayarak yavaş yavaş bulacağız.

5.8 ile 1.3 arasındaki fark ışıkla ses arasındaki gibidir;şöyleki ışık çok hızlı ilerler ancak önüne saydam bir cisim bile çıksa bir miktarı geçemez ama ses böyle değildir,yayılma hızı yavaş ancak etkisi çok daha geniştir,duvarlardan bile geçebilir.Bir örnek vereyim,üst kattaki komşunuzu gürültü yaptığında fenerle ışık tutarak değil de duvarı yumruklayarak uyarırız. 1.3 ghz alıcıyı patch antenle,vericiyi de vee antenle deneyen bir elemanın youtube da videosunu izlemiştim,6km uzaklıktan net ve kesilmeden görüntü alabiliyordu,ikisi arasında bir sürü anten denedi ve en uyumlu görüntüyü bu ikili verdi.1.3 ghz sistemler daha pahalı. 5.8 ghz sistemler daha populer olduğu için fiyatlar çok daha uygun ancak kesilmeler çok daha fazla yaşanabiliyor.Ben kararımı 1.3 ghz de kıldım,low pass filter kullanarak kumandayla karışıklık ta önlenebiliyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[Video]: FPV Sistemi Hakkında

Uzun süredir bu konuyu araştırıyorum,uygun ve hesaplı ekipman bulmak çok zor,maalesef pek çok sorunun cevabını para harcayarak yavaş yavaş bulacağız.

5.8 ile 1.3 arasındaki fark ışıkla ses arasındaki gibidir;şöyleki ışık çok hızlı ilerler ancak önüne saydam bir cisim bile çıksa bir miktarı geçemez ama ses böyle değildir,yayılma hızı yavaş ancak etkisi çok daha geniştir,duvarlardan bile geçebilir.Bir örnek vereyim,üst kattaki komşunuzu gürültü yaptığında fenerle ışık tutarak değil de duvarı yumruklayarak uyarırız. 1.3 ghz alıcıyı patch antenle,vericiyi de vee antenle deneyen bir elemanın youtube da videosunu izlemiştim,6km uzaklıktan net ve kesilmeden görüntü alabiliyordu,ikisi arasında bir sürü anten denedi ve en uyumlu görüntüyü bu ikili verdi.1.3 ghz sistemler daha pahalı. 5.8 ghz sistemler daha populer olduğu için fiyatlar çok daha uygun ancak kesilmeler çok daha fazla yaşanabiliyor.Ben kararımı 1.3 ghz de kıldım,low pass filter kullanarak kumandayla karışıklık ta önlenebiliyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
İsmail abi cevapların için çok teşekkür ediyorum.
1.3 Ghz ler anladığım kadarıyla uzun menzil için en ideali peki 1.3 ile 5.8 görüntü aktarım kalitesi aynımı yoksa taktığımız kameraya göre değişiyormu?

FPV Sistemi Hakkında

Bence burada önemli olan gelen görüntünün kalitesinden ziyade devamlılığı,tabiki kamerada önemlidir ama her halükarda vga kalitesinde görüntü alırsın,o da yeterli bence.Zaten görüntüyü kaydetmeyeceksen çok net olmasına gerek yok,kaydedeceksen de kayıt özellikli bir kamera kullanmalısın,bende boscam var,hd19 modeli sanırım,çok memnunum.

FPV Sistemi Hakkında

Bence burada önemli olan gelen görüntünün kalitesinden ziyade devamlılığı,tabiki kamerada önemlidir ama her halükarda vga kalitesinde görüntü alırsın,o da yeterli bence.Zaten görüntüyü kaydetmeyeceksen çok net olmasına gerek yok,kaydedeceksen de kayıt özellikli bir kamera kullanmalısın,bende boscam var,hd19 modeli sanırım,çok memnunum.
Kamera bizim için en önemli unsurlardan çünkü +- zoom yapıp gece ve gündüz görüntü almayı hedefliyoruz.

FPV Sistemi Hakkında

36x zoom yapan bir kamera görmüştüm geçen gün,gece görüntü verebilen şekline hiç rastlamadım.Varmı acaba?

FPV Sistemi Hakkında

36x zoom yapan bir kamera görmüştüm geçen gün,gece görüntü verebilen şekline hiç rastlamadım.Varmı acaba?
Hocam İnsansız hava aracı kameraları gibi düşünün ama biz daha küçük maliyetli bir kamera takacağız kamera gece ve gündüz görüntü vere bilecek extra +- zoom yapacağız.
Araştırdık birkaç güvenlik kamerası var istediğimiz özelliklerde kamerayı programlayıp uzaktan kontrol edeceğiz.
Bu alıcı ile aldığımız görüntünün kalitesi biraz önemli. Alıcıdan gelen görüntüyü bilgisayara aktarıp işleyeceğiz.
1.3 ve 5.8 de görüntü kalitesi arasında bir değişiklik var mı?

FPV Sistemi Hakkında

O farkı kullananlar bilir ama kaliteli bir sistemde 5.8 daha iyidir.
Peki hocam siz 1.3 Ghz kullanıyorsunuz memnunsunuz ama bizim sistemimizde 5.8 Ghz daha iyi olur dediniz.
5.8 Ghz alıcının kesilme sorunu için 30 DBi Anten Kullansak ve birde vericinin mw değeri var araştırmalarıma göre yüksek mw değerli vericilerde ısınma sorunu var.
Ama bunu ekstra bir mini fanla çöze bileceğimizi düşünüyorum 5.8 Ghz + 30 Dbi Anten ve 2000mw Verici ile nasıl bir verimlilik elde ede bilirim.
İnanın kafa karıştıran birçok durum var ne yapacağım bende bilemiyorum.

FPV Sistemi Hakkında

Sorunuz hakkında kesin bişey diyemeyeceğim,2wattlık vericilerde fan oluyor zaten,iki sistemi de kuran tecrübeli birileri var farklı forumlarda,onlarla iletişime geçin derim,tenezzül ederlerse.

FPV Sistemi Hakkında

Aslında bu sorularınızın cevapları forumda var, ama biraz uğraşıp bir çok konuyu irdelemek gerekebilir. Kısaca cevap vermek gerekirse konu şu şekilde;

Frekans yükseldikçe, bu frekans üzerinde taşıyabileceğiniz data miktarı artar, bu datayı verimli bir şekilde taşıyabileceğiniz mesafe ise kısalır. Tercümesi ise şudur; Aynı anten kazancı ve aynı watt değerinde, 5.8G ile daha kaliteli görüntü taşıyabilirsiniz, 1.3G ile ise görüntüyü daha uzağa taşıyabilirsiniz. Anten kazancını arttırarak, daha uzak mesafelere uçuşlar yapabilirsiniz. Yönlü anten kullanarak, daha daha uzağa uçabilirsiniz. Polarizasyonlu anten kullanarak parazitleri bir nebze elimine eder ve daha daha daha uzağa uçabilirsiniz...