Heli Fiziksel Montaj Detayları -3: Kafa ve Feathering Shaft

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bir helinin fiziksel montajı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta "Feathering Shaft" montajıdır. Bu kısmın toplanmasında yapılacak küçük bir hata, çok ciddi problemlere neden olabilir.

Öncelikle yeni başlayan arkadaşlar için Feathering Shaft neresi olduğunu açıklayalım. Resimde görüleceği üzere, pal tutucuları birbirine bağlayan mildir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Her zaman olduğu gibi önce konu ile ilgili videomuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Feathering shaft montajinda dikkat edilmesi gerekenler.
1- Shaftlar paketler içinde yağlı şekilde gelir. Bu nedenle vida montajı sırasında Shaft deliklerinin alkol ile temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde uygulanan Loctite tam olarak görevini yerine getiremeyebilir.
2- Shaft montajı sırasında LOCTITE kullanımına özellikle dikkat edilmelidir.
Loctite uygulanması gereken vida, bir şeyin içinden geçiyor ise bu durumda Loctite vida uçuna değil, girdiği noktaya uygulanmalıdır. Böylece Loctite istemediğimiz noktalara bulaşıp, ileride problem çıkmasının önüne geçilmiş olur.
3- Shaft vidalarını mümkün olduğunca sıkı bir şekilde sıkıyoruz.
4- Kafa montajı öncesi fiziki olarak mekanizmaların rahat çalıştığından emin olun.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Heli Fiziksel Montaj Detayları -3: Kafa ve Feathering Shaft

Gerçekten önemli bir video. Dakikada 2000 devir civarında dönen bir palin havada kurtulup bana doğru geldiğini düşünmek bile istemiyorum, Allah muhafaza. :rolleyes:

Teşekkürler.

Yeni konu açmaya gerek duymadıgım için buradan sorayım dedim ,
Geçenlerde forumdan bir arkadaştan aldıgım modeldeki featring şaftın iki tarafındaki vidada yalama olmuş, 2 tane KDS 1.5mm alyan ile tuttum vidalar bana mısın demiyor..
Featringde ki bu vidaları nasıl çıkarabilirim ? İki vidayı da alyan tutmuyor. :(

önce pürmüz çakmak ile vidaları ısıtıp deneseydin iyi olurdu yalama olmazdı, şimdi ise vida başlarına ancak kıl testeresi ile düz çentik kanal açıp , yine ısıtıp düz tornavida ile sökebilirsin .

yada 3 lük 4 lük matkap ucuyla vidanın kafasını kopar ve çıkar, fathering saft yamuksa atarsın zaten

Benimde dikkatimi çeken birşey var birkac modelde gördüm thurst bearing kapakları ters takanlarina denk geldim bu kapaklar align modellerinde aynı boy değil biri kalın ve dar diğeri ince ve geniş bunu ters takinca feathering shaft vidasi daha az diş sikmasi ile tespit edilmiş oluyor feathering shaft'a ve pal holder açılanması tirtikli gibi çalışıyor zamanla bu tirtiklanma aşınma sonucu gidiyor fakat modelci bunu düzeldi sanıyor.
Şimdi tam hatırlamıyorum ama kalın ve dar olan içe gelecek siz yinede manual'e bakın tamda mehmet abinin ekran alintisi yaptığı sayfada bunu gösterir cizim var.
Feathering shaft'a lock'u çok surmemek için toplu igne ucu ile veya tıbbi enjektör'e çekerek uygulayabilirsiniz fakat bazıları enjektör ignesinde donuyor igne tikaniyor.

Samsung Galaxy'den Gönderildi

Teşekkürler , matkap bulurum bakalım featring direk çöp olsun yeterki çıksın :)