Hobbytime da uçaklarda % 30 indirim

Asıl sorun, o modellerin kaç senedir depoda durdukları...
Evet abi modeller baya eski. Ama iş gorurler. Mesela ben funstar modelini hilalhobbyland dan 600 tlye almistim. Gonderimi hobbytime yapti.Suan 300 tlye dusmus. Bu arada modeli bitirmek uzereyim :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Asıl sorun, o modellerin kaç senedir depoda durdukları...

Bilmediğimden soruyorum abi, modellerin uzun süre beklemiş olmasının fiziksel bir darbe falan almadıysa bir mahsuru oluyor mu ?

Kaplı veya muamele görmediyse uzun yıllar geçince balsa gevrekleşiyor onu biliyorum, kendi modellerimde şahit olduğum için.

Tabi saklama koşullarıyla mı alakalıdır oda ayrı bir konu. :rolleyes:

benim Hurricane 8 sene yattı, hemde hiçbir kaplama koruma vs olmadan, cıscıbıl balsa olarak, en ufak bir gevreme görmedim. kim bilir kaç sene depoda kalmış kitleri alıp bir de üzerinde bnim müthiş! hızımla inşa edip üzerinde yıllarda uçurduğum uçaklarım oldu, balsalarda gevreme hiç görmedim. Acaba bu gevreme dandik uzak doğu ARF lerinde kullanılan, balsa olmayan ama balsa diye kakalanan doğuştan gevrek dahtalara özgü birşey olmasın? :)

Bunları bilmek mümkün değil. Genelde ARF uçaklarda beklemeyle en çok zarar gören şey kaplama. İlk uçuşta uçağın havada striptiz yapmaya başlaması sık rastlanan bir durum. :) Ayrıca metal aksam da paslanmış olabiliyor. Bir başka sorun (ne yazık ki Türkiye'de bu da olabiliyor) beklemiş modelin kutusunun defalarca açılmış olması ve içinden bazı kritik parçaların gitmiş olması!!!
Geçenlerde sohbet sırasında konu İzmir'deki OK Model'e geldi. OK Model'in en son 2010 yılında uçak getirttiği konuşuldu. Yani şu anda stoklarında bulunan ve dudak uçuklatan fiyat etiketlerine sahip modellerin en yenisinin 8 yıllık olduğu ortaya çıkıyor bu şekilde. Bir arkadaşımız yakın zamanda Fieseler Storch almıştı. Teşhir ürünü diye uygun fiyata vermişlerdi. İkinci inişinde iniş takımı strutlarının dayandığı ahşaplar yerlerinden çıktı. Üreticilerin yapıştırıcı kullanımındaki cimrilikleri düşünüldüğünde, bekleme sırasında o yapıştırıcıların iyice özellik kaybına uğramalarının da söz konusu olduğunu düşünüyorum.

Bu arada kafama takılan bir şey var. Dandik uzakdoğu ARF'lerinden söz etmişsin ya. Uzakdoğu dışında üretilen ARF mi var???

İlk uçuşta uçağın havada striptiz yapmaya başlaması sık rastlanan bir durum. :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:)

Ayrıca metal aksam da paslanmış olabiliyor

İyiya işte, zaten baştan değiştirmen gereken tüm aksamı görebilirsin bu sayede :)

Bir başka sorun (ne yazık ki Türkiye'de bu da olabiliyor) beklemiş modelin kutusunun defalarca açılmış olması ve içinden bazı kritik parçaların gitmiş olması!!!

Eh, hiç tasvib etmesem de Murad Yücad'ın bir bildiği varmış demek lazım :)

Geçenlerde sohbet sırasında konu İzmir'deki OK Model'e geldi. OK Model'in en son 2010 yılında uçak getirttiği konuşuldu. Yani şu anda stoklarında bulunan ve dudak uçuklatan fiyat etiketlerine sahip modellerin en yenisinin 8 yıllık olduğu ortaya çıkıyor bu şekilde. Bir arkadaşımız yakın zamanda Fieseler Storch almıştı. Teşhir ürünü diye uygun fiyata vermişlerdi. İkinci inişinde iniş takımı strutlarının dayandığı ahşaplar yerlerinden çıktı. Üreticilerin yapıştırıcı kullanımındaki cimrilikleri düşünüldüğünde, bekleme sırasında o yapıştırıcıların iyice özellik kaybına uğramalarının da söz konusu olduğunu düşünüyorum.

Abim, orda görüp ilgimi çeken şeylerin çoğunluğu CY model üretimi, yani pek matah bir markadan konuşmuyoruz yine, benim sorum o fieseler fabrikadan yeni gelmişken de ilk inişte o dikmeyi bırakmayacağının ispatı nerede şeklinde olurdu :) Malum elimden iki tane ESM geçti ki sen de haşır neşir oldun bu meretlerle. O dönem için belki en ama en iyi uzak doğu kompozit model üreticileriydi warbird alanında, ama kaliteleri anca kabul edilebilir seviyedeydi. öncesinde CMP'nin kompozit işçiliği felaketti mesela, CY modelin de ahım şahım bir üretimi olduğunu sanmıyorum (yakından inceleme fırsatım olmadığı için kesin birşey de diyemem) o dudak uçuklatan fiyatları hakettiklerini hiçbir zaman düşünmediğim için de yakın temasım olmadı hiç.

Bu arada kafama takılan bir şey var. Dandik uzakdoğu ARF'lerinden söz etmişsin ya. Uzakdoğu dışında üretilen ARF mi var???

Olmaz olur mu hiç, ama kastettiğim tam olarak net anlaşılmamış olabilir. "Dandik, uzakdoğu üretimi ARFler..." demedim, "dandik uzakdoğu üretimi..." dedim, yani dandik kısmını uzakdoğuya genellemedim uzakdoğuda yapılan dandik üretimleri kastettim :) Malum Çin'e bir fabrikaya gittiğinde adam senin istediğin her kaliteyi üretebiliyor, iş paraya bakıyor. Ucuz bir ARF yapmaya kalkarsan ucuz oluyor, 3ç sınıf dahta kullanılıyor, yapıştırıcı su koyveriyor, donanım paslanıyor, vidaların başı daha ilk tornavida temasında eriyip gidiyor vs vs., ama yine çinde yapılıp da gayet kaliteli dahta kullanılan, yapıştırıcılarının olması gereken kalitede ve miktarda kullanıldığı, içinden çıkan donanımın uçakla birlikte yıllarca hizmet verebildiği modeller de var. Ama hitap ettiği kitle az bir nüfusa sahip :)

Kaplama konusu ise apayrı birşey, en kaliteli film kaplamayı da kullansan, en usta ellerde bile yapılsa periyodik olarak elden geçmesi gerekiyor, gerdirme ihtiyacı, ek yerlerinin kalkması vs rastlanabilen şeyler. Ben niye mümkün mertebe film kaplama yapmıyorum sanıyorsun :D Ama kullanılan malzemenin ve işgücünün kalitesi düştükçe sonuçlar da daha kötüye doğru gidiyor.