Mosquito MK VI :Arkadaşlar bu uçağı kullanan var mı ve tavsiyeniz?

Abi senin tavsiyen DX 6 kumanda alırsan modellerin neredeyse büyük bir kısmını kullanırsın diyorsun.

He ben şunuda diyeyim,

Bende futaba 7c var
Dün itibarı ile walkera 7E de var
Şimdi birde Spektrum da alırsam bu 3 kumanda ile neredeyse tamamına erişmiş oluyroum diye tahim ediyorum.

An itibarı ile spektrum aramaya başlıyorum , eğer burdan sesimi duyan olur ve spektrum kumandasını satmak isteyen olursa bana ulaşsın, açılın ben geliyorum. ;D

Bir de Jr veya Graupner alırsan seri tamamdır , klonlardan Taranis de olabilir... :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Bu her zaman olabilir Ayhan bir sürü firmanın kendine özgü iletişim protokolü var, malesef dünyada hepsini kumanda edebilen tek bir kumanda yok. Eğer öyle bir kumanda bulabilirsen hemen benim içinde sipariş edebilirsin birtane. :laugh:

Bu yüzden elindeki ekipmana göre model seçmeni tavsiye ederim sana. Fakat elinde futaba ve spektrum kumanda olduğunda yelpazenin önemli bir kısmını kapsamış oluyorsun diye düşünüyorum.

Abi ben bu uçağı kullanmak için receiver almam gerekiyor mu?

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Abi ben bu uçağı kullanmak için receiver almam gerekiyor mu?

Spektrum alıyorsun ya Ayhan o kumandayla bind edip uçabilirsin. Bu BNF (Bind and Fly) bir model, içerisinde DSM2 protokolünde çalışan JR ve Spektrum kumandalarla uyumlu micro receiver'ı var. ;)

Bazı modellerin açıklamasında Tx & RX yazıyor bunun anlamı nedir.

Aslında buldum ama ingilizce olduğundan pek anlayamadım.

TX:

Tx is an abbreviation for Transmitter.
The term Tx is also used for Radio Controller transmitter, such as devices made by Spektrum, Futaba and HobbyKing.
All Tx's need an 'Rx' a receiver.
In FPV flight a 'Tx' may refer to the video transmitter.

RX:

Rx is an abbreviation for Receiver.
A receiver is any device that receives a signal, which could be from your radio controller used to control the plane, or a video receiving device such as FPV video goggles.
Technically any Rx is a receiver that can receive a signal from the appropriate Tx.

Burada ne anlatmak isteniyor. Google translate de çevirdim ama pek bişey anlamadım.

tx kumandadır rx alıcıdır.

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
tx kumandadır rx alıcıdır.
Tx : Transmitter : gonderici : kumanda

Rx: Receiver : alici

Yani bu terim olduğunda kumanda seti gerektiği anlatılıyor receiver ve kumanda gerekli demek istiyor.

Sizin için basit olabilir ama bilmeyen için kafa karıştırıcı bir durum. :)