Heli Fiziksel Montaj Detayları -5: Elektrik Motor ve Pinion (Pinyon)

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Özellikle topladığınız heli Elektrikli bir model ise, fiziksel montaj sırasında "Elektrik Motor" un doğru şekilde monte edilmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu yazımızda "Elektrik Motor" un yerine montajı, pinion bağlantısı ve ana dişli ile olan temas mesafesinin ayarlanması konularında küçük tiyolar vermeye çalışacağız.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elektrik Motoru Montajı
1- Elektrik motor- Pinion montaji
2- Elektrik motorun yerine montajı edilmesi ve Ana dişli ile temas mesafesinin ayarlanmasi (Kağıt Metodu)

Değişikli olsun dedik, videoyu sonra paylaşıyoruz :laugh:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Heli Fiziksel Montaj Detayları -5: Elektrik Motor ve Pinion (Pinyon)

Teşekkür ederim iyi bir anlatım ve video olmuş...

Teşekkürler güzel anlatmışsın :)

Teşekkürler :)

Türker bey, main gear-a beyaz bişey şürmüşsünüz gibime geldi. O ne ki öyle? grase-mi, yağmı? Bir logo600sx sahibi olarak beni de alakadar eder diye düşünüyorum :)

Bir de 450 helide pinyonu ana dişliye kağıt metodu ile dayıyoruz. Logo helikopterlerinde Herrigbone pinyonunda da kağıt metodu uyqulanıyormu? Herrigbonlu motor pinyonunu ana dişliye boşluksuz dayayayım yoksa az-maz bir aralık kalsınmı?

Bu mesaj aşağıdaki konudan yönetim tarafından taşınmıştır.

Herringbone da kağıt işe yaramaz.

Güzelce dayayıp dengeli bi şekilde iki vidayı sıkın. Çok az bi boşluk kalabilir, bir mm falan... O da yatay eksende gereksiz yere kuvvet uygulamamak için..

Bu mesaj aşağıdaki konudan yönetim tarafından taşınmıştır.

Arkdalar herringbone yapısı gereği sanırım dayasan bile boşluk barındırıyor değil mi?

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Arkdalar herringbone yapısı gereği sanırım dayasan bile boşluk barındırıyor değil mi?
Aynen öyle Şafak. Dayayıp sıkıyoruz. Yapısı gereği zaten yeterli boşluk oluşmuş oluyor %p

Kafamı kurcalayan en önemli sorulardan birini daha gömmüş oldum sayenizde :hoppa: cevaplarınız için teşekkürler :)

Fark etdim de, kafamı kurcalayan bi soru daha var. Pinyonun tarifindeki yazılan yazılar var ya mesela 12 TEETH M1 DIA.6MM. 12 - diş sayı, 6mm pinyonun iç çapı. peki M1 ne anlama geliyor? Mod diye de yazılıyor bazı pinyonlarda ancak ben henüz anlamış deyilim. Üstadlar soruma bir el atsa, ben de, benim gibi bilmeyenler de öyrenmiş oluruz :)

Ferid Hemidov' Alıntı:
Fark etdim de, kafamı kurcalayan bi soru daha var. Pinyonun tarifindeki yazılan yazılar var ya mesela 12 TEETH M1 DIA.6MM. 12 - diş sayı, 6mm pinyonun iç çapı. peki M1 ne anlama geliyor? Mod diye de yazılıyor bazı pinyonlarda ancak ben henüz anlamış deyilim. Üstadlar soruma bir el atsa, ben de, benim gibi bilmeyenler de öyrenmiş oluruz :)
Şahsen hiç dikkat etmemiştim şu ana kadar. Nette bakındım ama net bir açıklama ben de bulamadım :rolleyes:

Eğer bilen varsa sayende ben de öğrenmiş olacağım Ferid ;)

Diş modülü abi.Dişliler imal edilirken değişik modül kullanılabilir.Yani o çapta farklı bir modül kullanılsaydı yani diyelim ki 1.5 modül olsaydı 12 diş yerine 9 veya 10 dış olurdu.

Modül büyüdükçe diş yapısı yani genişliği ve boyu da ona göre büyür.

ahmet atıcı' Alıntı:
Diş modülü abi.Dişliler imal edilirken değişik modül kullanılabilir.Yani o çapta farklı bir modül kullanılsaydı yani diyelim ki 1.5 modül olsaydı 12 diş yerine 9 veya 10 dış olurdu.

Modül büyüdükçe diş yapısı yani genişliği ve boyu da ona göre büyür.
Bilgilendirme için teşekkür ederiz Ahmet :thumbup: :bravo: Sayen de bunu da öğrenmiş olduk :RCKolik:

Cevab için teşekkür ederim Ahmet abi :saygilar: küçük ama bi o kadar da faydalı bir bilgi olduğunu düşünüyorum :)