Heli Fiziksel Montaj Detayları-1: Ana Gövde, Vida montajı, Loctite Kullanımı

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bundan sonra bir seri video halinde sizlerle " 6 kanal Elektrikli RC CCPM helikopter "in , örneğin TREX 450 PRO, fiziksel montajı sırasında dikkat edilmesi gereken detayları ve püf noktaları paylaşmaya çalışacağız.

Her ne kadar baştan sona sıfırdan fiziksel toplama videosu çekemeyeceğimizi daha önce belirtmiş isek de, gerek bu başlık altında paylaştığımız bilgiler gerekse " " konusunda paylaştığımız HELIFREAK Kurulum videoları ile bu açığı kapattığımızı düşünüyoruz.

NOT: Her ne kadar anlatım sırasında kullanılan model TREX 450 PRO olsa da, anlatımların çoğu temel prensip olduğu için büyük çoğunluğu diğer modeller için de geçerlidir.

[attachimg=1]​

Serinin bu ilk kısmında sizlerle "Ana Gövde , Vida montajı , Loctite Kullanımı" konularında bazı detayları aktarmaya çalışacağız.

Aşağıdaki açıklamalar ve daha fazlasını paylaştığımız videomuz :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RC Heli Fiziksel Montaj Detayları-1:
1- Düzgün ve kaliteli bir alyan takımı kullanın. Bu ilerleyen zamanlardaki tamir aşamalarında, vida başlarının bozulmasına engel olacaktır.

2- Kit üzerinde bulunan vidaları monte eder iken aşağıdaki hususları mutlaka dikkat edin :

a- Metal Vida Montajı
i- Tüm metal vida montajı sırasında ORTA derecede (mavi,mor) "Threat Lock -LOCTITE " kullanın
ii- Aşırı miktarda locktite kullanmayın
iii- Vidaları sıkarken aşırı güç uygulamayın. (Feathering ve Kuyruk Shaft montajı Hariç)
iv- Şayet monte edeceğiniz vida, bir parçanın içinden geçiyor ise, Lockite vidaya değil gireceği deliğe uygulayın.

b- Plastik Vida Montajı
Plastik aksamlara giren vidaları çok asırı sıkmayın. Bu ileride plastik yuvanın yalama olmasına neden olacaktır.

3- Tamir Sırasında Sökülemeyen Vida Problemi
Bu durum özellikle yanlış Loctite kullanılmış vidaları sökerken karşılaşılan bir problemdir. Aşağıdaki yöntemler uygulanır ;

a- Sökülemeyen aşırı loctite kullanılmış vidaları önce 5-7 dak ısıtın. Bunun için havya uçu en iyi yöntemdir.
b- Daha sonra vidayı uçu düzgün bir alyan ile yavaş yavaş gevşetmeye çalışan.
c- Şayet vida ucu bozulup başı sıyrılırsa, bu durumda dremel ile vida başını çizmek ve sonrasında düz bir tornavida kullanmaktan başka bir seçeneğiniz kalmıyor.

4- Manuallerde belirtilen sıraya göre , özellikle ALIGN manuallerinde belirtilen, direkt güvenerek montaj yapmayın. Zira bazı noktalarda taktığınız şeyi sökmeniz gerekebilir. (Gerçi ALIGN son manual olan TREX 700 DFC bu sorunu nihayet çözmüş)
Önce bir araştırma yapın. HELIFREAK montaj videoları size yol gösterici olacaktır.

5- Toplayacağınız kitin ana gövdesi karbon ise (carbon frame), montaj öncesi mutlaka ince zımpara ile tüm yüzeylerinin üzerinden geçin. Bu ileride meydana gelebilecek olası elektronik ekipman kablo hasar problemlerinin önüne geçecektir.

6- Özellikle küçük modellerin montajında, servo kollari 90 derece ayarını dışarda yaptıktan sonra servoları kit üzerine monte edin.

Umarım faydalı olmuştur :saygilar:

Ekli dosyalar

• Montaj.jpg
    Montaj.jpg
    19.4 KB · Görülme: 624
Ynt: Heli Fiziksel Montaj Detayları-1: Ana Gövde, Vida montajı, Loctite Kullanımı

Teşekkür ederim kardeşim, Trex'im olmadı henüz ama , temel olarak bana da faydalı bilgiler. %p

Ynt: Ynt: Heli Fiziksel Montaj Detayları-1: Ana Gövde, Vida montajı, Loctite Kulla

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Teşekkür ederim kardeşim, Trex'im olmadı henüz ama , temel olarak bana da faydalı bilgiler. %p
Kesinlikle öyle olacağını düşünüyorum Hakan'ım. Zira her ne kadar anlatım sırasında kullanılan model TREX 450 PRO olsa da, anlatımların çoğu temel prensip olduğu için diğer modeller için de geçerli :thumbup:

Ynt: Heli Fiziksel Montaj Detayları-1: Ana Gövde, Vida montajı, Loctite Kullanım

Teşekkür ederim güzel anlatım yapılmış...

Ynt: Heli Fiziksel Montaj Detayları-1: Ana Gövde, Vida montajı, Loctite Kullanımı

Vay be ne zor işmiş şu heli montajı :)

Teşekkürler yararlı oldu sağolun.

Halil Bircan' Alıntı:
Teşekkürler yararlı oldu sağolun.
Faydalı olabiliyor isek, ne mutlu bize ;)

eline sağlık abi bu theread lock,nut lock v.s ismi ile satılan ürünlerin

iyi kalitede olanı loctıte markası kolay sökülebilir olan bizim kullandığımızın ismi loctıte 242 mavi aslında en iyisi 222 pempe olanı

bunun biraz daha sert olanı loctıte 243 ismi ile satılan ama kesinlikle önermem özellikle minik vidayı çok kullanımda nerdeyse sökülemez hale getiriyor .

yerli ve eko seçenek olan ems var bunu ismi ems force tl-43 buda orta sertlikte olanı bunuda çok kullanmanızı önermem

markaların çok çeşitliliği sebebi ile bunun isimleri, numaraları ve renkleri gitgide çoğaldı değişiklik göstermeye başladı

ve bu rakamlar v.s değişiklik göstermeye başladı aynı firma ülkeler arası ithalat'tan mıdır kalite veya farklı bir standart'danmıdır nedir bir sürü değişik ürün sundu piyasaya

bu sebepten asıl model üzerinde kullanmanız gereken en yumuşak olan bunun ismi loctıte'de 222 pempe renk'tir çok kritik noktalarda ana rotor ve motor'a yakın noktalar titreşimin ve ısının çok olduğu noktalarda bu pembe olan biraz fazla kullanılarak daha sıkı bir tutunma sağlanabilir.

en yumuşak olanı budur şimdiki align kitler içindede bu pempe olanı çıkar oysaki 2011 kasım'da aldığım align kit içinden mavi olan çıkıyordu sonra çok zor söküldüğü için bunu değiştirdiler.

alzrc kit içindende daha yumuşak olan 242 çıkıyor pembe ve mavi değil mavi ile mor arası bir renk sanki şişenin yarısı mavi üzerine pembe doldurup ortalama birşey yapmışsın gibi bir şey yapmışlar ama kaliteli gayet güzel

elinizdeki thread lock'un hiçbir markası yok ise aşağıdaki tablodaki renklere en yakın renk sizin klavuzunuz olabilir en kötü biraz yumuşak kıvamda olandan temin edip elinizdeki mavi olana katarak sertliğini azaltın bizzat denedim farklı markalar ile hiçbir şey olmuyor yani madde bozulmuyor özelliğini yitirmiyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pdf ekleyemedim link olarak ekliyim

İskender,eline sağlık Loctite konusu güzel özetlemişsin. :thumbup:

Aslında Türker kardeşim bununla ilgili güzel bir video çekmişti ama nedense yayınlamaya fırsatım olmadı :embarras: böylece hatırlamış da oldum ;)

O konuyu açınca bu mesajın bir kopyasını da oraya kopyalarız super olur %p

Yanlız sen söyleyinceye kadar Align mavi'den pempeye geçtiğini fark etmemiştim :rolleyes: iyi oldu bu bilgi de :)

evet abi align'in bunu çok geç farketmesi düşündürücü resmen marka imajına zarar :(

ben bile topladığım 2. kit'de mavi t43 olanı kullanmaz oldum düşün bunlar kaç kit topladılar demekki üstüne düşmüyorlar :mad:

eklediğim fotolar align eski ve yeni manuel'den alıntıdır burda bile T43 mavi ve T22 pembe olarak belirtiyorlar buda iyidir

en azından biz tükürdüğümüzü yalamayız deyip milleti T43 ile uğraştırmıyorlar. :thumbup:

İskender Yenimol' Alıntı:
en azından biz tükürdüğümüzü yalamayız deyip milleti T43 ile uğraştırmıyorlar. :thumbup:
Kesinlikle hatadan geç de olsa dönmekte büyük bir erdemdir ;)