Lastik motorlu Pilot modelinin RC elektrikli dönüşümü

Mustafa Güney

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bu modelden sanırım şimdiye kadar 8-10 tane yapmışımdır... Hem öğrencilerime yaptırdım hem kendim yaptım. Bu sonuncuyu 3 sene önce yapmıştım.... Ara ara uçuruyordum. Karbon iniş takımı ve ince teker modifiyesi yapmıştım kendisine. Ve de bu kadar uzun zamandır ara ara uçurarak rc dönüşümü için bekletiyordum.

Model gerçekten çok sevdiğim bir model. Stabil bir uçuşu var. 53 cm kanat boyutuyla 5 mm kalınlıkta lastikle on numara bir serbest uçuş modeli oluyor.

Ve de wl 939 sanırım... Bu boyuttaki uçağından üçte birdaha hafif oldu... Bu da daha yavaş uçabilmesini sağlıyor.

Ve sonunda elime bi wl kumandası geçti.... Zaten bi tane de wl uçak anakartı vardı elimde. Bi motor ve pervane alarak RC dönüşümünü gerçekleştirdim. Rüzgarsız havalarda çok stabil uçabilen on numara bi uçak oldu kendisi. Gayet yavaş uçabiliyor ve de ufak alanlar için biçilmiş kaftan. Video ve resim de ekledim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

WLToys kumanda ilave ile güzel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık Mustafa Bey %p

Ama nedense şahsim adına kendi kendine uçabilen modelleri pek ısınamadım şu ana kadar :laugh: :D

Mustafa bey, elinize sağlık! Güzel bir dönüşüm olmuş. Galiba model zaten serbest uçuşa alışkın ve terbiyeli. Kumandaya pek ihtiyaç duymuyor. Şaka bir yana, aslında iyi bir serbest uçuş çok da kolay bir şey değildir. Her şeyi ile iyi ayarlanması gerekir.

Süper. :thumbup:

Mustafa abi on numara olmuş :bravo:

Kaldır havaya, geç karşısına iç çayını :) Canın sıkılırsa al kontrolü keyfine göre uçur :)

Tek takıldığım nokta renk oldu, bordo mavi olmalı %p Hazır takım da ritmini bulmuşken..

Hocam bir süredir takip ediyordum bu projeni. Okul bahçesinden otomatik pilota ne evreler geçirdi. Süper bir çalışma oldu. Ellerine sağlık.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Güney

10 numara 5 yıldız. Harika olmuş. Elinize sağlık.

• Beğen

Güzel bir çalışma Mustafa bey, tebrikler. :bravo:

Hocam ellerinize sağlık. :thumbup: Gerçekten harika olmuş :bravo:
Hayır sanki zaman bulabiliyormuşum gibi,bu tür projeler görünce,imalat kaşıntım tutuyor ;D.Kendimi zor tutuyorum

çok beğendim elinize sağlık %p :saygilar:

Omer Erkan' Alıntı:
Mustafa bey, elinize sağlık! Güzel bir dönüşüm olmuş. Galiba model zaten serbest uçuşa alışkın ve terbiyeli. Kumandaya pek ihtiyaç duymuyor. Şaka bir yana, aslında iyi bir serbest uçuş çok da kolay bir şey değildir. Her şeyi ile iyi ayarlanması gerekir.
Ömer Bey aynen dediğiniz gibi... Lastik motorluları ayarlamak zor... Bu modelle çok tecrübem olduğu için pek zorlanmadım. Zaten bu 2 sene önce yaptığım bi modeldi. Ara ara uçuruyordum. Wl malzemelerini toparlayınca da yaptım hemen.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Mustafa abi on numara olmuş :bravo:

Kaldır havaya, geç karşısına iç çayını :) Canın sıkılırsa al kontrolü keyfine göre uçur :)

Tek takıldığım nokta renk oldu, bordo mavi olmalı %p Hazır takım da ritmini bulmuşken..

Sorma Rasim hocam Bordo-mavi renkleri severim. Muhtemelen yeni goblin canopymi görmüşsündür. Ama malesef elimde başka esaki kağıdı yoktu. Pelur ile de kaplamak istemedim. İdare edez artık :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hocam ellerinize sağlık. :thumbup: Gerçekten harika olmuş :bravo:
Hayır sanki zaman bulabiliyormuşum gibi,bu tür projeler görünce,imalat kaşıntım tutuyor ;D.Kendimi zor tutuyorum

İmalat konusunda fazla vakit alan bi model değil hocam... Tavsiye ederim.

Cevap yazan tüm arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Hocam çok güzel bir çalışma olmuş. Benzeri bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyorum en yakın boş zamanda :)

• Beğen
Hocam çok güzel bir çalışma olmuş. Benzeri bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyorum en yakın boş zamanda :)
Yapınca paylaşırsın artık Mustafa.... Asslında kaç zamandır aklımda reis modeli var. Alttan kanat. Onu lastikle uçuramamıştım. Bir türlü ayarını yapamamıştım. Kanat açısını sıfırlayıp alttan kana rc akrobasi yapmak istiyorum. Bakalım ne zamana olur artık.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Yapınca paylaşırsın artık Mustafa.... Asslında kaç zamandır aklımda reis modeli var. Alttan kanat. Onu lastikle uçuramamıştım. Bir türlü ayarını yapamamıştım. Kanat açısını sıfırlayıp alttan kana rc akrobasi yapmak istiyorum. Bakalım ne zamana olur artık.
Elimde
THK'da satılan afacan modeli var şu an hazır durumda ama ben de bir türlü uçuramadım lastikle. bakalım rc dönüşümünü yapabilirsem uçacak mı:rolleyes:

Afacan da reis gibi alttan kanatlı.... Dengesi ve ayarı çok zor modeller... Kaldı ki bu modellerle 3 mm lastik veriliyor. Şu ana kadar 8-10 tane pilot yapmışımdır. İniş takımı takmadığımda dahi 3 mm lastik ile uçabileni olmadı.