Video Ft explorer ilk uçuşu ve yaptığım hata

Erdoğan Ekşioğlu

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Değerli RCkolik ailesi yardımlarınızdan dolayı hepinize teşekkürü bir borç bilirim.Çok güzel bir uçuşun sonunda elktrik direğine çarpmamak için ani bir hareketle kurtaramadım.Kuyruk kırıldı hiç önemli değil inşallah bir saate yenisi yapıp uçuşa deva edeceğim.Çok stabil dengeli bir uçuşu var.Tabi bir yandan hanımın heyecanı.Olsun kısada olsa uçmak çok güzel.Daha uzun uçuş videolarımı atarım inşallah.Bu arada lipo pilimde düşmeden dolayı bir ezilme mevcut.Deneyimli üstadlarıma sorarım acaba bir zararı olurmu.Eve geldim tekrar şarj ettim bir sıkıntı yok.Her hangi bir sızıntıda yok.Yazmışken bir şey sormak isterim bütceme göre turnigy 2650 mah 30c pil almak istiyorum birde yine turnigy 2200mah 25c var ikisi arsında kaldım kullandığım esc skywlaker 40a motor sunsky 1100kv sizce almışken hangisini alayım arada 40tl var.Sitede verilen bilgileri okudum ama tekrar sormak istedim.Şimdiden çok teşekür ediyorum vaktinizi aldım hakkınızı helal edin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Erdoğan bey elinize sağlık.İnanıyorum ki ilerleyen zamanlarda daha güzel uçuşlarınız olacaktır.Benim fikrimi soracak olursanız elinizdeki lipoyu kullanmayın derim.Yeni lipo konusuna değinmek gerekirse 3S 2200mAh 25C lipo bataryanın sizin için daha uygun olacağını düşünmekteyim.Bu boyuttaki bir uçak için gayet yeterli olacaktır.

Erdoğan bey elinize sağlık.İnanıyorum ki ilerleyen zamanlarda daha güzel uçuşlarınız olacaktır.Benim fikrimi soracak olursanız elinizdeki lipoyu kullanmayın derim.Yeni lipo konusuna değinmek gerekirse 3S 2200mAh 25C lipo bataryanın sizin için daha uygun olacağını düşünmekteyim.Bu boyuttaki bir uçak için gayet yeterli olacaktır.

Elinize sağlık. :saygilar:
Bu işte ufak tefek kazalar olsa da şevkin kırılmaması güzel. Pil konusuna gelince Tamer bey yazmış zaten.
Bu model için pil mAh değerini abartmaya gerek yok . Hatta temin ederseniz 1300, 1500, 1800 mAh gibi pilleri elinizde buludurun. Sonraki günlerde farklı modeller yapacağınız belli. Pilotaj iyice gelişene kadar nisbeten daha hafif küçük pillerle uçmakta fayda var. Olası kazalarda az ağırlık nedenli az hasar olur.
Ayrıca video da model uzak kalıyor ama hafiften yunuslama var gibi, sürekli elevatörle oynamanız gerekmiş sanırım. CG ayarına biraz daha itina göstererek bunu düzeltebillirsiniz. (CG kusuru süzülmede kendini belli eder, Gaz verme ve kesmede yunuslama yapıyorsa motor açışını kontrol etmek gerek)
Kolay gelsin.;)

Öncelikle hem gözünü aydın hem de geçmiş olsun. Bu hobinin diğer bir yüzü de yaşanan kırımlar :) Siz de bunu tadmış oldunuz.

Sadece küçük bir tavsiye, bence uçuşlarını başka bir alanda yapın. Bugün belki direğe çarpmadınız ama yakında direk ya da tellere de çarpabilirsiniz. Etrafta hiç bir engel olmaması, uçuşlarınızı daha rahat ve keyifli yapmanızı sağlacaktır.

Elinize sağlık. :saygilar:
Bu işte ufak tefek kazalar olsa da şevkin kırılmaması güzel. Pil konusuna gelince Tamer bey yazmış zaten.
Bu model için pil mAh değerini abartmaya gerek yok . Hatta temin ederseniz 1300, 1500, 1800 mAh gibi pilleri elinizde buludurun. Sonraki günlerde farklı modeller yapacağınız belli. Pilotaj iyice gelişene kadar nisbeten daha hafif küçük pillerle uçmakta fayda var. Olası kazalarda az ağırlık nedenli az hasar olur.
Ayrıca video da model uzak kalıyor ama hafiften yunuslama var gibi, sürekli elevatörle oynamanız gerekmiş sanırım. CG ayarına biraz daha itina göstererek bunu düzeltebillirsiniz. (CG kusuru süzülmede kendini belli eder, Gaz verme ve kesmede yunuslama yapıyorsa motor açışını kontrol etmek gerek)
Kolay gelsin.;)
Evet Mehmet bey gazı verince çok değil ama hafif burnu havaya dikiyordu..Çok teşekkür ediyorum sağolun verdiğiniz bilgiler için

Öncelikle hem gözünü aydın hem de geçmiş olsun. Bu hobinin diğer bir yüzü de yaşanan kırımlar :) Siz de bunu tadmış oldunuz.

Sadece küçük bir tavsiye, bence uçuşlarını başka bir alanda yapın. Bugün belki direğe çarpmadınız ama yakında direk ya da tellere de çarpabilirsiniz. Etrafta hiç bir engel olmaması, uçuşlarınızı daha rahat ve keyifli yapmanızı sağlacaktır.
Mehmet Abim inanki yer kalmadı koca Adanada her yer beton yığını ama tabiki dediğinizi dikkate alacağım.Gerçektende açık alanda kimse yokken insan daha bir rahat oluyor.Teşekkür ediyorum mesajınız için

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Erdoğan bey, bir de modeli etrafınızda döndürmeyin. Önünüzde, yaklaşık 45 derecelik bir açıyla bakarak, sağa ve sola uçun, arkanıza geçirmeyin. Hele hele güneşin içine hiç girmeyin.
Ömer bey evet çok doğru.Yanlız başıma olunca bunlar oldu.Sizler sağ olun inşallah tecrübelerinizden istifade edeceğim.Çok teşekkürler.Lipo pilim hakkında ne önerirsiniz şimdilik gayet iyi görünüyor.Resimde paylaştığım pil hakkında

...
Lipo pilim hakkında ne önerirsiniz şimdilik gayet iyi görünüyor.Resimde paylaştığım pil hakkında

Herhangi bir delinme vs olup olmadığını iyice kontrol eder, güvenli bir şekilde (mesela yanmaz bir zemin üzerinde üzerine düdüklü tencere kapamak gibi) şarj eder, kullanmaya devam ederdim.