Lipo Bataryalarımızın Gerçek Kapasitesi Ne Kadar?

Lipo Bataryalarımızın Gerçek Kapasitesi Ne Kadar?

Bunu birde benim lokum haline gelmiş turnigy lipolarla denemek lazım :) sonuç olarak şöyle çıkabilir. Üzerinde yazan 2.200 görüntüde olan 2.800 gerçek değer 1.300 mAh :laugh:

İşte ben pillerimle doğru düzgün ilgilenmeyip, özen göstermediğimden sonuç piller lokuma döndü. Eline sağlık Rasim yine çok yararlı bir paylaşım olmuş sağ ol. %p

Nispeten daha eski olan optipower 2700mah 6S lipo ile yaptığım testin sonuçları da şu şekilde...

(Bu pili MSH Protos'u aldıktan sonra bir zaman edindim. Muhtemelen 2015 yılı başlarında... Yani yaklaşık olarak 1.5 senesi rahat var. Uçuş sayısını takip etmedim ama tabii ki yukarıdaki Thunder Powerdan fazladır. Aynı zamanda Logo 600sx ile 12s konfigürasyonun bir parçası olarak da bir dönem kullanmıştım. Tabii ki kullanım olarak genelde olduğum gibi korumacı oldum.)

1- Bu sefer balans işini atlamadım. Başarılı bir şekilde 3.60V a indirdim. Pilin doluluk yüzdesi bu sefer %8...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Full şarja yükselttim. Bunu yaparken pile 2.51Ah kapasite yüklendi. İç dirençler de bu kapasite pil için güzel. (Bildiğiniz gibi 5000mah lipolarda bu değerler genel olarak daha düşük, 1600mah için daha yüksek.)

3- Hesaplama; 2.51 x 1.05 = 2635mah

Yaklaşık %3 bir kaybımız var, bu gerçekten böyle de olabilir, hesaplamalardaki küsüratlardan dolayı da olabilir. Elimde "çok ölü" bir lipo hiç yok, o yüzden onunla şöyle güzel bir test yapamıyorum.