Kullanılmış Model uçak alırken nelere dikkat edilmeli

vedat özkan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Ben bu serüvene yeni başlıyorum işin başında çok fazla hata yapmakta istemiyorum.Piper j3 cub 1400mm bir model uçak buldum bir kere uçurmuşlar ve sadece bataryası yokmuş.Bu modeli almak istiyorum ama ne gibi olumsuzluk yaşayabilirim bilmiyorum.Satıcının dediğine göre dediğim gibi bir kere deneme amaçlı uçurmuşlar hiç bir sıkıntısı yok sadece pil alıp takacaksınız şeklinde benim elimde deneme amaçlı pil de yok böyle bir alışverişin ne gibi riskleri olabilir bu aşamada sizler gibi bu alanda artık duayen olmuş abilerimizin düşünceleri tecrübeleri çok kıymetli.

Uçağı kendiniz yapmak varken neden satın alıyorsunuz? Cevap güzelliği ise, 3 dakika uçmadan düşecek. Uçabilir halde olması ise, 3 dakika sürecek. Fiyatının uygunluğu ise durum, düşünülebilir...

Bende durum böyle olduğu için söylüyorum bu arada :)

Ali Haydar beye katılıyorum, elektrikli bir model ucakta bende baslangicta kendinizin yapmasi taraftariyim.
Fotobloktan(maket kartonu) yapmaniz daha iyi olur dusuncesindeyim maliyet ve bulunabilirlik açısından(hemen hemen her kirtasiyede mevcut). Emin olun düşürseniz bile kendi yapımınız oldugu icin size bir tecrube katıcak. Ayrıca tum ekipmanlari toplayip modeli bitirdiginizde karsisina gecip izlemek bile keyif vericek. Ama hazir aldiginiz modelde bu uretme zevkine varamicaksiniz, olasi bir kirimda hevesiniz kacicak. Ben sahsi fikrim olarak ortadan pusher pervaneli bir model yapmanizi oneririm baslangicta, muhtemel kirimda tek kirim fotoblokta olur, motor pervane hasari olusmaz. Tabi bataryayida bir fotoblok kutu yapip icinde olucak sekilde modele yerlestirmek kaydiyla. Ilk yaptigim model trainer tipi onden pervaneli bir modeldi her pervane kirimi husran oluyordu, sonrasinda 140 Cm ortadan motorlu Ust T tail yapmistim oneririm.
Yazdiklarim kendi deneyimim daha tecrubeli ustadlar daha dogrusunu aktaricaktir size elbet. :saygilar:

Vedat hocam merhaba.Piper J3 Cub ne yazık ki yeni başlayan biri için uygun bir model değil.Size önerim çevrenizde bu hobiyi icra eden modelci topluluklarına karışmanızdır.Böylece modelcilikte emin ve doğru adımlarla ilerlersiniz.:)
Malesef ısparta da Model uçak pek yaygın değil Antalya bu konuda daha ilerde ve cevre konusunda da öyle.Aslında benim merak ettiğim bu şekilde pili olmayan bir modeli almanın ne gibi riskleri olabileceği yada sizin böyle bir deneyiminiz oldumu ikinci el model alımı konusunda

İkinci el model uçak almanın tek bir püf noktası vardır. TANIDIK BİLDİK BİRİNDEN ALMAK.
Aynen katılıyorum. 2.el her zaman bir risk. Özellikle yeni bir modelci isen, modeli almadan önce görme imkanın yoksa ve en önemlisi de aldığın kişiyi tanımıyorsan.

Internet üzerinden alışverişlerde satıcının sözüne güvenmek zorundasın ki son dönemde ne yazık ki her yerde olduğu gibi bu kısımda da bazı insanlar ne yazık ki hiç dürüst değiller. Diyelim ki model gerçekten de dediği gibi temiz. Bu sefer dekargo taşıması sırasında ortaya çıkan başka riskler var. Model temiz ve sağlam olsa bile kargoda kırılabiliyor.

Diğer taraftan bu bahsi geçen Piper j3 cub 1400mm modeli eğer ilk modeliniz olacaksa başlangıç modeli olarak pek önermiyoruz.

Tek başınıza olduğunuz da düşünülürse bu durumda en mantıklı ve en ekonomik başlangıc seçeneğiniz :

1- Bolca sim çalışın ve pilotajınızı geliştirin
2- Arkadaşların yukarıda önerdiği gibi ilk modelinizi EPP'den kendiniz yaparak bazı acemiliklerinizi bu model üzerinde atın.

3- Bu arada forumda bolca vakit geçirip, okuyarak teknik bilgi düzeyinizi de arttırın.

Aynen katılıyorum. 2.el her zaman bir risk. Özellikle yeni bir modelci isen, modeli almadan önce görme imkanın yoksa ve en önemlisi de aldığın kişiyi tanımıyorsan.

Internet üzerinden alışverişlerde satıcının sözüne güvenmek zorundasın ki son dönemde ne yazık ki her yerde olduğu gibi bu kısımda da bazı insanlar ne yazık ki hiç dürüst değiller. Diyelim ki model gerçekten de dediği gibi temiz. Bu sefer dekargo taşıması sırasında ortaya çıkan başka riskler var. Model temiz ve sağlam olsa bile kargoda kırılabiliyor.

Diğer taraftan bu bahsi geçen Piper j3 cub 1400mm modeli eğer ilk modeliniz olacaksa başlangıç modeli olarak pek önermiyoruz.

Tek başınıza olduğunuz da düşünülürse bu durumda en mantıklı ve en ekonomik başlangıc seçeneğiniz :

1- Bolca sim çalışın ve pilotajınızı geliştirin
2- Arkadaşların yukarıda önerdiği gibi ilk modelinizi EPP'den kendiniz yaparak bazı acemiliklerinizi bu model üzerinde atın.

3- Bu arada forumda bolca vakit geçirip, okuyarak teknik bilgi düzeyinizi de arttırın.
Detaylı,net,bilgilendirici yorumlarınız için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Vedat bey merhaba bende Isparta'dayım. Teknik anlamda size yardımcı olabilirim. Zira bu hobide tecrübe edindikten sonra modelleri satın almak daha mantıklı olacaktır. İşin başındayken yüksek maliyetlerle hobiye başlayıp kırım yaşayan birçok tanıdığım ne yazık başlayamadan bu hobiyi bıraktı. Başlangıçta kendi modelinizi yapmanız hem daha zevkli hem de daha eğitici olacaktır.

Vedat bey merhaba bende Isparta'dayım. Teknik anlamda size yardımcı olabilirim. Zira bu hobide tecrübe edindikten sonra modelleri satın almak daha mantıklı olacaktır. İşin başındayken yüksek maliyetlerle hobiye başlayıp kırım yaşayan birçok tanıdığım ne yazık başlayamadan bu hobiyi bıraktı. Başlangıçta kendi modelinizi yapmanız hem daha zevkli hem de daha eğitici olacaktır.
Teşekkür ederim esad bey yıllar önce aldığım Art Tech 601 simulasyon kumandam var daha önce windows 7 de RF G4 de biraz simulasyon yapmıştım Ancak şu anda windows 10 yüklü kumandayı usb den bağlıyorum fakat hiç bir şekilde aygıtlarda kumandayı görmüyor bilinmeyen aygıt şeklinde sürücü yüklenmemiş şekilde öyle duruyor dolayısıyla simulasyon programlarını kullanamıyorum acaba windows 10 da bu kumanda çalışmıyormu bu konuda bilginiz varmı size bunu sormak isterim iyi akşamlar.

Akrobasi modeli icin konusayim, digerleri ilgimi cekiyor dersem yalan olur...

Oncelikle yapisal bir hasar varmi:
1-Ana kanat kirisinde kirik, catlak vs (Kaplama tamir gormus mu, gormusse ne yapildigi konusunda net bir fikir edinebiliyormuyum ? Hasar olusmus ama tamirat yoksa, icerisinin durumu nedir ? Esneme vs, gacirti gucurtu seslerine bakarim biraz yuklenip)
2-Eger benzinli modelse Motor Box bolgesinde hasar var mi ? Azicik pervanem surttu dense de ic tarafi dagitmis olabiliyor o "minik" surtme
3-Kanat borulu ise, borunun govde ile birlestigi yerlderde bir hasar var mi buna bakarim. Eger hasar varsa ilgili kanat ucunda siyrik izi, ya da kaplama tamairi var mi ? (Kanat egik sekilde sert inis ihtimali belirir). Gozardi edilse de, havada ucagin dagilmasina direk etmen
4-Inis takimi bolgesinde tamirat... Genellikle aluminyum profile baglaniyor ve karbon oluyor guncel modellerin inis takimlari, eger bu bolgede hasar olusabiliyorsa benim acimdan buyuk bir soru isareti. Genellikle inis takiminda ufak bir hasar aldi, geregi sekilde tamir edildi yazili ilanlar benim acimdan malesef uzak durulasi

Sonrasinda:
5-Kaplama durumu... Yagin kaplama uzerinde yapisip balciklasmis oldugu herhangi bir ucaga isinmam soz konusu degil
6-Orjinalinde gelen aksesuarlar yaninda mi ? Kanat kiliflari, canopy kilifi, teker patikleri, spinner, soket vb...
7-Fiyat / Fayda

Bunlarla ugrasmam derseniz de en dogrusu gecmisini bildiginiz bir ucagi ya da tanidiginiz bildiginiz birinin ucagini almak...

Akrobasi modeli icin konusayim, digerleri ilgimi cekiyor dersem yalan olur...

Oncelikle yapisal bir hasar varmi:
1-Ana kanat kirisinde kirik, catlak vs (Kaplama tamir gormus mu, gormusse ne yapildigi konusunda net bir fikir edinebiliyormuyum ? Hasar olusmus ama tamirat yoksa, icerisinin durumu nedir ? Esneme vs, gacirti gucurtu seslerine bakarim biraz yuklenip)
2-Eger benzinli modelse Motor Box bolgesinde hasar var mi ? Azicik pervanem surttu dense de ic tarafi dagitmis olabiliyor o "minik" surtme
3-Kanat borulu ise, borunun govde ile birlestigi yerlderde bir hasar var mi buna bakarim. Eger hasar varsa ilgili kanat ucunda siyrik izi, ya da kaplama tamairi var mi ? (Kanat egik sekilde sert inis ihtimali belirir). Gozardi edilse de, havada ucagin dagilmasina direk etmen
4-Inis takimi bolgesinde tamirat... Genellikle aluminyum profile baglaniyor ve karbon oluyor guncel modellerin inis takimlari, eger bu bolgede hasar olusabiliyorsa benim acimdan buyuk bir soru isareti. Genellikle inis takiminda ufak bir hasar aldi, geregi sekilde tamir edildi yazili ilanlar benim acimdan malesef uzak durulasi

Sonrasinda:
5-Kaplama durumu... Yagin kaplama uzerinde yapisip balciklasmis oldugu herhangi bir ucaga isinmam soz konusu degil
6-Orjinalinde gelen aksesuarlar yaninda mi ? Kanat kiliflari, canopy kilifi, teker patikleri, spinner, soket vb...
7-Fiyat / Fayda

Bunlarla ugrasmam derseniz de en dogrusu gecmisini bildiginiz bir ucagi ya da tanidiginiz bildiginiz birinin ucagini almak...
Tesekkür ederim çok yardımcı oldunuz tam olarak merak ettiklerim