Kumanda Komutları Nedir ? Aileron, Elevator, Throttle, Rudder, Pitch, Yaw, Roll

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Her ne kadar şu ana kadar epey bir konuda bu terimleri paylaşmış olsak da, özellikle yeni başlayan arkadaşların ilk etapta kolay bir şekilde bunlara ulaşması için ayrı bir konu olarak açalım dedik ;)

Modellerimizi uçurmak için kumanda sticklerini kullanarak 4 tane komut göndeririz. Bu komutlar ve anlamlarını özetlemek gerekir ise ;

[attachimg=1]

Throttle : Türkçesi gazdır. Modelinizin motorunun devrini ve hızını bu komut ile değiştiririz.

Rudder : Kuyruk dönüşüne yarayan komutun adıdır

Elevator : Modelinizin ileri ve geri hareketini sağlayan komuttur.

Aileron : Modelinizin sağa veya sola doğru yatmasını sağlayan komuttur.

Çok enderde olsa (Mesela Simulator program menülerinde ) bazen bu komutların es değer diğer isimleri de kullanılabiliyor. Bunları da bilmekte fayda olabilir ;)

[attachimg=2]

Pitch : Elevator ile eş değer bir terimdir.

Roll : Aileron ile eş değer bir terimdir.

Yaw : Rudder ile eş değer bir terimdir.

NOT: Kumanda MODE-2 değil ise o zaman bu komutların yerleri değişmektedir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki konuya bakınız.

Aileron, ailevator, rudder; bunlar kontrol yüzeylerinin isimleridir.
Yaw, roll, pitch; bunlar bu yüzeylerin modelde neden olduğu etkilerin isimleridir.

Kumanda Modları: Mode-1, Mode-2, Mode-3 ve Mode-4 :

[attachimg=3]

Ekli dosyalar

• Mode 2 Kumanda.jpg
    Mode 2 Kumanda.jpg
    19.1 KB · Görülme: 2,213
  • Pitch_Roll_Yaw.jpg
    Pitch_Roll_Yaw.jpg
    19.9 KB · Görülme: 2,050
  • Kumanda Yonleri.jpg
    Kumanda Yonleri.jpg
    71.6 KB · Görülme: 651

Belki inanmayacaksınız ama yeni başlayanlar için bu terimler çok önemli, şimdiye kadar verilmemesi bence çok büyük eksiklik.
İzlediğim videolarda hep bu terimleri kullanıyorsunuz ama ne anlama geldiklerini hep deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışıyordum. Bence Bütün terimleri, özellikle ingilizce bilmeyen arkadaşlar için buraya eklemek lazım. Bilenler için çok basit bir kelimenin ne anlama geldiğini bulmak bazen bir kaç saate mal oluyor. Bunu ben yaşadım ondan yazıyorum bunları. Mehmet abi belki basit ama yine çok aydınlatıcı olduğunu düşünüğüm bir paylaşım yapmışın.

Birde kumanda üzerindeki düğmelerin ve çubukların ne işe yaradığını yazsanız iyi olur, daha hala gyro hariş diğerlerinin ne işe yaradığını bilmiyorum. :)

Önce tebrikler sonra teşekkürler.

Aslında Ayhan Bey,

Bu terimler ve daha fazlasının ne anlama geldiği daha önce paylaşmıştık. Zannedersem gözden kaçmış ;) Görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için ayrıca teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: Gürkan Öztop

Abi peki kumanda üzerindeki tüm düğmeleri ve ne işe yaradıkları konusunda bir anlatım oldu mu? Stick ler dışında, Ben bunu da bulamadım. Mesela Futaba 7 c için :)

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Abi peki kumanda üzerindeki tüm düğmeleri ve ne işe yaradıkları konusunda bir anlatım oldu mu? Stick ler dışında, Ben bunu da bulamadım. Mesela Futaba 7 c için :)
Direkt o şekilde bir anlatım veya video olmadı. Bir ara düşünmüştüm ama sonra bir şekilde arada kaynadı galiba :laugh:

Ama kumanda manuallinde stickler harici kullanılan terimlerin %90 bu sözlükler içinde açıklanmış olmalı ;) Örneğin ;

Sub-trim : Kontrol yüzeylerinin istenen düzlüğe ulaşmasına imkan veren trim sistemidir.

Throttle Cut : Motoru susturmak için kullanılan switchtir.

Throttle Hold : Motor gücünün rölanti pozisyonuna düşürülmesine yarayan switch ve ayar işidir.

• Beğen
Tepkiler: Sezer KARATAŞ

Çok güzel olmuş iyi ki üyeyim :laugh: .Bu arada hala başlayamadım gönlümden uçak geçiyor ama internette kaza videoları gördüm içim parçalandı vallahi :(

:saygilar: bunlar çok güzel paylaşımlar, ellerinize sağlık. :RCKolik:

:saygilar:

çok güzel bilgiler daha fazlası gerekli aslın tşk

Modelcinin alfabesinde A harfi bu konu olmalı :) :) Ben de şimdi bir kağıda yazıp odamda görebileceğim bir yere koyuyorum. Bazen karıştırıp unutabiliyorum.

Elinize sağlık %p
:RCKolik: :RCKolik:

Aileron elevator uçaklarda yaw roll falan helikopterlerde kullanılıyor genelde. Gaz da ortak terim [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: Serhat Mercan

Kadir Kurt' Alıntı:
Aileron elevator uçaklarda yaw roll falan helikopterlerde kullanılıyor genelde.

Tam tersi ;)

İkisi de değil! Aileron, ailevator, rudder; bunlar kontrol yüzeylerinin isimleridir. Yaw, roll, pitch; bunlar bu yüzeylerin modelde neden olduğu etkilerin isimleridir.

Haklısın Ömer abi ;) Ben biraz günlük kullanım açısından konuştum. aileron, elevator, rudder daha çok heliciler kullanıyor. roll, pitch, yaw bunları da uçakçılar... Bu durumda uçakçılar daha çok etki terimleri ile konuşmayı, heliciler kontrol yüzeyleri ile konuşmayı daha çok seviyor :laugh: