Lipo Pil Kullanımı

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda, Lipo pil kullanımı ile ilgili oldukça kritik olan "şarj etme, şarj işlemi ile ilgili tavsiyeler, uzun süre saklama" konularına açıklık getirmeye çalışacağız.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şarj Etme

Öncelikle bu bataryalar yazımın başında da belirttiğim üzere çok özeldir ve ancak Lipo batarya şarj etmeye uygun olarak üretilmiş şarj aletleriyle şarj edilmelidir.

Lipo bataryalar hücrelerden oluşur. Normal olarak bir hücrenin voltajı 3.7V ‘tur. Tam şarj edildiğinde bu değer 4.2 V olur. Unutulmaması gereken çok önemli bir husus vardır. Bir Lipo hücresi deşarj edildiği zaman asla ve asla 3V değerinin altına düşmemelidir aksi takdirde hücre zarar görür. Aslında en sağlıklısı 3.7V altına düşmemektir.

Şarj aletiniz şarj edeceğiniz bataryanın hücre sayısını şarj edebilecek kapasitede olmalıdır. Örneğin 6 hücreli bir batarya şarj edebilmek için şarj aletinizin 6 hücre şarj edebilme özelliği olmalıdır.

Her zaman piyasada kendini ispat etmiş, bilindik şarj aletleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Şarj İşlemi İle İlgili Tavsiyeler

•Lipo batarya şarj ederken asla üzerindeki değerleri aşarak şarj etmemek gerekir. Örneğin bir batarya 2200mah değerine sahipse bu bataryayı şarj ederken 2.2A hatta 2.1A değeri aşılmamalıdır.

•Bataryanızı şarj ederken etrafında yanabilecek bir şey bulunmamasına dikkat edin ve beton üzerinde şarj etmeye çalışın. İmkanınız varsa yanmayacak bir kap içinde şarj işlemi yapabilirsiniz.

•Bir diğer seçenek piyasada satılan Lipo Safe torbalardan kullanmaktır. Bu torbalar yanmaz materyalden üretilmiştir ve olası bir tehlike anında koruma sağlayacaktır.
•Bataryalarınızı modelinizin üstündeyken şarj etmemeye çalışın zira olası bir yangında modeliniz de zarar görecektir.

•Şarj işlemi boyunca şarj aletini ve bataryanızı gözetim altında bulundurun.

•Asla şişmiş, delinmiş veya özelliğini kaybetmiş bataryaları kullanmayın, şarj etmeye kalkışmayın.

•Şarj aletine bağlantı yaparken (+) ve (-) uçların birbirine temas etmesine imkan vermeyin.

•İmkan varsa şarj işlemini yaptığınız yerin yakınlarında yangın söndürücü bulundurun. Yangın esnasında yangını su ile söndürmeye kalkmayın.

Uzun Süreli Saklama

Uzun süreli saklamalarda pili 3,8 Volt seviyelerinde tutmak gerekiyor. Üst düzey şarj cihazları(Hyperion DUO gibi) zaten STORAGE MODE adlı bir fonksiyona sahip. Siz o modda iken pilleri bağlarsanız gerisini cihaz hallediyor.

NOT: Heliteknik Forumdan alıntıdır. Arda Bey'e bu guzel paylaşım için teşekkürler
Orjinal Link:

-----------------------------------------------------------------------------------------------
İlker Sönmez :

Tüm piller için ortak olan üç hayati kural vardır. Bunlara uyulursa pilden maksimum ömür alınır :

1. Pilleri asla %80 den fazla boşaltmayın . Hücre başına 3.7 voltun altına indirmeyin.
2. Pilleri saklarken hep %50-60 oranında dolu olarak saklayın . Hücre başına 3.85 volt
3. Kaliteli bir şarj aleti kullanın. Cellpro , icharger , hyperion vs.

Bu bilgiler ışığında tüm bu kurallara tam oalrak uyan biri olarak , şimdiye kadar kullandığım en kötü piller nanotech pillerdi. Zippylerim bile daha çok dayandı. Bilinen diğer pahalı pil markalarını kullanmak her zaman uzun vadede daha ucuza mal oldu. Misal 80 dolara hobby king pili alacağıma 125 dolara pulse aldım , iki katından fazla şarj görüdü , ve hala tam olarak sağlam olarak devam ediyor. Pil kargolarının pahalı olduğu malum , o yüzden herkese bir kere alı iyisini almasını tavsiye ederim. Deneyip memnun kaldığım (uzun ömürlü , üzerinde yazan performansı veren piller :
1. Pulse ultra
2. Gens Ace
3. Thunder power

Kullanmadığım ama kullananların yorumları ile üst kalite olduğunu bildiğim markalar:
1. Optipower
2. Spyder

Tabiki başka iyi narkalarda olabilir benim bilgim dışında.
Saygılar.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Rasim Öztürk :

Şu yazıda da kullanım ve kapasite hesapları ile ilgili ufak bilgiler mevcut;

------------------------------------

Ynt: Lipo Pil Kullanımı

Teşekkürler :)

Lipo Pil Kullanımı

Bir şey soracan Mehmet abi. Lipo pili nerde saklamalıyız ? Kumandanın köpük kutusuna koyuyordum kutuyu bozdum her yerede koyulmaz bunlar. gözlük kabına koysak bir şey olur mu ? Gözlüğün kabı kapalı ve hava almıyor pile zararı olur mu ?

Lipo Pil Kullanımı

Ben Lipo pillerimi '' Lipo Safe Bags'' içine koyup , onlarıda metal kutu içine koyup saklıyorum.

Lipo Pil Kullanımı

Necdet Aygören' Alıntı:
Ben Lipo pillerimi '' Lipo Safe Bags'' içine koyup , onlarıda metal kutu içine koyup saklıyorum.

Kadir, Necdet abin zaten cevabı vermiş %p Ben de mesela şunu kullanıyorum.

Esas olan hava alıp almaması değil. Allah korusun lipo yanmaya başlarsa, önemli olan alevi dışarıya çıkarmaması

Lipo Pil Kullanımı

Teşekkürler :) Bir daha sipariş geçersem 1 tane alayım :)

Lipo Pil Kullanımı

Delik bir lipo pili nasil ortadan kaldirabilirim ? Atik pil kutularina atilabiliyor mu?

Ynt: Lipo Pil Kullanımı

Önce uygun boyutta bir kaba su koyun. Pilin kablolarını kısa devre etmemeye dikkat ederek kesin. Pili suya atıp birkaç gün bekletin. Sonra çöpe atılabiliyor (Nikel içerikli piller gibi çevre riski oluşturmuyorlarmış).

Lipo Pil Kullanımı

Süleyman ÖZGAN' Alıntı:
Merhabalar.
Bu pilleri ilk sarj süresi ne kadar olmalı ?
Suleyman bey ilk sarj dediginize gore pilleriniz yeni ve nasil rodaj yaparim diye soruyorsunuz herhalde ? Konu ile ilgili detay icin :

Lipo Pil Kullanımı

Hani ilk telefon alınca üst üste 12 saat şarj ederdik ya.
sanırım bunda böyle birşey yok.
dikkat edilmesi gereken
ilk 5 uçuşa yüzde 50 nin altına dusmemedüşmemek
Ve ani akım çekecek hareketler yapmamak.

Lipo Pil Kullanımı

Arkadaşlar turnigy reaktor 300w var bende. Bu cihaz rodajı kendi kendine yapabiliyor mu acaba? :rolleyes:

Lipo Pil Kullanımı

Deşarj hızı çok düşük... 0.60A...

Ömür tüketir... Heli yerde boş bi odada çevirin 5'er dakika daha iyi.

Lipo Pil Kullanımı

Ben bana kalsa 10 amper ile dejarj ediyorum ama. Bakalım yapıyor mu. Bu arada bunu kaç kez yapmam uygun olur?

Alet yapamıyor... Ben de reaktor kullanıyorum. 2600 2700 mah 6s lipoları storage a 2.5 saatte alabiliyor tanesini.

Ben çok gerekli görmüyorum kendi uçuşum için rodajı... Uçuşun kendisi zaten rodaj gibi :)