Medicine Man Planör - 1400mm

İlgi Alanı
Uçak
140 cm Kanat açıklığı olan eski tarz dizaynı ile beni etkileyen bu basit ama güzel planörü yapmaya karar verdim.

Plan Linki:

Model ilk olarak serbest uçuş modeli olarak tasarlanmış, daha sonra RC olarak tekrar dizayn edilmiş.Ben modeli RC ve bungee ile kullanmayı planlıyorum ancak stresi az lastik ile.

Neyse hemen yapım fotoğraf ile konumuza başlayalım.

İlk olarak kanat sinirleri ile başlıyorum, her sinirden ikişer adat olması nedeni ile sandviç yöntemi ile yapamayacağım için plandaki sinirleri asetat kağıdına bastırıp ütü ile 1.5mm balsa plakanın üstüne aktarıp no:11 maket bıçağı ile kestim.
Elimdeki Spar çıtalarının ölçüsünü göre sinirlerdeki çentik ölçülerini ayarladım.Sertlik ve ağırlıklarına göre sağ ve sol kanat olarak gruplandırdım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hücum ve firar çıtlarını da ayarladıktan sonra kanat planını tezgaha serip üzerini PVC bant ile kapladım. Spar çıtası, firar çıtası ve kanat ortasındaki 1,5 mm balsa kaplamayı plan üzerindeki yerlerine bir iki damla CA ile sabitledim, ardından sinirleri plana göre dizip tutkal ile yapıştırdım.

Bu arada kanat iki parça olacak şekilde yapıyorum, Joiner detayları.
Kanat büyük ölçüde bitti.Planda kanat uçlarında iki derece whash-out açısı var; ben bu açıyı inşaat sırasında değil kanatları kaplarken vereceğim, bu yüzden kanatları dümdüz yaptım.

Planör modeller son zamanda gittikçe forumda popüler olmaya başladı :thumbup: Paylaşım için teşekkür ederiz ve gelişmeleri merakla takiptyüeyiz :yuppi: :RCKolik:

Elinize sağlık. Temiz bir çalışma. İzliyoruz.:saygilar:

Planör bitti, buradan detayları paylaşamdığım için üzgünüm.
Ama son halini fotoğraflarını ve yapımın detay videosunu paylaşıyorum.
Modelin uçuşu şimdilik beklentimin altında kaldı, bence bunun sebebi ayar ve planör uçuş teknikleri hakkındaki bilgi yetersizliğim. Bu konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk uçuş gününü bungee ile geçirdikten sonra power pod ve .049 Cox motoru ile denemeler yaptım. Elimdeki motor oldukça eski ve buji si çalışmıyordu, buji kafasını modifiye edip os type buji ye uygun hale getirdim.
Motorun içindeki diyaframı da yeniledim. Tek eksiği arka kapaktaki küçük çatlak kaldı, ununla ilgili de çözüm bulmaya çalışacağım.

Modelin uçuşu şimdilik beklentimin altında kaldı, bence bunun sebebi ayar ve planör uçuş teknikleri hakkındaki bilgi yetersizliğim. Bu konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
Eminim ki bu eksiklerinizi zamanla tamamlarsınız ;) Bu arada model gayet güzel gözüküyor, ellerinize sağlık %p

• Beğen
Tepkiler: cengizhanyurdalan