Honda gx25 motorla uçmak mümkün mü?

[Foto]: Honda gx25 motorla uçmak mümkün mü?

Bu arada uçak imalatı da başladı,1/4 scale bir piper cup yapmaya çalışıyorum.Kanar airfoilini USA 35B olarak seçtim.Gövdeye çok özenmek istemiyorum.Honda motor uymazsa elimde 1500w,6s brushless var,onu kullanmayı düşünüyorum.Tavsiyelerinize,eleştirilerinize her zaman açığım.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ellerinize sağlık.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maşallah güzel gidiyorsun daha kaç gün oldu biz o kontraplakı alalı kanatlar bitmiş, birde kaplama attınmı kanat tamam. :thumbup: :thumbup:

İsmail eline sağlık.... :thumbup: Doğrusu mükemmel bir iş çıkarmışsın.. %p
İmalattan malesef çok anlamıyorum , Ömer abi bu konuda daha net bir şeyler yazabilir...Ancak , planın orjinal ve denenmiş bir plan olduğunu düşünmek istiyorum...Sanki boyuta göre üzerine koyacağın motorun ağırlığını da düşünerek şöyle sadece göz hesabı azcık da atış yaparak söylüyorum , dilerim o kanat katlanmaz... :) ...Sanki içine koyduğun karbon borunun daha kanat uçlarına kadar uzatılması daha mı sağlıklı olurdu ki acaba.........Tabii ki bu benim şahsi yorumum , ustalarımız da elbet birşeyler yazacaktır...... :saygilar:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Maşallah güzel gidiyorsun daha kaç gün oldu biz o kontraplakı alalı kanatlar bitmiş, birde kaplama attınmı kanat tamam. :thumbup: :thumbup:
Mustafa kardeşim bu işin bu kadar zevkli olduğunu bilsem çok önceleri başlardım,uğraştırıyor gerçekten ama her bir köşesi el emeği,bitirince şöyle karşısına geçip bakmak çok güzel.Maiden de beraberiz inşallah.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
İsmail eline sağlık.... :thumbup: Doğrusu mükemmel bir iş çıkarmışsın.. %p
İmalattan malesef çok anlamıyorum , Ömer abi bu konuda daha net bir şeyler yazabilir...Ancak , planın orjinal ve denenmiş bir plan olduğunu düşünmek istiyorum...Sanki boyuta göre üzerine koyacağın motorun ağırlığını da düşünerek şöyle sadece göz hesabı azcık da atış yaparak söylüyorum , dilerim o kanat katlanmaz... :) ...Sanki içine koyduğun karbon borunun daha kanat uçlarına kadar uzatılması daha mı sağlıklı olurdu ki acaba.........Tabii ki bu benim şahsi yorumum , ustalarımız da elbet birşeyler yazacaktır...... :saygilar:
Çok Teşekkürler Hakan bey;Kanadı el yordamıyla sallayınca çok stabil ama dediğiniz gibi korkmuyor değilim.Bu nedenle yorumunuz için sağolun.Kanat alt kısmından katlanmasın diye gövdeye bir parça ile bel verecek.Youtube da yapılmış örnekleri inceliyorum arada,notlar alıyorum.

[Foto]: Honda gx25 motorla uçmak mümkün mü?

İsmail Tuncay DAL' Alıntı:
Bu arada uçak imalatı da başladı,1/4 scale bir piper cup yapmaya çalışıyorum.Kanar airfoilini USA 35B olarak seçtim.Gövdeye çok özenmek istemiyorum.Honda motor uymazsa elimde 1500w,6s brushless var,onu kullanmayı düşünüyorum.Tavsiyelerinize,eleştirilerinize her zaman açığım.

Modeli belli bir plana göre yapmış olduğunu varsayıyorum. Öte yandan, kanat inşaatının henüz bitmiş olmadığını düşünüyorum. Ama o kanadın firar kenarı tamamlanmadan tezgahtan kalkmaması gerekirdi. Zaten mevcut haliyle herhangi bir gövdeyi taşıması mümkün değil. Planda kanat ortasının ayrıntıları da olmalı. Devamını merakla bekliyorum. Eline sağlık!

Hep çıban başı gibi itiraz eder pozisyonda olmak istemem ama ortada ciddi bir emek var ve bu emeğin heba olmasına da gönlüm razı olmuyor.
Bu boyutta bir kanadı siz lastik motorlu uçak kanadı tarzında inşa etmişsiniz. Bu kanat bu hali ile o uçağı taşımaz.
Kanadın ana taşıyıcısı lonjeron dediğimiz uzunlamasına omurgadır. Bunu kanadınızda sinirlerin en tombul yerinde üstten ve alttan geçen çıtaların arasına su yönü dikey olacak şekilde kesilmiş ahşap parçaları yapıştırarak sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak hücum kenarından lonjerona kadar olan kesimi üstten ve alttan ince balsa ile kaplamalısınız. Ayrıca joiner borusu ile bu lonjeronun yük aktarma ilişkisini sağlamalısınız. Bunun için öncelikle joiner borusunun geçtiği sinirlere her iki yanlarından birer sinir daha yapıştırıp sonra bunları uygun ahşap konstrüksiyonla lonjeron olarak görev yapacak ahşaba bağlamalısınız.
Aileron servo kablolaması için sinirlerde boşluk bırakmamışsınız. Onları da pencere olarak açmanız gerekecek. Hepsinden önemlisi o sinirlerin balsa olmadığını umuyorum. 2.5 metre kanat açıklıklı bir uçakta balsa sinir kullanmak cesaret ister kanımca.
Kısaca bu kanat o uçağı bu haliyle kaldırmaz.

Ömer ve Sümer ağabeylerim;önerileriniz için çok teşekkür ederim,lonjeron yapısını mutlaka ekleyeceğim,üst kısmını balsa ile kapladım,altı da kaplayacağım,sinirleri kavak kontraplaktan imal ettim,kanadın thmini 1,5 kg olmasını öngörüyorum,bu konuda ne dersiniz? Uygunmudur?

Ömer ve Sümer ağabeylerim;önerileriniz için çok teşekkür ederim,lonjeron yapısını mutlaka ekleyeceğim,üst kısmını balsa ile kapladım,altı da kaplayacağım,sinirleri kavak kontraplaktan imal ettim,kanadın thmini 1,5 kg olmasını öngörüyorum,bu konuda ne dersiniz? Uygunmudur?

İsmail kardeşim, 2,5 metrelik bir kanadı tarifle yapmak mümkün değil. Sümer bey'in sözünü ettiği alt ve üst seren arasına su yolu dikine konan balsa levhalar (file), kanat tezgahta iken yapılır. Kanadın alt ve üst kaplaması yapıldıktan sonra olmaz. Bu şekilde kanadın düzgün çıkması mümkün olmaz, mutlaka atıklık olur. Anladığım kadarı ile iş doğaçlama gidiyor, ortada bir plan yok! Daha bu işin gövdesi var. Takmayı düşündüğün motor küçük bir elektrik motoru değil. O nedenle bu işin bir de güvenlik yanı var. :-\ Denenmiş, uçmuş bir plan varsa, gerekiyorsa bir iki ufak değişiklik dışında, tamamen plana sadık kalarak yapmanı öneririm.

Omer Erkan' Alıntı:
İsmail kardeşim, 2,5 metrelik bir kanadı tarifle yapmak mümkün değil. Sümer bey'in sözünü ettiği alt ve üst seren arasına su yolu dikine konan balsa levhalar (file), kanat tezgahta iken yapılır. Kanadın alt ve üst kaplaması yapıldıktan sonra olmaz. Bu şekilde kanadın düzgün çıkması mümkün olmaz, mutlaka atıklık olur. Anladığım kadarı ile iş doğaçlama gidiyor, ortada bir plan yok! Daha bu işin gövdesi var. Takmayı düşündüğün motor küçük bir elektrik motoru değil. O nedenle bu işin bir de güvenlik yanı var. :-\ Denenmiş, uçmuş bir plan varsa, gerekiyorsa bir iki ufak değişiklik dışında, tamamen plana sadık kalarak yapmanı öneririm.
Anladım Ömer abi,dediğin gibi plan yok ama örneklere bakmaya çalışıyorum.Sözlerinizde çok haklısınız tabi ama ok yaydan çıktı bi kere.

Kanadin son hali.Kaplanmaya hazir.Alt kisim

Ust kisim

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne cikti ortaya boyle inanamiyorum,gozum korktu.toplam 2050 gr.270cm.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir kaç örnek
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şu ses bitirdi beni.

Söz Konusu Ses ise bir üründen bahsetmek istedim.. :saygilar: Şimdiden Hayırlı olsun...