Gaui x5 FES 2020

Bir şey soracağım. Allen anahtarların metrik olmadığına nasıl karar verdiniz??? Toplam iki karede (hadi dört olsun) görünüyorlar.

Bir şey soracağım. Allen anahtarların metrik olmadığına nasıl karar verdiniz??? Toplam iki karede (hadi dört olsun) görünüyorlar.
Sümer abi sarı plastikli olan alyan setini gördüm, bu alyan setlerinin bunca zamandır sarı olup da metrik olanına rastlamadım. Bildiğim kadarıyla renk kodlaması olarak sarı imperial, kırmızı da metrik birimdeki alyanlar için kullanılıyor.
Alyan vidaları doğru ve "kaliteli" bir alyan ile sıkmak/gevşetmek heli için hayati bir olay, bu nedenle dikkatimi çeken şey konusunda ufak bir hatırlatma yapmak istedim.
Edit: Bu arada evet orjinal adı Allen key, ama alyan deyince daha bir anlaşılır olduğunu düşünüyorum ;)

Sümer abi sarı plastikli olan alyan setini gördüm, bu alyan setlerinin bunca zamandır sarı olup da metrik olanına rastlamadım. Bildiğim kadarıyla renk kodlaması olarak sarı imperial, kırmızı da metrik birimdeki alyanlar için kullanılıyor.
Alyan vidaları doğru ve "kaliteli" bir alyan ile sıkmak/gevşetmek heli için hayati bir olay, bu nedenle dikkatimi çeken şey konusunda ufak bir hatırlatma yapmak istedim.
Edit: Bu arada evet orjinal adı Allen key, ama alyan deyince daha bir anlaşılır olduğunu düşünüyorum ;)
Bence yanılıyorsun çünkü bende birkaç takım sarı kutulu metrik var. Piyasada imperial ölçü olarak satılan sarı kutulu takımın sarısı ise belirgin olarak soluk.

Bence yanılıyorsun çünkü bende birkaç takım sarı kutulu metrik var. Piyasada imperial ölçü olarak satılan sarı kutulu takımın sarısı ise belirgin olarak soluk.

Doğrudur, üretmişlerdir abi ne diyeyim. Bende de aynı sarıdan imperial ölçülü takım var :lollol:
Önemli olan doğru ve kaliteli takım kullanmak, yoksa sonrası çok sancılı oluyor.
Sonuç olarak metrik ölçülü ve kaliteli takım ile model toplamak gerekir diyerek bağlayalım, konuyu trollemiş olmayalım ;)

Gule gule kullanin ?

X5 benim icin cok kiymetli bir modeldir. Ilk X5'imi elim bir sekilde kaybetmistim. Acemilikte olabiliyor boyle seyler. Ikinci X5'imi servo arizasi sonucu pert etmistim. Ucuncu X5'imi keyifle kullandiktan sonra 700'luk bir heli alirken takas etmistim. Cok keyifli ve saglam bir modeldir.

Model hakkında güncelleme yapma zamanı geldi?

Aradan geçen süre içerisinde modelde ciddi ilerlemeler kaydettim. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni modeli sindire sindire, daha da önemlisi neyi ne icin nasıl yapıldığını anlaya anlaya yapmaya çalışmaktan kaynaklandı. Tabi bazen de yurt dışından verdiğimiz siparişlerin gelmesini beklemekle de geçen günlerimiz oldu ?

AliExpress ten aldığım servo kollarının bugün elime geçmesi ile birlikte modelin neredeyse% 99’ u tamamlandı.

Bundan sonra artık yavaş yavaş ayar kısmına geçmek üzere literatürü tekrar gözden geçirmeye başlıyorum. Tabi ki yardım alacağım ama hangi ayarın neden ve nasıl yapıldığını teoride öğrenmek ilk isim olacak.

Yine tekrar etmek isterim ki ne zaman arasam beni geri çevirmeyen ve yol göstermekle kalmayıp uzun uzun sebeplerini anlatan Levent Uygun abime tekrar tekrar teşekkür ederim.

Modelin son durum resimleri;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Serkan eline sağlık, acayip keyif alarak yapıyorsun montajı, inşallah uçuşlarında çok keyifli olacak.:D
Teşekkürler Levent abi, gerçekten söylediğin gibi çok keyif alarak ilerliyorum.. Zehir aktıkça akıyor, çağlıyor damarlarımda :lollol::lollol::lollol::lollol::lollol: