HK 450 GT 3D toplamaki sorunlar

ridvansoyler

Yeni Uye
Merhaba
HK 450 GT 3D model helikopterimi toplama aşamasındayım ve yaptığım bazı montaj ve ayarların doğruluğundan emin değilim. Yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Karşılaştığım bir kaç sorunu aşağıda listeleyerek başlamak istiyorum:
- gyronun montaj yönü önemlimi
- ana pervaneye bağlı büyük dişliler bir birine paralel dönmüyor
- motoru çalıştırdığımda ana gövdede salınım yapıyor
- servoları alıcıya nasıl bağlayacağım. Seyrettiğim videolardaki gibi kumanda etmiyorlar. Mesela motor hızını arttırdığımda beraberinde bir servoda haraket ediyor
- ilk kez uçuracağımı düşünürsek 3D mi uçmam yoksa normal modda mı uçmam faydalı olur.
- gerekiyorsa tüm montajın sağlamasını yapmak amaçıyla ayrıntılı bir montaj kılavuzu varmı

Elimdeki malzemeler
Turning TGY9X marka kumanda
HK401B Gyro

Tavsiyelerinizi bekliyorum
Teşekkürler

RIDONE' Alıntı:
.....
Tavsiyelerinizi bekliyorum
Teşekkürler
Merhaba,
Tavsiyem forumda vakit geçirerek heli ile ilgili bütün ayar video ve konularını incelemeniz öncelikle.

Sonrasında ise İzmir'deki modelci arkadaşlarımızla iletişime geçerek yardım istemeniz, buluşmalara katılmanızdır. :saygilar:

Rıdvan Bey,

Sorularınıza elimden geldiğince cevaplama çalışayım ;)

- gyronun montaj yönü önemlimi
Dik bir yüzeye monte etmediğiniz takdirde önemli değil. Yani yatay olması esas olan. Montaj sırasında GYRO pad kullanmanız gerekiyor. Bir de videolarda gösterdiğimiz şekilde kablo tarafı kuyruga bakacak şekilde monte ederseniz, elektriksel bağlantı da rahat ederseniz. Kablo tarafı iç kısma da bakabilir. Bu durumda GYRO Correction yönü ters olur o kadar.

Daha fazla detay için :

- ana pervaneye bağlı büyük dişliler bir birine paralel dönmüyor
Zannedersem burada 2 dişli arasındaki boşluğun eşit olmamasından bahsediyorsunuz. Bu eğer dişliler fiziki olarak düz ise, alta bulunan vidayı fazla sıkma sonucu ortaya çıkar. Şayet dişliler birbirine sürtmüyor ise problem yok demektir.

Daha fazla detay için :

- motoru çalıştırdığımda ana gövdede salınım yapıyor
Ana shaft (Ana mil) yamuk olabilir. Shaft geçtiği gövdede bulunan rulmanlarda problem olabilir. Motor mili eğri olabilir. Pallerde TRACKING olabilir. Yani epey bir neden var buna sebep olabilecek.

Ana paller sökülü iken yine de yapıyor mu ? Ana mili düz bir zemin üzerinde yuvarlayıp, düzgün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz

- servoları alıcıya nasıl bağlayacağım. Seyrettiğim videolardaki gibi kumanda etmiyorlar. Mesela motor hızını arttırdığımda beraberinde bir servoda haraket ediyor
Kumanda Turnigy 9X olduğuna göre bağlantıyı aşağıdaki konuda gibi yapmanız lazım.

Ama bu yeterli değil. Kumanda üzerinde de heli ayarlarını doğru tanımlanmış olması gerekiyor. Bunun için şu konulara bir göz atın lutfen.

- ilk kez uçuracağımı düşünürsek 3D mi uçmam yoksa normal modda mı uçmam faydalı olur.
Kesinlikle Normal uçuş modu ;)

- gerekiyorsa tüm montajın sağlamasını yapmak amaçıyla ayrıntılı bir montaj kılavuzu varmı
Fiziki montaj manualli olarak soruyorsanız, TREX 450 SPORT ve TREX 450 PLUS manualleri aynı olsa gerek. Bunları internetten indirebilirsiniz.

Ayar konusuna gelir isek, Türkçe olarak forumumuz zaten Türkiye'de 1 numara, daha iyisi yok :laugh:

Tavsiyem ise ;

Her ne kadar elinizdeki kumanda ve heli farklı olsa da aşağıdaki tüm konuları detaylı bir şekilde incelemeniz. O zaman zaten işin mantıgını kapacaksınız. Geriye kalan 1-2 noktada da bizler her zaman buradayız ;)

RC Helikopter Fiziksel Montaj / Kurulum :
Loctite Nedir? Çeşitleri Nelerdir? RC Modellerde nerede ve nasıl kullanılır?
RC Heli Kurulum ve Montaj Videoları
Heli Fiziksel Montaj Detayları : Ana Gövde, Vida montajı, Loctite Kullanımı, Kafa ve Feathering Shaft, Main Shaft ve Main - Autorotation Dişlisi, Elektrik Motor ve Pinion ,Kuyruk ,Torque Tube , Tail boom

RC Helikopter 6 Kanal CCPM Kumanda ve Elektronik Ayarları :
Yeni Başlayanlar RC Heli Hızlı Ayarları - Setup Nasıl Yapılır : HK 450 + Futaba
RC Model Helikopter 6 Kanal CCPM Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi

İlginize teşekkürler...
Tavsiler doğrultusunda bir kaç noktayı kontrol ettim.

Ana palleri söktüğümde salınım azaldı. Palleri takarak tekrar deneyeceğim.

Servo bağlantıları bana gönderdiğiniz link olduğu gibi. Kuyruk servosu gyro bağlı ve oradanda gyro alıcıya bağlı.
Acaba kumanda bir ayarmı yapmam lazım bilemiyorum.

Bunların dışında tüm akşam forumda yayınlanan linklere bakarak geçirdim. Yaptıklarımı doğruladım.
Arkadaşlar turning marka kumandanın kılavuzunu türkçeye çevirerek yayınlamışlar. Ama orada gyro ayarının nasıl yapıldığını göremedim. Ayrıca anladığım kadarıyla gyro üzerinde mavi ışık yanması lazım. Özellikle bununla uğraştım ama malesef nasıl yapılacağını bulamadım.

Neyse ilerme azda olsa çalışmalara devam.....:)

Yukarıda yazdım ama gözden kaçmış herhalde. Bağlantıların doğru olması yetmiyor ne yazık ki. Kumanda üzerinden de doğru tanımlama yapmak gerekiyor.

Gyro Isık ile ile ilgili olarak formdaki gyro konuların tamamını okumanız gerekiyor. Hangi parametreler var, fonksiyonları neler, ne ne zaman nasıl ayarlanmali gibi.

Turnigy gyro ayarı ıcın aşağıdaki konu size yardımcı olabilir.

İlerleme olması gayet guzel. Acele etmeyin, zaten hepsini 1-2 günde anlamak ve yapmak özellikle baslarda nerede ise imkansız.

Forumu incelem devam . Göreceksiniz aradığınız her şey ve fazlası mevcut. Sadece biraz sabır ve dikkat :)

Forumda bulamadığım bir şey soracağım. en azından ben bulamadım.
swatchplate in gövdeye montajı ile ilgili bir video yada yazı bulamadım. beni yönlendirirseniz sevinirim.

aşağıdaki link te ayarlar anlatılıyor ama başka bir anlatım bulamadım.

teşekkürler.....

modelimi topladım yer testlerini yapıyorum. gaz verdiğimde heli bir tarafa (sol ile önün arasına yani saat 10 yönüne) doğru eğilim gösteriyor. acaba swatchplate montaj sırasındaki ayarda hata mı yaptım. ama nereye baktıysam montaj kısmında swatchplate ın montajında neye dikkat etmem gerektiğini göremedim. hangi ayarları gözden geçirmem gerekiyor.
bu arada pal açı ayarını yapan cetveli en kısa sürede nereden bulabilirim.

RIDONE' Alıntı:
Forumda bulamadığım bir şey soracağım. en azından ben bulamadım.
swatchplate in gövdeye montajı ile ilgili bir video yada yazı bulamadım. beni yönlendirirseniz sevinirim.
Swashplate fiziksel montajını manual uygun olarak yapıyoruz. Herhalde o kısımda problem yok.

Fakat fiziksel montaj sonrası "SWASHPLATE Paralellik Ayarı" mutlaka yapılması gerekiyor.

Şayet bu düzgün yapılmamış ise gaz vermeye bağlı olarak heli EXTRADAN bir tarafa yatmak isteyecektir. (Normalde heliler, yapıları itibari ile özellikle kalkış anında Sola doğru yatma eğilimindedirler)

Bunu yapmak tek başına yetmez. Tüm ayarlar sonrası ilk kalkış testi sırasında Kumanda üzerinde bulunan TRIM ler ile az da olsa ince bir ayar daha gerekebiliyor. Modelin pil dahil toplam ağırlığına bağlı "Agırlık Merkezi" dengelemek için ;)

Bu kısmı atlamıştık, olmadı bulunla da ilgili bir videolu konu paylaşırız ;)