Helikopterde Yaşanan Olası Kuyruk Sorunları ve Çözümleri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kuman'da dan gain değerini değiştirdiğinde fbl unite içinde de değiştiğini teyid edebiliyor musun peki?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet abi, 3GX MRS de maalesef ünite içerisine girilemiyor.

Benim 450 de de aynı problem var ama benim kuyruk servom normal swash servosu (kuyrukl servosu değil) ve güçsüz kalıyor, bu yüzden tutamıyor, tuttuğunda da fazladan döndürüyor.

Emin bey sizin kuyruk servosu nedir ?

Aslında kuyruk servoları daha güçsüz, torkları düşük. Hızları yüksek. Ünite sürekli ufak ufak düzeltme komutları veriyor, fazla mesai yapıyorlar.

ewet abi bugün çıktım bunun için en düşüğe en yükseğe aldım gain değerlerini çok farkediyor

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Mehmet abi, 3GX MRS de maalesef ünite içerisine girilemiyor.

Benim 450 de de aynı problem var ama benim kuyruk servom normal swash servosu (kuyrukl servosu değil) ve güçsüz kalıyor, bu yüzden tutamıyor, tuttuğunda da fazladan döndürüyor.

Emin bey sizin kuyruk servosu nedir ?

DS425M Digital servo var üzerinde

emin kurt' Alıntı:
DS425M Digital servo var üzerinde

Ozaman gain ayarlayacaksın :)
Aslında aklıma servoda da sıkıntı olabileceği gelmiyor değil. Malum aynı servo yüzünden kuyruk takılı kaldı ve modeli kaybettim. Servo içerisindeki bir dişli zaman zaman yatağından çıkıyor ve takılma yapıyor, sonra bişey yokmuş gibi yerine oturuyor. Ta ki komple iflas edene kadar. Aynı servo (hatta heli de aynı) Eskişehir den Ahmet abi de de aynı problemi yapmış idi.
İçini açıp bakmakta fayda var :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Ozaman gain ayarlayacaksın :)
Aslında aklıma servoda da sıkıntı olabileceği gelmiyor değil. Malum aynı servo yüzünden kuyruk takılı kaldı ve modeli kaybettim. Servo içerisindeki bir dişli zaman zaman yatağından çıkıyor ve takılma yapıyor, sonra bişey yokmuş gibi yerine oturuyor. Ta ki komple iflas edene kadar. Aynı servo (hatta heli de aynı) Eskişehir den Ahmet abi de de aynı problemi yapmış idi.
İçini açıp bakmakta fayda var :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

yarın inşallah bi gözden geçireyim korktum valla :D

merhabalar servonun içini açtım da herhangi bir sorun gözükmüyor.

kuyruk pal açısı değişmişti onu düzelttim.
kuyruk zorluğuna baktım sorun yok. rahat bir şekilde oynuyor, paller ne çok gergin ne çok sıkı,

gain ayarlarını sahada her sayıya getirdim resmen kumandada 45 50 arası en ideal aralık gibi duruyor. ama yinede rüzgara karşı koyamamasını anlayamıyorum :angry:

birde ıdle up açtım kuyruk ara ara dengesini kaybediyor. yani dengesiz kuyruk bir türlü sorunu çözemedim :'(