INAV ESC kalibrasyon sorunu

Kaan Can

Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar Matek f405 wing kartına en yeni inav sürümünü kurdum ve çoğu şeyi ayarladım fakat gaz verince gaz kolu %50 nin üzerine çıktığı zaman motor dönmeye başlıyor. Esc yi kalibre etmem gerektiğini düşündüm, usb ile kartı bağladıktan sonra outputs kısmından gazı yüzde yüz e getirdim ve bataryayı taktım fakat esc kalibrasyon sesini çıkarmadı, sürekli arka arkaya devam eden ve ton değiştiren, hiç durmayan beep beep sesi çıkardı. Acaba sorun ne olabilir? ESC yi en son uçuşumda uçuş kartı olmadan kullanmıştım ve bir sorunu yoktu yani bozulduğunu sanmıyorum.

Kalibrasyon icin, %100 gordukten sonra %0 da gormesi gerek. Sen programlama moduna girmissin, o biplerin hepsinin bir anlami var. Kalibrasyon ile ilgili biraz daha bir seyler oku.

Sorunu cozdum, suan kullandigim esc onceden kullandigim esc lerden farkli sekilde kalibre ediliyormus ve hicbir yerde manuel ini de bulamamistim. Yabanci bir foruma yazmistim orda bu esc yi kullanan birisi yardimci oldu ve esc yi kalibre ettim. Gerekirse konu kapatilabilir veya silinebilir.

Sorunu cozdum, suan kullandigim esc onceden kullandigim esc lerden farkli sekilde kalibre ediliyormus ve hicbir yerde manuel ini de bulamamistim. Yabanci bir foruma yazmistim orda bu esc yi kullanan birisi yardimci oldu ve esc yi kalibre ettim. Gerekirse konu kapatilabilir veya silinebilir.

İste her sey sildigin mesajdaki o “biliyorum” ile alakali. Su dunyada 40 yildir istisnasiz her gun yeni bir sey ogreniyorum. Demek ki cok az biliyorum ve bunun farkindayim. Mesela sen hayatinda tek bir cesit esc kalibre etmistin, “biliyordun”. Farkli bir esc tipi olabileceginden habersizdin. Baska nelerden haberin yok acaba merak ediyor musun?

Yabanci forumdaki arkadasin bizden daha cok sey biliyor, en basitinden hangi esc ile ugrastigini biliyor. Biz onu bile bilmiyoruz. Dolayisi ile, konu o acidan gayet gereksiz evet. Ama halen baska seyler ogrenilebilir bu konudan ☺️

Yada nasıl yaptığını detaylıca anlatırsın ve konu herkese faydalı hale gelmiş olur :)
Esc karta bagliyken inav a girip outputs kismindan motoru %100 e getirip bataryayi takiyoruz esc bataryayi taktiktan 2 saniye sonra otmeye basliyor arda arda 2 beep sesi cikarirken gazi %0 a cekiyoruz ve kalibre oluyor. 3 beep sesinde 0 a alırsak esc brake ayarlaniyor. Esc volantex rc nin phoenix 2400 pnp modelinde gelen esc eger baskalarina lazim olursa burda. Ayrica kumanda dan kalibrasyon yapilirsa inav kabul etmiyor, gazi inav dan vermek gerekli.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
İste her sey sildigin mesajdaki o “biliyorum” ile alakali. Su dunyada 40 yildir istisnasiz her gun yeni bir sey ogreniyorum. Demek ki cok az biliyorum ve bunun farkindayim. Mesela sen hayatinda tek bir cesit esc kalibre etmistin, “biliyordun”. Farkli bir esc tipi olabileceginden habersizdin. Baska nelerden haberin yok acaba merak ediyor musun?

Yabanci forumdaki arkadasin bizden daha cok sey biliyor, en basitinden hangi esc ile ugrastigini biliyor. Biz onu bile bilmiyoruz. Dolayisi ile, konu o acidan gayet gereksiz evet. Ama halen baska seyler ogrenilebilir bu konudan ☺
Haklisiniz, daha daha önce bu esc nin 30 amp lik olanini da fc olmadan kullanmıştım ve kalibre etmistim, suan kullandigim 40 amp esc yi de fc olmadan kalibre etmistim ve fc takili degilken kalibre ettiğimde daha farkli bir ses cikariyordu bu yüzden bildigimi sandim.