Merhaba arkadaşlar- Selim Tunç

tuncselim

Uye
merhaba arkadaşlar,
Bende bu hobiye yeni katılanlardanım,araştırmadan,sormadan ,acemice konuya birden daldım.
Bu aralar hk 450 toplamaya çalışıyorum.kitim ve elektronığim neredeyse hazır,ama kendimi çok acemi hissediyor pek birşey yapamıyorum ofiste birbirimizi kesiyoruz.

Ynt: Merhaba arkadaşlar- Selim Tunç

Merhaba Selim Bey,

Öncelikle hosgeldiniz forumumuza :saygilar: Umarım arıdıklarınızı bulabilir ve size yardımcı olabiliriz.

HK 450 hayırlı uğurlu olsun. Aslında araştırıp öyle bu hobiye girmek en güzeli ama bazen tersi de olabiliyor. Önemli olan bundan sonra gerekli araştırmaları yapıp, yolunuza en kolay ve sağlıklı şekilde devam etmeniz.

Bir iki sorum olacaktı. Öncelikle nerde yaşınıyorsunuz, kaç yaşındasınız ? Yakınlarda bu hobi ile ilgilenen var mı ? HK 450 nasıl aldınız ? Konfigurasyonu nasıl yaptınız ?

Son soru oldukca önemli. Zira son 1 yıldır HK 450 ciddi bazı fiziki problemlerin olduğu okuyorum diğer forumlardan.

Bu arada aşağıdaki konulara mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederim :saygilar:

Yeni Baslayanlar için Konu Indeksi

RC Helikopter ile ilgili Konular - Indeks

Simulator

Özellikle montaj ile ilgili kısımda :

Hazır olan Fiziksel Montaj- Kurulum bölümüne ve

Yakın zamanda bitirmeye çalıştığımız RC Model Helikopter 6 Kanal CCPM Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi bölümünü takip etmenizi öneririm.

Merhaba Selim Bey,

Forumumuza hoşgeldiniz. Umarım faydalı bilgiler bulabilir ve keyif alırsınız. :saygilar:

hoşgeldiniz Selim ben
hangi şehirden katıldınız aramıza .
ankara deyin lütfen :)

Hoşgeldiniz :saygilar:

modeller ve modelcilik candır inş bu tadı en kısa sürede tadarsınız :thumbup:

Selim Bey aramıza hoş geldiniz, burada birçok konuda size faydası olacağını düşündüğüm konu mevcut, takıldığınız noktalardada gerek Türker bey gerekse Mehmet bey sizlere heli konusunda yardımcı olacaklardır.

Tekrar merhaba arkadaşlar ilgi için herkese tek tek teşekkürler.
Barış Bey Ankara dan değilim Kocaeli/Gebze denim,sizin adınıza üzgünüm.
Hobiye başlayıp başlayamadığım konusunda çok emin değilim açıkçası.Nasıl başladığıma gelince Başka bir forumda gördüğüm ''uygun fiyata 450 sınıfı helikopter toplama'' başlıklı yazı ve yazanı da bu forumdada gördüğüm Mesut akın isimli üstad dır arkadaşlar.işin ilginci bu forumda kendisinin gebze den olduğunu öğrendim ve çok sevindim.en kısa zamanda iletişim kurup bu işi çözmem lazım.herkese tekrar teşekkürler .

Selim Bey,

Siz kaynağı bulmuşsunuz, başka bir şeye ihtiyacınız yok artık :thumbup:

Mesut Akın kardeşimiz, ki ben on üstad diyorum, bazıları da CLONE MASTER, CLUBRC' nin kurucusu olup, sağolsun forumumuzunda aktif bir üyesidir. Sizin de Gebze'de oturuyor olmanız büyük bir şans ;) Üstad ne yapar ne eder, elinizdekini mutlaka ucar duruma getirir merak etmeyin. %p

Inşallah yakın zamanda ilk uçuş videolarını da görmek nasip olur :)

Mehmet Bey,
Bu aralar pek ilgilenemiyorum,ancak en kısa zamanda bu işe yoğunlaşacağım.
Elimden tutup bana yol gösterecek birileri olsa.............

RCKolik e hoşgeldiniz

Rckolik camiasına hoşgeldiniz :saygilar:

Arkadaşlar,mümkün olduğunca tavsiye ettiğiniz konuları okuyup birşeyler anlamaya çalışıyorum, ama anlamıyorum.
İşin beni üzen yanını söylesem (ne iş yaptığımı) eminim herkes gülmekten yerlere yatar.
Daha hala cyclic servoların hangisi aileron hangisi pitch servo olduğunu çözemedim,gülmeyiniz :lollol:
Ayrıca konuya buradan devam etmek doğru mu onu da bilmiyorum,kısaca hiçbirşey bilmiyorum :rolleyes:

Ynt: Ynt: Merhaba arkadaşlar- Selim Tunç

selim tunç' Alıntı:
Arkadaşlar,mümkün olduğunca tavsiye ettiğiniz konuları okuyup birşeyler anlamaya çalışıyorum, ama anlamıyorum.
İşin beni üzen yanını söylesem (ne iş yaptığımı) eminim herkes gülmekten yerlere yatar.
Daha hala cyclic servoların hangisi aileron hangisi pitch servo olduğunu çözemedim,gülmeyiniz :lollol:
Ayrıca konuya buradan devam etmek doğru mu onu da bilmiyorum,kısaca hiçbirşey bilmiyorum :rolleyes:
Selim Bey,

Zaman içinde hersey oturacak, o kada ümitsiz olmayın. Henüz tüm konuları paylaşamadık. Fakat paylaşılan tüm konuları da yeniden göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Mesela hangi servonun hangisi olduğu konusu şu başlıkta net bir şekilde anlatıldı ;)

RC Heli Kumanda ve Elektronik Ayar -2 : Receiver - Cyclic Servo Bağlantısı:

Ynt: Ynt: Merhaba arkadaşlar- Selim Tunç

selim tunç' Alıntı:

Selim Bey sizi iyi anlıyabiliyoruz merak etmeyin. :laugh:
Mesleğinizin hiç bir önemi yok. İster gerçek bir pilot olun, ister elektronik mühendisi ya da belki F-16 makinisti hiç farketmez. Modelci olmak bu iş disiplinlerinin hepsinden faklı birşey. Ben inşaat mühendisiyim mesela :lollol: Hiçbir modelci arkadaşım bu mantıkla yaklaşmayacaktır ve bizlerinde geçtiğimiz o yolları hatırlayacaktır söylediklerinizden.

Aklınıza takılan herşeyi rahatlıkla sorabilirsiniz, elimizden geldiğince yardımcı olmaya gayret edeceğiz.

Sorunuzun cevabına gelince cyclic servolar helikopterin ana pervanesini kontrol etmemizi sağlayan hareketleri yapan tüm servolara verilen bir tanımlamadır. Yani swashplate denen parçayı kaç adet servo hareket ettiriyorsa o servoların hepsinin adı cyclic servolarıdır. Şu an en yaygın olan sistem aralarında 120 derece açı ile konumlanan 3 servonun kontrol ettiği durumdur. (CCPM) Yani sonuç olarak aileron servosu da, elevator servosu da ve pitch servosu da cyclic servosudur.

Esas sizin aklınızı haklı olarak karıştıran neden böyle bir ayrım olduğudur sanırım. Bunun sebebi swashplate'i senkronize şekilde hareket ettiren bu servoların hepsinin tamamen birbiriyle aynı özellikte servolar olması gerektiğinden dolayı bir grup olarak tanımlanmasıdır. Yani siz bu servoları birbirinden farklı özellikte seçmemelisiniz. Bu sebeple helikopterde 2 çeşit servo grubu vardır. Cyclic servoları ve kuyruk servosu. Kuyruk servosu cyclic servolarına göre çok daha farklı özelliklere (tork ve hız olarak) sahip bir servodur. Bir karışıklığa mahal vermemek için böyle bir ayrım yapılması ihtiyacı duyulmuştur.

Umarım daha çok kafanızı karıştırmamışımdır. :saygilar:

Selim bey selamlar :) aramıza hoşgeldiniz :) Mehmet abi beni epey şımartmış :laugh: :laugh:

Mehmet abicim çok teşekkür ederim :)

Selim bey size yardımcı olmak isterim modelciliğe bir kişi kazandırsak bile bizim için büyük bir başarıdır sakın yarı yolda bırakmayın :) ayrıca gebzede modelci arkadaşlarım var :)

bizler hafta sonu Orhanlıda buluşuyoruz Gebze deri sanayisi arka taraflarında biliyorsunuzdur sanırım, müsait olduğunuz bir hafta toplantıya gelin :)