FrSky DJT telemetry - Kumanda alıcı

Mordo Ortaşı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Turnigy 9X with FrSky DJT telemetry
Bu nedir ne işe yarar bilen varsa bilgilendirse iyi olur.

Ynt: Kumanda alıcı

Mordo Ortasi' Alıntı:
Turnigy 9X with FrSky DJT telemetry
Bu nedir ne işe yarar bilen varsa bilgilendirse iyi olur.
Mordo bey bu bir "Kumanda Modulu" dur. Yani PPM destekleyen (arkasında yeri olan) kumandalar değişik ve uyumlu moduller kullanarak farklı protokol ile haberleşen alıcıları kullanabilir.

Mesela sizin sorduğunuz "FrkSky Kumanda Modulu". Bu modul Turnigy 9x kumanda tarafından destekleniyor. Eğer siz bu modul ve bu modulun alıcısını alır iseniz, Turnigy 9X kumandanın arkasındaki Turnigy modulu cıkarıp, bunu takıyorsunuz. Aynı şekilde model üzerindeki alıcıda değiştirmeniz gerekiyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Peki gelelim esas soruya. Neden bunu alayım :laugh:

Gördüğüm ve takip edebildiğim kadarı ile Turnigy 9X kenid module özellikle uzak mesafe ucuşlarda pek güvenmiyor / yeterli bulmuyorlar. İşte bu durumda bu model yani FrkSky modulu devreye giriryor. Kendi haberleşme protokolu daha uzak mesafelerde dah iyi performans verdiği gibi, daha güvenilir buluyor. Ayrıca bildiğim kadarı ile TELEMETRI özelliğini de destekliyor ( Motor sıcaklık, model pil seviyesi bilgileri kumandaya realtime olarak geliyor)

Bence siz yakın mesafede heli uçuracağınız için gerekli değil. Zira modul yaklasık $ 40 Bunun yerine yakın zamanda Turnigy satıp farklı bir kumanda almanız daha mantıklı :)

Son olarak Turnigy son kumandası olan "Turnigy 9XR" modulsuz ve alıcısız gelmektedir. Bu kumandayı kullanabilmek için sorduğunuz module ya da başka desteklediği bir modul ve alıcıya ihtiyaç vardır. Bununla ilgili detayları :

Turnigy 9XR Kumanda Kutu Inceleme - Unboxing

Ynt: FrSky DJT telemetry - Kumanda alıcı

Bu arada bu konuyu benden daha iyi bilen arkadaşlarımız var. Eminim onlar benim yanlış / eksik aktardığım bilgileri tamamlayacaklardır %p

Teşekkürler.

Mehmet bey
Forumda daha sonra ihtiyacımız olabilecek konuları kolay bulmamız için favorilere almak veya işaretlemek gibi
bir seçeneğimiz varmı?

Ynt: Ynt: FrSky DJT telemetry - Kumanda alıcı

Mordo Ortasi' Alıntı:
Mehmet bey
Forumda daha sonra ihtiyacımız olabilecek konuları kolay bulmamız için favorilere almak veya işaretlemek gibi
bir seçeneğimiz varmı?
Ne yazık ki forumlarda oyle bir özellik şimdiye kadar görmedim ve bizde de yok. Olsa super olurdu doğrusu ;)

Fakat EN UST menude bulunan ARA butonu, forum içinde kelime bazında aratma yaptığı için belki işinizi görür diye düşünüyorum :)

Bu modülden bende kullanıyorum fakat bendeki bi değişik modül telemetry li. Eğer kumandanızı upgrade etmek isterseniz alternatif çözümlerden :)
teknik özelliklerini mehmet abi yazmış zaten :) sizin kumandada farklı modül mevcut zaten

Teşekkürler

Arkadaşlar; çok güzel anlatmışlar ... İlaveten 2500mt kumanda mesafesi (diğer 2.4 modüllere göre daha uzun kontrol mesafesi), telemetry özelliklerinden bir tanesinin , modelin kontrol mesafesi dışına çıkması durumunda, modüldeki bazer vasıtasıyla kullanıcıya ikaz vermesi ve 2.4ghz modül , alıcılar arasında en kararlı çalışanlardan biri olması Frsky markasının tercih edilmesinde ön plana çıkabilir.

Ynt: Ynt: FrSky DJT telemetry - Kumanda alıcı

maydin67' Alıntı:
Arkadaşlar; çok güzel anlatmışlar ... İlaveten 2500mt kumanda mesafesi (diğer 2.4 modüllere göre daha uzun kontrol mesafesi), telemetry özelliklerinden bir tanesinin , modelin kontrol mesafesi dışına çıkması durumunda, modüldeki bazer vasıtasıyla kullanıcıya ikaz vermesi ve 2.4ghz modül , alıcılar arasında en kararlı çalışanlardan biri olması Frsky markasının tercih edilmesinde ön plana çıkabilir.
Abi bir ara bu konuyu görmeyeceksin diye korkmuştum :laugh: FRSKY özellikle Turnigy kullanıcıları tarafından tercih edilip sürekli forumlarda tavsiye edildiğini görmüştüm. Sayende nedenini daha net anlamış olduk :thumbup: