Model uçağım için kumanda seçmemde yardımcı olur musunuz?

Kerem ışın’ Alıntı
Sıfır mı yoksa ikinci el mi aliexpres de uygun fiyatta var oralardan almak mı yoksa önerdiğiniz yer var mı? Bununla beraber fpv kamera ve gözlük de almak istiyorum bilginiz var mı?

-Amazon tr ye bakabilirsiniz, orada flysky i6x aliexpressden daha ucuza geliyor.
Fpv konusunda bilgim yok.

Ben hangi kumandadan ziyade ne amaçla kullanılacağını da merak ediyorum işin aslında quad mı uçurulacak epo uçak mı nitro mu benzin mi yoksa hepsi mi?

Benim tercihim quad ve türevleri uçurulacaksa SBus destekleyen küçük alıcı bulması kolay olan FLY SKY FS-i6X olabilirdi.

Ancak uçak uçuracak olsa idim kendi kullandığım kumandam Radiolink AT9S PRO yukarıdakilere ek olarak daha kaliteli bir kumanda ve alıcı sistemine sahip patlar motorda denediğim sorunsuz kullandığım bir model failsafe güzel çalışıyor, çekim kalitesi güzel, stick hassasiyetleri gayet güzel ve tatmin edici uçurduğum araçlarda 250 serisi quad elektrikli ve benzinli uçaklar ek olarak teknede de güzel performans almıştım

Eğer bütçem daha iyi olsa idi kesinlikle futaba 18mz yada bu ayarda bir kumanda almak isterdim.

2. el kumanda olayına gelirsek bence imkanınız varsa mutlaka sıfır alın daha önce kumandanın başına ne geldiğini bilemezsiniz ve kullanacağınız modelinizle aranızdaki tek bağınızın zayıf olması bence en kötü şeylerden biri motor bozulsa servo bozulsa en azından şansınız var ama kumandanız giderse sadece bakakalırsınız. (2. el aldığım HİTEC kumanda saçmalayınca böyle olmuştu )

O zaman bana uyguna bir kumanda önerebilir misiniz fiyat aralığı 2500 TL bandı iyi 2,5-3 zorlasak olur ama değmesi lazım o fiyata
Flysky i6x veya radiolink at9s şimdilik hayli hayli işini görür Amazonda fiyatları gayet uygun ileride modeli büyütmek istediğin zaman daha sağlam bir kumanda alırsın büyük modele geçmezsende kumanda değiştirmen gerek kalmaz amazondan i6x almıştım sorunsuz gelmişti

Ben hangi kumandadan ziyade ne amaçla kullanılacağını da merak ediyorum işin aslında quad mı uçurulacak epo uçak mı nitro mu benzin mi yoksa hepsi mi?

Benim tercihim quad ve türevleri uçurulacaksa SBus destekleyen küçük alıcı bulması kolay olan FLY SKY FS-i6X olabilirdi.

Ancak uçak uçuracak olsa idim kendi kullandığım kumandam Radiolink AT9S PRO yukarıdakilere ek olarak daha kaliteli bir kumanda ve alıcı sistemine sahip patlar motorda denediğim sorunsuz kullandığım bir model failsafe güzel çalışıyor, çekim kalitesi güzel, stick hassasiyetleri gayet güzel ve tatmin edici uçurduğum araçlarda 250 serisi quad elektrikli ve benzinli uçaklar ek olarak teknede de güzel performans almıştım

Eğer bütçem daha iyi olsa idi kesinlikle futaba 18mz yada bu ayarda bir kumanda almak isterdim.

2. el kumanda olayına gelirsek bence imkanınız varsa mutlaka sıfır alın daha önce kumandanın başına ne geldiğini bilemezsiniz ve kullanacağınız modelinizle aranızdaki tek bağınızın zayıf olması bence en kötü şeylerden biri motor bozulsa servo bozulsa en azından şansınız var ama kumandanız giderse sadece bakakalırsınız. (2. el aldığım HİTEC kumanda saçmalayınca böyle olmuştu )
Aynı fikirdeyim.Radiolink AT10II veya Radiolink AT9S PRO çok güzel kumandalar tereddüt etmeden alınabilir.Benzinli büyük Uçak uçuran tanıdıklar var bu kumandayla.Bence bir modelci gerekirse 1 sene daha bekleyip en azından bu saydığım kumandaları tercih etmeli.İmkan varsa Futaba,Spectrum,Hitec,...vb kumandalar da alınabilir tabi ki.Benim fikrim bir kumandanın alıcısının kolay bulunabilir ve uygun fiyatlı olması altın kural.En iyi kumandayı da alsanız bir gün başka bir model aldığınızda alıcı arayıp bulamaz ya da almaya bütçeniz yoksa hiçbir anlam ifade etmez.

Şuan en basit alıcı bile 300tl civarında belki daha fazla. Söylenilen kumandanın hem sıfır bir kumanda olması hemde 3 alıcısı olduğu göz önüne alındığında 1300₺ gayet verilebilir bir ücret. Kendim at10II kullanmış biri olarak fırsat bulduğumda düşünmeden değiştirmiş biriyim. Devo kumanda da aynı şekilde fırsat bulunduğuna değiştirilecek bir kumanda. Tüm bunlar göz önüne alındığında hala at10II veya frysky i6x almak için zorlamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Mevzu kumanda değil, mevzu uçmak.. Hatta uçmayı öğrenmek. Ve bu fiyatlara yukarıdaki sayılan tüm kumandalar aynı işlevi gerçekleştirecek kapasitedeler. Kumanda güvenilirliği, işlevliliği vs gibi şeylerin sorun olacağı zamanlara gelindiğinde zaten yukarıdaki kumandaların hepsi tartışılmaya başlanır.

Son düzenleme:
@Ali Haydar GÖK Dediğinizde haklısınız devo f7 set versiyonları da var alacak arkadaş @Kerem ışın iyice inceleyip gördüklerinin alıcı olduğunu teyit etsin mutlaka bu kumanda aynı zamanda FPV için kullanılan dandik bir ekrana sahip ve kamera seti ile satılıyor araştırdığında görecektir. Tecrübesini bilmiyorum ama ben 3 alıcısı olsa ve ucuza olsa bile yine de bulunulabilirlik açısından kumanda mı tek alıcı ile olsa da iyi bir kumanda olarak tercih ederim ve ayrıca mutlaka güncel teknolojileri içeren bir kumanda tercih ederim. Mesela quad yapacaksam SBUS desteğini mutlaka isterim ki çılgınca bir kablo karmaşasından kurtulayım. Kaldı ki yeni başlıyorsa tek bir alıcı birçok uçakta işini görecektir. Tekrar soruyorum ne kullanılacak ne amaçla kullanılacak? FPV ise uçak mı mesafe mi yapacak yoksa quad ile aksiyon mu? Kumanda bu sorulara verilecek cevaba göre seçilmelidir.

@Ali Haydar GÖK Dediğinizde haklısınız devo f7 set versiyonları da var alacak arkadaş @Kerem ışın iyice inceleyip gördüklerinin alıcı olduğunu teyit etsin mutlaka bu kumanda aynı zamanda FPV için kullanılan dandik bir ekrana sahip ve kamera seti ile satılıyor araştırdığında görecektir. Tecrübesini bilmiyorum ama ben 3 alıcısı olsa ve ucuza olsa bile yine de bulunulabilirlik açısından kumanda mı tek alıcı ile olsa da iyi bir kumanda olarak tercih ederim ve ayrıca mutlaka güncel teknolojileri içeren bir kumanda tercih ederim. Mesela quad yapacaksam SBUS desteğini mutlaka isterim ki çılgınca bir kablo karmaşasından kurtulayım. Kaldı ki yeni başlıyorsa tek bir alıcı birçok uçakta işini görecektir. Tekrar soruyorum ne kullanılacak ne amaçla kullanılacak? FPV ise uçak mı mesafe mi yapacak yoksa quad ile aksiyon mu? Kumanda bu sorulara verilecek cevaba göre seçilmelidir.
Tabi buna katılıyorum. Ben sadece uçak uçurulacak diyerek bunları yazıyorum. Arkadaş tanışma bölümünde uçak ile ilgilendiğini yazdığı için ona göre tavsiyede bulundum. Birde arkadaşın yaşı itibariyle düzenli geliri olmayabilir. Kumandaya verilecek ekstra birkaç bin TLyi uçak yapımında veya elektroniğinde kullanabilir. Düzenli gelir olduğunda zaten devo da değiştirilecek frysky i6x de değiştirilecek bir kumanda.

Tabi hala frysky i6x alınabilir. Tavsiyede ederim. Fakat devonun da şu durumda tavsiye edilebilecek bir kumanda olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Son düzenleme:
Şuan en basit alıcı bile 300tl civarında belki daha fazla. Söylenilen kumandanın hem sıfır bir kumanda olması hemde 3 alıcısı olduğu göz önüne alındığında 1300₺ gayet verilebilir bir ücret. Kendim at10II kullanmış biri olarak fırsat bulduğumda düşünmeden değiştirmiş biriyim. Devo kumanda da aynı şekilde fırsat bulunduğuna değiştirilecek bir kumanda. Tüm bunlar göz önüne alındığında hala at10II veya frysky i6x almak için zorlamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Mevzu kumanda değil, mevzu uçmak.. Hatta uçmayı öğrenmek. Ve bu fiyatlara yukarıdaki sayılan tüm kumandalar aynı işlevi gerçekleştirecek kapasitedeler. Kumanda güvenilirliği, işlevliliği vs gibi şeylerin sorun olacağı zamanlara gelindiğinde zaten yukarıdaki kumandaların hepsi tartışılmaya başlanır.
AT10II'yi fırsat bulunca satmanız aletin kötü,işe yaramaz olduğu anlamına gelmez, bu tamamen sizin tercihinizdir.Beğenmediyseniz değiştirebilirsiniz elbette.;) Bu arada Frsky değil flysky ikisi farklı kumandalar.Mevzu kumanda değil, uçmak hatta uçmayı öğrenmek demişsiniz.Anca önemsemediğiniz ve düşünmediğiniz bir nokta var o da imkanlar el verdiğince güvenilir kumandayı kullanmak en önemli konu.Çünkü kumandadaki en ufak arızada geçtim modelin kırılmasını çevrenizdeki insanların yaralanmasıyla hatta Allah göstermesin ölümüyle bile bedel ödeyebilirsiniz.Uçurduğunuz araçların oyuncak olmadığını böylelikle tekrar hatırlatmak isterim.Modelcilik camiasında(imkanlar dahilinde) en büyük yatırımın kumandaya yapılması gerektiğini bütün hocalarımız söyler, çok da doğru söylüyorlar altına imzamı atarım.Ha çok pahalı popüler kumandalarda sinyal kaybı yaşanmıyor mu? Hangisi olursa olsun risk elbette hepsinde var.Şuana kadar çok pahalı kumanda kullanmasam da alt sınıf ve orta sınıf denginde bir çok kumandayı inceleme fırsatı buldum.Örneğin Flysky ve Radiolink'in içleri açıp incelediğimde Radiolink'in devre kartı ve kullanılan ekipmanların kalitesi 10 gömlek üstündü.;) Şöyle örnek vereyim: Flysky yüzünden yeni kurduğum patlar motorlu modelim daha ilk uçuşlarında az kalsın kontrolden çıkıp kırıma uğruyordu.Allahtan kontrolü geri alabildim de inebilmiştim.Modeli kırmış olsaydım belki paramı kaybederdim.Ya insanların canına zarar gelseydi? O nedenle imkanlar dahilinde iyi bir kumanda almak her zaman akıllıca bir harekettir.Bu arada ben Radiolink'in distribütörü falan değilim,herhangi bir maddi kazanç da elde etmiyorum.Harun hocamızın hem bütçesinin diğer pahalı kumandalara gücünün yetmeyeceğini bildiğimden ve yazdığım kumandaların yıllarca üzmeyecek kumandalar oldukları için öneride bulundum.Bu arada kimseye kendi fikrimi kabul ettirme gibi bir amacım yok.Bu yollardan biz de geçtiğimiz için yardımcı olmaya çalışıyorum. @Harun onay hocamız elbette dilediği kumandayı alabilir...

Sapla saman birbirine karıştığına göre bana sadece teşekkür etmek düşüyor :) Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum :saygilar:

Son düzenleme: