FPV Sistemi Hakkında

FPV Sistemi Hakkında

Zafer SAHIN' Alıntı:
Aslında bu sorularınızın cevapları forumda var, ama biraz uğraşıp bir çok konuyu irdelemek gerekebilir. Kısaca cevap vermek gerekirse konu şu şekilde;

Frekans yükseldikçe, bu frekans üzerinde taşıyabileceğiniz data miktarı artar, bu datayı verimli bir şekilde taşıyabileceğiniz mesafe ise kısalır. Tercümesi ise şudur; Aynı anten kazancı ve aynı watt değerinde, 5.8G ile daha kaliteli görüntü taşıyabilirsiniz, 1.3G ile ise görüntüyü daha uzağa taşıyabilirsiniz. Anten kazancını arttırarak, daha uzak mesafelere uçuşlar yapabilirsiniz. Yönlü anten kullanarak, daha daha uzağa uçabilirsiniz. Polarizasyonlu anten kullanarak parazitleri bir nebze elimine eder ve daha daha daha uzağa uçabilirsiniz...

Hocam forumu tekrat tekrar baştan aşağı inceliyorum faydalı gördüklerimi not alıyorum. Tek problem biz bu sistemi herhangi bir rc modelde kullanmayacağız forumda bulunan tüm yazılar rc modeller baz alınarak yazılmış konular bizim kullanmak istediğimiz alan ayrı olunca bir çok soru çıkıyor.
Bu sistem için öneri ve tavsiyede bulunacağınız kaynaklar var iste çok sevinirim.
Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim diğer formlarda buradaki ilgi alakayı göremedim tekrardan teşekkür ederim.

FPV Sistemi Hakkında

İsmail Tuncay DAL' Alıntı:
Sorunuz hakkında kesin bişey diyemeyeceğim,2wattlık vericilerde fan oluyor zaten,iki sistemi de kuran tecrübeli birileri var farklı forumlarda,onlarla iletişime geçin derim,tenezzül ederlerse.

Hocam diğer formlarda şansımı denedim ama ne yazık ki yardımcı olacak birileri ile karşılaşamadım.

FPV Sistemi Hakkında

Sistemi yerde kullanacaksanız sisteminiz biraz daha güçlü olmalı. Modelcilerin kullandığı sistemle modelciler kadar mesafeye görüntü aktaramazsınız. Şöyle anlatayım. 1.3 600mw sistemle yerde 1.5 km., 100 metre irtifada 2.5 km., 400 metre irtifada 6 km. Görüntü alıyorum. Aslında frekans işine Şeytanın bile aklı ermez. Sizin Yapacağınız iş şu.
1. Frekans yükseldikçe kalitenin artacağını, mesafenin düşeceğini bileceksiniz. Size yeten kalitede bir sistem frekansı seçeceksiniz.
2. Görüntüyü mesafeden dolayı iletemezseniz patch, helical anten türlerine yöneleceksiniz.
3. Yine iletemezseniz kaliteli kablolarda anteni ve verici alıcıyı yerden yükselteceksiniz.
4. Araya bir cisim girerse yüksek frekansların kesintiye uğrayacağını bileceksiniz.
5. Yada sizde ağırlık ve boyut sorunu yok sanırım. görüntü aktarma sistemleri yerine tp-link 16 km. Wi-Fi aktarma sistemleri var. Onlara yönelip tcp ip ile Gömülü sistem pc Kartı kullanıp hem görüntü aktarma hem kamera Kontrolü yapabilirsiniz. Ben olsam Fpv ile görüntü aktarma tecrübem olduğu halde sizin sistemi böyle kurardım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Sistemi yerde kullanacaksanız sisteminiz biraz daha güçlü olmalı. Modelcilerin kullandığı sistemle modelciler kadar mesafeye görüntü aktaramazsınız. Şöyle anlatayım. 1.3 600mw sistemle yerde 1.5 km., 100 metre irtifada 2.5 km., 400 metre irtifada 6 km. Görüntü alıyorum. Aslında frekans işine Şeytanın bile aklı ermez. Sizin Yapacağınız iş şu.
1. Frekans yükseldikçe kalitenin artacağını, mesafenin düşeceğini bileceksiniz. Size yeten kalitede bir sistem frekansı seçeceksiniz.
2. Görüntüyü mesafeden dolayı iletemezseniz patch, helical anten türlerine yöneleceksiniz.
3. Yine iletemezseniz kaliteli kablolarda anteni ve verici alıcıyı yerden yükselteceksiniz.
4. Araya bir cisim girerse yüksek frekansların kesintiye uğrayacağını bileceksiniz.
5. Yada sizde ağırlık ve boyut sorunu yok sanırım. görüntü aktarma sistemleri yerine tp-link 16 km. Wi-Fi aktarma sistemleri var. Onlara yönelip tcp ip ile Gömülü sistem pc Kartı kullanıp hem görüntü aktarma hem kamera Kontrolü yapabilirsiniz. Ben olsam Fpv ile görüntü aktarma tecrübem olduğu halde sizin sistemi böyle kurardım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Verdiğiniz bilgiler bizin için çok önemli.
Kullanacağımız sistem yerde olmayacak aksine ilk prototip te 2000 ikinci prototipte ise 5000 metre irtifayı hedefliyoruz.
Öğrenci olduğumuz deneme yanılma durumu ile yapacak extra kaynak harcayacak bir durumumuz yok.
Şuan için 2000 metre irtifada 20 km menzilde görüntü almak istiyoruz
bunun için30 dbi anten kullanalım diyoruz ama frekansta hala kara vermiş değiliz.
Söylemiş olduğunuz gibi bir gömülü sistem kullanacağız ama wifi sinyali nin şehir içinde bizi üzeceğini düşünüyoruz bunun için radyo frekansı tercik ettik.
Gömülü (Embeded) sistem ile radyo frekansı ile haberleşmeyi düşünüyoruz. 20 km sonrası için ise çizilen rotadaki görüntüleri toplayıp 20 km menzile girdiğinde yerde bulunan merkeze aktarmasını istiyoruz.

FPV Sistemi Hakkında

Ahmet selamlar,

Uzun cevap şu ; akşam müsait bir zamanında, rahat kıyafetini, eşofmanını çek altına, kahveni çerezini yanına al ve şu konuyu baştan sona oku:

Bonus konular;

Kısa cevap : 1.3Ghz.