Helikopter icin Min Kumanda Kanal sayisi

Dreamer75

Uye
Merhaba;
Araştıramadım, size daha çok güveniyorum. ;)
Kumandadaki kanal sayılarını heli için şu şekilde anlıyorum.
1-2. Sol stick. Thro, rotation
3-4. Sağ stick sağ sol, ön arka
5. thro cut
6. Idle up.
Bu durumda ilerde emergency için bir kanal daha gerekirse elektrikli helikopter için min. 7 kanala mı ihtiyacımız var?
Teşekkürler;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kanal saysı

Soner Ayar' Alıntı:
Merhaba;
Araştıramadım, size daha çok güveniyorum. ;)
Kumandadaki kanal sayılarını heli için şu şekilde anlıyorum.
1-2. Sol stick. Thro, rotation
3-4. Sağ stick sağ sol, ön arka
5. thro cut
6. Idle up.
Bu durumda ilerde emergency için bir kanal daha gerekirse elektrikli helikopter için min. 7 kanala mı ihtiyacımız var?
Teşekkürler;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

;)
Throttle cut ve idle up ayrıca bir kanal değildir.

Kanal saysı

Altı kanal genelde throttle, aileron, elevator, pitch(collective), rudder ve gyro gain olarak kabul ediliyor.

Mode2 için konuşursak, sol stick yukarı aşağı collective'i kontrol ediyor, normal mode'da aynı zamanda throttle'ı kontrol ediyor. Idle up uçuşta ise throttle kanalını banklar (switch) kontrol ediyor. Sol stick sağ sol rudder kontrol ediyor.
Sağ stick sağ sol aileron, ileri geri ise elevator kontrol ediyor.
Gyro gain ünite içinden ayarlanır bir parametre fakat bunu da bir switch üzerinden değiştirmek mümkün.

İleride auto leveling, rescue gibi ekstralar için en az 7 kanal bir kumanda almanız faydalı olur.

Ama olmaz diye birşey yok, 6 kanal kumanda ile de rescue kullanabilirsiniz. Bu durumda spirit gibi bir ünite ile gyro gain kanalını tamamen software üzerinden ayarlanır hale getirip, o kanaldan rescue özelliğini kullanmanız mümkün...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Altı kanal genelde throttle, aileron, elevator, pitch(collective), rudder ve gyro gain olarak kabul ediliyor.

Mode2 için konuşursak, sol stick yukarı aşağı collective'i kontrol ediyor, normal mode'da aynı zamanda throttle'ı kontrol ediyor. Idle up uçuşta ise throttle kanalını banklar (switch) kontrol ediyor. Sol stick sağ sol rudder kontrol ediyor.
Sağ stick sağ sol aileron, ileri geri ise elevator kontrol ediyor.
Gyro gain ünite içinden ayarlanır bir parametre fakat bunu da bir switch üzerinden değiştirmek mümkün.

İleride auto leveling, rescue gibi ekstralar için en az 7 kanal bir kumanda almanız faydalı olur.

Ama olmaz diye birşey yok, 6 kanal kumanda ile de rescue kullanabilirsiniz. Bu durumda spirit gibi bir ünite ile gyro gain kanalını tamamen software üzerinden ayarlanır hale getirip, o kanaldan rescue özelliğini kullanmanız mümkün...
Teşekkürler Rasim Bey;
Gerçekçi scale dışındaki uçak modelleri ve helikopterler için ileride kısa vadede değiştirmemek için 8 kanal ideal o zaman. Yani flap, gear, belki autorudder (modelcilikte de vardır herhalde) gibi özellikler, vb için. Daha erken ama kumandamın uzun süre götürecek bir model olması için bu gibi konulara da hakim olmak istiyorum. Saygılar.

Bu durumda idle up switchi modele bir sinyal göndermiyor. Sadece kumandadaki sol stickin modunu değiştiriyor. ???

8 kanal kumanda iyidir. Ama kanal sayısı tek başına anlamlı değil. Eğer öyle olsaydı Turnigy 9X in Spektrum DX6 dan iyi olmasını beklememiz gerekirdi. Neler önemli peki kanal sayısı yanında;

- Yeterli büyüklükte, kısaltmaların az olduğu, açık anlaşılır ifadeleri içine sığdırabilen bir lcd ekran
- Ele güzel oturması, ergonomisi..
- Malzeme kalitesi, gimbalların hassasiyeti
- Programlanabilir/Atanabilir yeterli miktarda switch olması (üç beş tane, 3-pozisyonlu, kimisi yaylı, push button vs.)
- Telemetri
- Konuşması, titremesi, uyarması...

Idle-up modları arası geçiş yapan switch kimi kumandalarda flight mode switchi diye de geçer. Aslında helicilerin geneli, uçuşlarının en az %95 inde idle-up uçarlar, sol stick ile sadece collective pitch kontrol ederler, motor sabit devirlerde döner. Bu bakımdan idle-up switchi dediğimiz switchin throttle kanalını kontrol ettiğini söyleyebiliriz.

Yukarıda verdiğim yüzde oran çok sallamasyon değil. "Normal mode" dediğimiz uçuş modunu yeni başlayan arkadaşlar fazlaca kullanır, diğerlerinin bir kısmı kalkışta ve inişte kullanır arada kullanmaz, bir kısım sadece kalkışta kullanır inişte otorotasyon kullanır, bazıları kalkışta da kullanmaz idle up açık kalkarlar...

Sol stickin modundan kasıt mode1, mode2 vs ise o değişmez uçuş sırasında...

Kumandanın üzerindeki idle up(simde stund diye geçiyor herhalde) anahtarı kapalıyken mode 2 de sol kol gaz ve cp i ayarlarken iddle up anahtarı açılınca sabit gaz ve sol kol sadece cp kontrol ediyor. Ama bunu sadece kumandanın üzerindeki devre veya işletim sisteminde yapıyor. Modele ayrı bir sinyal gönderiyor mu veya gyroya?

Bu arada kumanda olarak dx8 gen2 düşünüyorum ilerde 450 size toplar veya alırsam. Mod2 kullanıyorum ben çoğu insan gibi.

Gönderiyor tabi ki...

Sol stick için input output var mesela... Input bizim stick pozisyonu ile kumandaya verdiğimiz (0-100). Kumanda bizim belirlediğimiz throttle ve pitch curvelerinin süzgecinden geçirerek bir output buluyor ve bunun sinyalini alıcıya gönderiyor. Alıcı üniteye veriyor, ordan esc ve servolara komutlar gidiyor... Servolar da belli pozisyonlara geliyorlar, esc motoru daha hızlı veya yavaş sürüyor gibi gibi...

Şöyle bir pitch curve var diyelim;

Alttakiler bizim inputlarımız, yandakiler de outputlar sonucunda pallerin aldığı açılar... Stick en dipte iken açı -10, %25 pozisyonda iken aldığı açı -5 ...

Şu da farklı bir pitch curve... Burda stick %0 iken pallerin aldığı açı -2 derece, %25 iken -1 derece, %100 iken diğeri gibi +10 derece...

Curve süzgecini böylece anlattıktan sonra gelelim throttle olayına...

Resimde iki farklı throttle curve görünüyor. Soldaki "normal mode"da kullanmaya müsait, stick en dipte motoru susturan, ortalarda "yetecek kadar" bir gaz seviyesinde tutan bir curve... Sağdaki ise sabit bir throttle değerinde, idle-up... Motor belli bir devirde ama sinyal yok, gönderilmiyor anlamına gelmiyor bu. Sürekli sabit bir sinyal gönderiliyor. Başka bir idle-up değerine geçiliyor diyelim, o da 80 değil 90 olsun... Yine tek bir sinyal gitmiyor, sürekli sabit bir sinyal gidiyor 90 değerini anlatan...

Soner Ayar' Alıntı:
Bu arada kumanda olarak dx8 gen2 düşünüyorum ilerde 450 size toplar veya alırsam. Mod2 kullanıyorum ben çoğu insan gibi.

Gayet iyi, kullanıcısı da bol miktarda var, sorulara cevap bulunabilir rahatlıkla...

Evet. Şimdi daha net oturmaya başladı. Teşekkürler. Sıra simde bir 10-20 bin dolar daha kırmaya. ;) Bu arada bu iş için bütçe ayarlayıp gelişimime göre hedefler koymada. Tanıştığımıza memnun oldum. ;)

Pardon bir soru daha. Sim de kumanda ayarlarında ne tavsiye edersiniz alışkanlık açısından. Kişiden kişiye değişebileceğini biliyorum ama %25 %50 %-25 etc.

Tavsiye olarak;

- Her zaman idle up (stunt) açık uçun, motor devri sabit olsun, sol stick ile açıları değiştirin sadece.
- Phoenix kullanmayalı bayağı oluyor next kullanıyorum ama pitch curve 0-25-50-75-100 olsun... Açılar +12 - 12 gibi olsun... Throttle curve de 100-95-90-95-100 olabilir, 80-77-75-77-80 olabilir... Bilmiyorum ne kafaturuna karşılık geliyor. Governor ise sonraki bir konu, ona başka zaman gireriz.

- İnişlerde, modeli önünüzde 50cm-1m gibi bir mesafeye getirin idleup açıkken... Orda "hold" çekip modeli yavaşça zemine oturtmaya çalışın.

- 700 lük model kullanın. Hakimiyeti ve havadaki görüntüsü açısından simde çok kullanışlıdır.

Çok teşekkürler. Elimden geldiğince uygulayacağım.