FPV sistemi icin Kompakt Kamera Onerisi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Herkes de oldugu gibi bizde de FPV meraki var. Ara ara ortaya cikan bu meraki koretmek icin basit bir sekilde FPV yapalim diyoruz. Mesela kameramizi kopuk ucak, kucuk araba uzerine takalim ve gozlukle biraz eglenelim istiyoruz. Yani amator boyutta takilacagiz :laugh:

Bu amacla Emre arkadasimizdan asagidaki gozlugu aldik.

Sira geldi kamerayi almaya. Bizim isimizi gorecegini dusundugumuz kamerada su ozelliklerin olmasi sanki bizim icin yeterli olacak gibi: (Isteklerimizi cahilce abartmis bile olabiliriz, kusura bakmayin lutfen ;D )

-- Cok pahali olmasin
-- Kompakt yani vericisi uzerinde hafif olsun
-- Ozellikle Anten dahil olmak uzere dusme ve carpmalarda cabuk hasar gormesin.
-- Mumkunse titresimden etkilenmesin (Jelly Effect)
-- Cekim mesafesinin cok olmasina gerek yok

Banggood baktigimizda ilk gozumuze sunlar takildi. Bu isten pek anlamadigimiz icin sizlere danisalim dedik :laugh: Banggood olmak uzere baska onerilere de acigiz. Simdiden Tesekkur ederiz :saygilar:

Mehmet bey

1.seçenek güzel görüntü kalitesi 600 TVL 720X540 Çözünürlük
2.seçenek Daha güzel kalitesi 900 TVL 960X576 Çözünürlük
3.seçenek Çıkışları NTSC Türkiyede PAL Kullanıyoruz bu olmaz

2. Seçenek Tavsiye olunur %p

Yada
Kamera Üzerine TF 32gb kart Takabileceğimiz kayıt etme özelliği olan bir öneri 1140x1080 çözünürlüğünde görüntü verebilen 30 fps kayıt yapan

Veya buna benzer alırsanız Hemde görüntüleri kayıt etmiş olursunuz (aynı zamanda action kamera) %p

Tavsiyeler ıcın teşekkurler Semih bey. Sizin seçenek daha güzelmiş ama su aşamada takılacak modellere ve kullanım sekline göre biraz fazla gelecek.

Bu durumda su aşamada 2. seçenek en mantıklisi. Sadece bunun 1. seçenek gibi on tarafı plastik kaplı olanına bakilabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet bey son bir öneri daha

Ağırlık 6.8 gram 800 tvl mikro kamera 25.99 $ %p

Mehmet abi madem gözlüğü aldınız yapacak bişey yok bende o gözlükten almıştım 1 hafta sonra sattık bursa ekibi olarak çekim kalitesi olarak pek memnun olmadık.

Ucuz yollu idara eder bişey istiyorsanız bence vericisi üzerinde olan kameralara hiç bakma abi.

Cemle kullandığımız kamera çok memnunuz

: HD 800TVL 140 Derece 3.6 MM Mini SONY CCD LENS FPV kamera RC Quadcopter QAV250 Helikopter Için DJI phantom 2 FPV fotoğrafçılık
http://s.aliexpress.com/uuEZFvIb
(from AliExpress Android)

Buda vericimiz oldukça başarılı ayrıca anteni çıksa dahi yanmıyor :)
Boscam TS5828 RC FPV Mini 5.8 Ghz 600 mW 48 Kanal Kablosuz A/V 5 km aralığı verici qav250 DJI phantom gopro FPV Quadcopter
http://s.aliexpress.com/m2YnmqqM
(from AliExpress Android).

Fiat performans olarak çok iyi ürünler abi.

Onun dışında modelde mutlaka buzzer bulundurun abi tecrübeyle sabit.

Öncelikle önerilerin ıcın teşekkurler Ali.

Biz sizler kadar bu konuda profesyonel takilmayacagimiz ıcın bizi tadmin eder diye düşünüyorum. Netice de kısa süreli heves alma bizimkisi :D

Dediğin kamerayı da bir düşüneyim. Tekrar teşekkurler :saygilar:

abi verilen önerilerin hepsi işini görecektir. %p

o gözlükten bende de var. ben o paraya göre gayet uygun gördüm kaliteyi ama bu gözlükler kısa mesafe uçuşları ve açık uçuş sahaları için ideal bunu bilmekte fayda var.

yoksa keyif alacağınız bir alana giriyorsunuz ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle önerilerin ıcın teşekkurler Ali.

Biz sizler kadar bu konuda profesyonel takilmayacagimiz ıcın bizi tadmin eder diye düşünüyorum. Netice de kısa süreli heves alma bizimkisi :D

Dediğin kamerayı da bir düşüneyim. Tekrar teşekkurler :saygilar:

bu yol quadcoptere çıkar ; benden söylemesi :laugh:

Mehmet abi bir takım planlar var sanırım aklında. :laugh:

Bakalım ne videolar göreceğiz, benim bildiğim Mehmet abi boşa yatırım yapmaz. :thumbup: :hoppa: :RCKolik:

Valla gozluk parasina gore cok cok iyi bence de. Goruntu kalitesi, muadillerine gore daha ufak olusu, raceband destekleyen 40 kanal alicisi derken, ben gayet memnunum. Kamera konusunda da vericisi butunlesik olani ben de onermem Mehmet abi. Bu vericiler kafalarina gore yaniyorlar falan... Zaten ufacik bisey, gerekirse bantlarsin kameraya [emoji1]

Gorus ve geri bildirim icin Tesekkurler arkadaslar :thumbup:

Daha once de belirtgim gibi fiyat/performans olarak ben de bu gozlukten memnun kalacagimizi dusunuyorum. Zaten acik alanda yakin mesafeli kullanimlarimiz olacak. Fiyati, kucuk olmasi, alici anten ve pille kompakt yapisi nedeniyle uzun suredir aklimda olan bir gozluktu.

Ilerleyen zamanlarda Baris arkadasimizin da dedigi gibi isi buyutecek olursak :laugh: o zaman daha profesyonel bir sey aliriz insallah.

Kamera olarak buyuk ihtimal aklimda kalmasin diye hem kompakt hem de Ali'nin onerisini de alacak gibiyim :laugh: Maksat URUN TANITIMI olsun ;D

Uçak yakışır Mehmet abi :thumbup:
Bakalım nasıl bir sey çıkacak karşımıza :)

Kadir Kurt' Alıntı:
Uçak yakışır Mehmet abi :thumbup:
Bakalım nasıl bir sey çıkacak karşımıza :)
Eyvallah Kadir %p Amam beklenti yuksek olmasin. Maksat eldekiler ile bos aralarda eglenmek :D

Elde ne var dersen kopuk ucak, 120 cm ZAGI ve belki kucuk bir araba ve kucuk RTF bir quad ;)

semih Balkar' Alıntı:
..........
3.seçenek Çıkışları NTSC Türkiyede PAL Kullanıyoruz bu olmaz
Semih bey daha önce sormuş olduğum şu seceneğin

çıkışı NTSC olduğu için kullanamazsın demişti. Şimdi merak ettiğim şey ben bunu aşağıdaki gözlük ile kullanacağım.

Bu durumda çıkışın NTSC veya PAL olması neden önemli ? Zira gözlük için böyle bir tip seçeneği belirtilmemiş ? Çok cahilce bir soru olmuş olabilir, kusura bakmayın :laugh:

Neden soruyorsun derseniz, yeni bir micro Quad FPV projesinde ne yazık ki 5 gr altında bir kamere ihtiyacım var. Nette gördüğüm kadarı ile de en iyi çözümlerden birisi de şu kamera ama onun da ne yazık ki çıkışı NTSC. Şimdi alırım sonra çalışmazsa iyi olmayacak da :laugh: