İnsansız Hava Araçlarına Dair Bir Haber

Mustafa Hacılar

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Haberi yeni okudum ve paylaşmak istedim. Haber içeriği şu şekilde:

İzinsiz İHA uçuşlarına 11 bin 447 TL ceza
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim kuruluşu yetkisi almaya haz kazanan kuruluş sayısının 25’e yükseldiğini, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise şahıs ve kuruluşlara 11 bin 447 TL para cezası verileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün resmi twitter adresinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Bu yıl 11 kuruluş, genel müdürlüğümüzden İHA eğitim kuruluşu yetkisi almaya hak kazandı. Böylece ülkemizde İHA eğitim kuruluşlarının sayısı 25’e yükseldi. Kayıtlı İHA sayısı 24 bin 866, İHA pilot sayısı 31 bin 194’e ulaştı. İzinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 6 bin 868 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 11 bin 447 TL para cezası kesilmektedir.”İHA

Böyle bir cezaya maruz kalmak istemem doğrusu :laugh:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ben artık bu şekilde haberlere pek itibar etmiyorum Mustafa.

Allah askına yasa çıkalı kaç sene oldu, var mi ortada bir ceza ya da yaptırım :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Hacılar
Ticari amaçlı haritacılıkla ilgili iha uçuşları kastedilmiş anladığım kadarıyla. Eğitim ve sertifika zorunluluğu onlarda var çünkü.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Hacılar
Uygulama olarak bende görmedim ya da duymadım hiç ceza olayını bizden ziyade ticari uçucular için olduğunu düşünüyorum bende ama belli olmuyor işin açığı olmadık yerlerde uçmamak lazım yaptırımları var sonuçları kötü olabilir diye düşünüyorum.

Ben artık bu şekilde haberlere pek itibar etmiyorum Mustafa.

Allah askına yasa çıkalı kaç sene oldu, var mi ortada bir ceza ya da yaptırım :)
Bende 2 yıldır bu izin olaylarını takip ediyorum sadece 1 kişinin jandarma tarafından şikayet sonucu ceza kesildiğini biliyorum

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari