Hangi Kumandayı Almalıyım?

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba.Turnigy 9X V2 kumandamın arızalanması nedeniyle yeni bir kumanda arayışına girdim.Şuan için alternatiflerim arasında uygun bir seçenek olacağını düşündüğüm Radiolink AT10II,Radiolink AT9S,FrSky Taranis QX7 var.Radiolink'in her iki kumandası da teknik özellikler ve fiyat olarak birbirine çok yakın buna karşın AT9S ergonomiden dolayı daha çok öneriliyor.Fakat AT9S'in dış görünümü pek içime sinmedi.Kullanıcıların tavsiyelerine önem veren biriyim fakat alacağım ürün içime sinmeli.Radiolink de tercih edebilirim, Taranis QX7 de.QX7'yi kargo dahil 460TL gibi bir fiyata Banggood'da buldum.Yazılımının OpenTx olması ve görünüşü daha hoşuma gitti sanki fiyat olarak da uygun.Kumandadan şimdilik beklentim beni yarıyolda bırakmasın ve sinyal kopma sorunu çıkarmasın.Bir kumandadaki temel özellikler(Dual Rate,Expo,End Point,..vb) olsun yeterli.Zaten 1 tane modelim var patlar motorlu Phoenix Tiger3 modelinde kullanacağım ve ilerde Futaba,Hitec,Graupner gibi daha iyi kumandaları alma planım var.Sizlerin de değerli görüşlerini almak isterim.Bir öğrenci için farklı önerileriniz varsa memnuniyetle dinlemek isterim ve önem veririm.Selamlar.:)

Radiolink at9s modelini buradaki arkadaşım yeni Aliexpresten aldı. Daha önce bunun at9 unu kullanıyordu ondan da memnundu. Bunu şu anda kullandığı fun fly uçağında denemesini yaptı gayet güzel bir kumanda. Fiyat performans değerlendirmesinde alınabilir. Başka marka modellere bakıp kafanızı karıştırmayın alın derim. Renkli ekran ve lipo kullanarak uzun süre şarjı gidiyor, menüsü Futabaya benziyor.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Stikleri tutuş biçimin nedir? İki parmak mı, tek parmak mı? Şunun için soruyorum, QX7 iki parmak kullanmaya pek uygun değil. Köşelere gittiğinde elin switch'lere çarpıyor. Ben bu yüzden sattım. Benim tercihim at9s olurdu bu üçlü arasından.

• Beğen
Stikleri tutuş biçimin nedir? İki parmak mı, tek parmak mı? Şunun için soruyorum, QX7 iki parmak kullanmaya pek uygun değil. Köşelere gittiğinde elin switch'lere çarpıyor. Ben bu yüzden sattım. Benim tercihim at9s olurdu bu üçlü arasından.
İki parmak kullanıyorum Emre abi.Uyarınız için teşekkür ederim abi tam da sipariş vermeyi düşünüyordum öğrendiğim iyi oldu.AT10II ve AT9S arasında ergonomi farkı olduğunu biliyoruz.AT10II'nin ergonomisi sizce göz ardı edilebilir mi yoksa ciddi derece kötü mü? Gerçi bilginiz var mı bilemiyorum.Görünüş olarak AT10II daha iyi gibi ama hiç elime almadım.

İki parmak kullanıyorum Emre abi.Uyarınız için teşekkür ederim abi tam da sipariş vermeyi düşünüyordum öğrendiğim iyi oldu.AT10II ve AT9S arasında ergonomi farkı olduğunu biliyoruz.AT10II'nin ergonomisi sizce göz ardı edilebilir mi yoksa ciddi derece kötü mü? Gerçi bilginiz var mı bilemiyorum.Görünüş olarak AT10II daha iyi gibi ama hiç elime almadım.

Yani benim elimde o sekilde oldu qx7. Ellerim biraz buyuk :D Cevrende birinde varsa bir dene yine de, belki sende farkli hissettirir. At10 konusunda yorum yapamayacagim, ancak at9s gorundugu kadar kucuk degil. Yuvarlak hatlari ve asagi dogru daralan yapisi oldugundan kucuk gosteriyor kumandayi. Ergonomik olarak bir sorunu yok, switchler gayet kolay ulasilabilir konumda.

• Beğen
İyi akşamlar.Beni kırmayıp yardımcı olduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim.Dün akşam itibariyle Aliexpress'den FrSky Taranis QX7 sipariş vermiş bulunmaktayım.:) Açıkçası kasa yapısı,özellikleri ve kalitesi beni cezbetti.OpenTx açık kaynak kodlu yazılım içerdiği için onun da etkisi oldu.Siyah renk Banggood'da kalmadığı için Aliexpress'den aldım(24 saat geçti kargoya verilmedi hala) umarım bir problem çıkmaz.Emre Kaman ağabeyim stick pozisyonundan dolayı şikayetini dile getirmişti fakat şöyle düşündüm, zaten benim switch olarak bir tek Throttle Cut'a ihtiyacım var başka da işim olmayacak.İstediğimiz switch'e atayabildiğimizden dolayı sorun olmayacağını düşündüm.Zaten ilerde Futaba,Hitec,Graupner gibi marka kumandalara geçmeyi planlıyorum.Yenisini alana kadar işimi görsün yeter.Önerilerinizi dikkate almadığım düşünmeyin lütfen,Zaten bu fiyata çok da seçenek yok gibi Taranis QX7 ve Radiolink dışında.Bir de batarya olarak ne uydurabiliriz bilemiyorum.Elimde Turnigy 9X'den kalma şu pil var:

Normalde bu kumanda 2-3s lipo destekliyor konnektörü uyar mı bilemiyorum(balans konnektörü kısa).
Emekleriniz ve yardımlarınız için minettarım.:) Umarım bu kumanda beni üzmez.Saygılar.

Teşekkür ederim bende yakın zamanda o kumandayı aldımda acemıyım acaba bırseymı kacırdım gozden dıye merak ettım cevabınız ıcın teşekkürler

• Beğen
Teşekkür ederim bende yakın zamanda o kumandayı aldımda acemıyım acaba bırseymı kacırdım gozden dıye merak ettım cevabınız ıcın teşekkürler
Gürhan bey kumanda elinize geçti mi acaba? Pil yuvasının ölçüleri ve kullanımı hakkında bilginiz var mı? 2 Gün oldu hala satıcı kargolamadı sorulara da yanıt vermiyor.Hazır Banggood'a siyah rengi gelmişken oradan almayı düşünüyorum Aliexpress'deki siparişi iptal edip.Gerçekten illAllah geldi Aliexpress satıcılarından...Mecbur kalmasam tercih etmezdim.

Tamer bey bir karişiklık olmasın ben taranis 9xd plus almiştim banggoodtan hızlı kargo ıle kısa surede gelmıstı ama kargonun cıkısı 2 gun alıyor galıba

• Beğen