Imax B6 Şarj Etmeyi Erken Kesiyor.. ?

Aytac Uzum

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Tekrar merhaba :)

Yeni gelen 3s 5A lipoyu bugün rodaja uygun olacak şekilde şarj etmeye başladım.

4A ile balanslı bir şekilde şarja taktım. 200dk ve yaklaşık 2200 amper şarj olduktan sonra şarj bitti uyarı sesi verdi cihaz.

Hücrelere baktığımda 3.95V civarıydı. 4.2V olması gerekmiyor muydu ? Sonra çıkarıp Capacity Controller ile değerlere baktığımda hücreler 3.95v , toplam 11.85V ve doluluk oranı %70 olduğunu gördüm.

Bir yanlışlık yok mu sizce de?

Bir terslik var dediğin gibi. Öncelikle 2.2 A bir pili 4A ile şarj ederseniz bunun yaklaşık 45 dak içinde tam şarj olup (4.2v) şarjın bitmesi lazım.

Ama sizde 200 dak sonra şarj hala bitmediği için şarjı kesmiz, fakat siz bu sesi şarj bitti olarak algılamışsınız.

Buna göre büyük ihtimal ya pillerde ya da şarj aletinde sorun var. Başka bir pilde durum nedir ? Sorun yaşadınız piller kaç yıllık ve ne kadar kullanıldı ?

Sorun yaşadığım piller yeni aldım, ilk şarjım :) Turnigy 3S 5000Mah pil. 2.2 değil yanlış olmasın. Diğer 6s pili de denemedim henüz.

Yeni ve rodaj yapılan pilleri o kadar yüksek değerlerle şarj etmeyin.
Kendi adıma 5000 mAh pilleri bile ilk şarjlarda 1, 1.5 A ile şarj ediyorum. Yıllardır kullandığım piller var.
Düşük sarj deneyin.

Aytaç abi, basit şeyler gözden kaçabiliyor, "şarj bitti" derken full mü? yazıyor, time mi?

Yeni ve rodaj yapılan pilleri o kadar yüksek değerlerle şarj etmeyin.
Kendi adıma 5000 mAh pilleri bile ilk şarjlarda 1, 1.5 A ile şarj ediyorum. Yıllardır kullandığım piller var.
Düşük sarj deneyin.

Rodaj kousunda ve kendi klavuzunda öyle yazdığı için 4a ile şarj etmiştim.. Daha düşük değerde şarj edeceğim bir dahakine.

Aytaç abi, basit şeyler gözden kaçabiliyor, "şarj bitti" derken full mü? yazıyor, time mi?

Full yazıyor ve uyarı sesi veriyor..

Şarj aletinde güvenlik için sarj süresi sınırlama var. O 200 ise süre dolunca uyari vermiş olabilir. %70 doldu ise tekrar şarja takınca uyarı mi veriyor sarja devam mi ediyor?

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Safety timer'ı diyorsunuz, o kapalı. Tekrar şarja takınca 2-3sn sonra gene dolu uyarısı verdi.

Çözüldü;

Arakablodan kaynaklanıyormuş problem. Xt’den T’ye dönüştürdüm şarj etmek için o kablo da kalitesiz ve ince olduğu için şarjı kesiyormuş. Aynı kabloyla motoru çalıştırmaya çalıştım, motor düşük devirde çalıştı yüksek devirlere çıkamadı. Fazla amper geçmediği için kablodan. Sonradan ayıktım :)

Yeni kabloyla hızlı bir şekilde 4.2volta kadar şarj oldu pilim. Sorun çözüldü.. Yardımcı olanlara teşekkür ediyorum.