HK dan 2. Bomba : Cox 0.49 Glow Enginees

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Celalettin abimizin aşağıda konuda paylaştığı, HK'nin satışına başladığı yeni jet motorunu görünce, bir bakayım başka gözden kaçan yeni bir ürün var mı dedim ve haklı çıktım.

HK sanki nostaljii yapıyor ve bizim gibi yeni başlayan modelcileri 50 yıl geriye gitme ve o günleri hissetme imkanı sunuyor. :thumbup:

Gelelim 2. bombaya : Cox 0.49 Glow Enginees

Anladığım kadarı ile bu motorlar ilk çıkan motorlar. Sürekli tam gazda çalışıyorlar ve özellikle tel kontrollü modeller zamanında çok popüler olmuşlar. Arada bir nette, sehpaya bağlı test videolarını hala görüyoruz.

Şahsen en ucuzundan bir tane alıp, 1-2 kere çalıştırıp vitrine koymayı düşünüyorum. Her ne kadar hiç nitro model almayı düşünmemiş olsamda, yapılarına hayranım %p

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cox .049 Stinger Glow Engine

Fiyat: $37

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cox .049 Super Bee Glow Engine (with spring starter)

Fiyat: $55

Cox .049 Babe Bee Glow Engine

Fiyat: $40

Cox .049 RC Cruiser Glow Engine

Fiyat: $40

Cox .049 Diesel Bee Engine

Fiyat: $60

Yanlışım varsa, abilerimiz düzeltsin ama bu motorların kullanıdığın dönemlere ait bir video, ki daha önce de paylaşmış idik :)

Bu da COX firmasının popüler olduğu dönemlerde modelcilik yapan ve bu motorları kullanan eski bir kişinin bizlerle paylaştığı video ;)

Bu ne tatlı birşey böyle, resmen hayran oldum. :thumbup: Üstelik 27.000 RPM dönüyor. :eek:
Bundan birtane almalı, uygun bir sehpaya takıp arada bir çalıştırıp müzik gibi dinlemeli. :lollol:

Ben de bir tane vardı yıllar yıllar önce İstanbul da jetmodel diye bir firma vardı ondan almıştık bulabilirsem rckolik'e hediye edeyim çalıştıralbilirse dediğin gibi antika olarak elinizde durur.

bu motorların bağlama açısı farklımı acaba videodaki uçakta en az % 10 15 gibi aşağıya açı verilmiş bağlanmış

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Ben de bir tane vardı yıllar yıllar önce İstanbul da jetmodel diye bir firma vardı ondan almıştık bulabilirsem rckolik'e hediye edeyim çalıştıralbilirse dediğin gibi antika olarak elinizde durur.

Celalettin Bey, demek ki sizinle aynı devreyiz. Ben de 70 li yılların başında modelciliğe Jet Modelin Serçe modeli ile başlamıştım. Cox motorları da o zamanlar görmüştüm ve "Vaaayyy! Yakıtlı motor da varmış!" demiştim, ama ulaşamamıştım. Bir arkadaşım videodaki yaylı çalıştırma sistemine sahip olanlardan, tel kontrol bir model ile almıştı. Ama maalesef doğru dürüst uçuramamıştık. Cox motorlar bu işin klasiğidir ve o dönem bugünkü küçük elektrikli motorların yaptığı işi yapardı. Ama tabii gaz kontrolu yok, sadece venturi. Tam gaza ayarlasın, salarsın, yakıt bitince iniş...

Hüseyin GENCER' Alıntı:
bu motorların bağlama açısı farklımı acaba videodaki uçakta en az % 10 15 gibi aşağıya açı verilmiş bağlanmış

Yok, değil. O sadece uçağın yapısından dolayı. Biliyorsun bugün de uçağın yapısına göre az ya da çok o açıyı veriyoruz. Yalnız o uçak muhtemelen serbest uçuş ve modelin motorlu ve motor durduktan sonraki uçuşuna göre ayar yapılıyordu. Ve galiba gerçek modelcilik de oydu!... :embarras:

Evet Ömer abi aynı dönemlerde bu işe gönül vermişiz demekki .bende Bonanza diye bir uçakla başlamıştım şu bey kelimesini de kaldırırsanız sevinirim.EN YAKIN ZAMANDA YÜZYÜZE TANIŞMAK ÜMİDİYLE .