Gasb One - V7 3D Basılabilir Uçan Kanat

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar "comfort zone" umun, yani rahat bölgemin oldukça dışında bir alana çıkarak aşağıda detaylarını paylaşacağım uçağı, daha doğrusu uçan kanadı yapmaya başlamış bulunuyorum :) Benim başladığım uçak 7. versiyonmuş. Aşağıdaki linkten detaylara ve dosyalara ulaşabilirsiniz:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçağın detayları:

Kanat açıklığı: 80cm
Boş ağırlığı: Yaklaşık 430g
Uçuş ağırlığı: Yaklaşık 550g
Tavsiye edilen;
Motor: DYS BE1806-2300kv
Pervane: 6x4 APC
Esc: 30A /w bec
Servolar: 9g mikro x2
Pil: 3s 1500 mAh Lipo

Toplam elektronik maliyeti alıcı ve pil hariç yaklaşık 120 TL civarında.

Bu projede en çok hoşuma giden kısım bütün parçaların (toplam 9 adet) normal bir printer ile basılabilir olması ve birbirine yapıştırılmadan birleştirilebilmesi. Bu sayede uçağı kırdığım her seferinde sadece gerekli parçayı basarak, hasar gören parçayı rahatça değiştirebileceğimi düşünüyorum :) Linkten indirilebilecek dosyaların içerisinde oldukça detaylı bir basım ve montaj kılavuzu da var. Tavsiye edilen printer ayarları, parçaların tek tek ağırlıkları, montaj detayları vs... Toplam basım süresi yaklaşık 58 saat. Bugün itibarıyla ek kısa süreli parça olan 1. ailerondan başladım :) Detaylar ilerleyen mesajlarda... :) :) :)

Tam da canim bir ZAGİ cekiyordu bu sene :D Sonuç guzel olurda turuncu veya sarı renk ben de istiyorum bir tane :thumbup:

Hatta kucuk bir modifikasyonla kanatlar gövdeye sokulup takılabilir olursa tadından yenmez :D

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Tam da canim bir ZAGİ cekiyordu bu sene :D Sonuç guzel olurda turuncu veya sarı renk ben de istiyorum bir tane :thumbup:

Hatta kucuk bir modifikasyonla kanatlar gövdeye sokulup takılabilir olursa tadından yenmez :D

Sonuç bir ortaya çıksın, hemen sana da başlarız abi bir tane :) Kanatlar sökülebilir durumda zaten orjinalinden. Sadece gövde ve kanat birleşimine bant çek de daha sağlam olsun demiş. Bir bakarız, bantsız da oluyorsa çok daha kolay olur sök-tak işi :)

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Arkadaş bastı bu modeli. Maideni ben yaparım büyük ihtimal. Basılan parçaları görmedim daha. Bende merak ettim modeli :D

İlk aileronum 2 saat 9 dakikada çıktı. Ancak yazıcının, daha doğrusu Cura'nın ince ayarlarıyla biraz oynamam gerekiyor. Parçaları olabildiğince hafif basabilmek adına dış çeperler çok ince ve iç dolgusu oldukça düşük tutulmuş. Dolayısıyla baskıdaki her türlü kusur kabak gibi meydana çıkıyor :D Biraz ince ayar çektim, bir deneme baskısına daha başladım. Gidişattan memnun kalırsam bu şekilde devam edeceğim :)

İlk baskimiz su:

Bu parcada asagidaki yakin cekimlerde gorulecegi uzere koselerde sorun var. Ayrica ic dolgu da cok guzel olmadi.

Bunun uzerine ince ayarlari biraz gidiklamayi denedim :)

Ancak ulasabildigim en iyi baskida da tam olarak kurtulamadim soz konusu sorundan

Kadir’in paylastigi fotoda da yuzey sorunlari var gorebildigim kadariyla. Yarin biraz daha ugrasacagim, olmazsa bu sekilde devam edip zayif yerleri japonla desteklemeyi dusunuyorum.

Onerilere acigim :)

Simdiye kadar iki aileron ve iki parcadan olusan govde kisimlarini bastim. Ufak yuzey problemleri disinda pek bir sorun yok gibi gorunuyor. :)

Deneme ve ayar baskilari haric bu 4 parca icin 20,5 saat baski yaptim. Yaklasik 37 saatlik daha baskim var.

İki arada bir derede kanopiyi de bastim. Siyah filamentle bastim, hemi de 0.1mm katman kalinligiyla. Simdiye kadar 0.1 ile hic baski yapmamistim, cok uzun surdugu icin ve o derece detayli baskiya ihtiyacim olmadigi icin.

Neyse, 0.1 ile basilinca hersey cok guzel olacak gibi bir dusuncem vardi, ama gayet bildigim 3d basilmis bir parca olarak cikti yazicidan. Kanopi diyince benim aklima parlak ve puruzsuz bir sey gelir, boyle katman katman bisey degil! :)

Sonuc olarak bu ucak eger ucarsa buna bir sekilde fazla agirlik eklemeden bir yuzey calismasi yapmak sart oldu. En azindan kanopiye. Boyle bir kanopi kabul edilemez! :D

Not: Acelem oldugundan foto cekmek aklima gelmedi, ilerleyen mesajlarda onun da bir fotosunu cekerim :)

Evet, hotbede 45 derece duruyorlar. İnfiller dik oluyor.