Motor itki değerini test ederek nasıl bulabilirim?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 17434
  • Başlangıç tarihi
  • 766
Ü

Üye silindi 17434

Guest
Merhaba arkadaşlar, elime yakın zamanda bir motor geçecek yanlız bu motorun thrust tablosunu hiçbir yerde bulamadım(motoru kendim almıyorum kendim alsaydım doğru düzgün bir üreticiden alırdım.) kendim bulmak istiyorum 4s motor. sizce kaç inc pervaneden başlayıp kaç inc pervanede bu testi sonlandırmalıyım daha önce yapan oldu mu tavsiyeleriniz nelerdir.

KV (watt değeri değil, motorun dakikadaki dönüş sayısı) önemli etken burada. Ayrıca motor boyutu da önemli. Mesela 3520 700kv bir motor farklı pervane çevirir. 2814 1050kv motor farklı pervane çevirir. Boyutunu ve kvsını biliyorsan benzer motorların thurst değerlerine bakabilir ve ona göre pervane deneyebilirsin. Motorun boyutunu bilmiyorsan motorun içerisindeki statorun boyutlarını ölçmen lazım. Mesela 3520 motor statorunun çapı 35 yüksekliği de 20 olmalı diye biliyorum.

motor bu 22a maks 340w
daha önce benzer motorları zaten araştırdım fakat 6 inc öneren de var 11 inc önereden de kullanan da var en fazla itkiyi almak istyorumo sebepten 10 inc ten başlarım diye düşünüyorum. elimde ölçüm cihazı yok(motorun pervanlere göre çektiği akım miktarını ölçmek için) genelde thrust tablosu olduğu için ihtiyaç duymamıştım öneriniz var mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
motor bu 22a maks 340w
daha önce benzer motorları zaten araştırdım fakat 6 inc öneren de var 11 inc önereden de kullanan da var en fazla itkiyi almak istyorumo sebepten 10 inc ten başlarım diye düşünüyorum. elimde ölçüm cihazı yok(motorun pervanlere göre çektiği akım miktarını ölçmek için) genelde thrust tablosu olduğu için ihtiyaç duymamıştım öneriniz var mı ?

Bu sitede 1045 pervane için ölçümler mevcut, daha da ararsanız detaylı bulabileceğinizi düşünüyorum.
Aynı marka değil ancak boyut ve kv değeri aynı, çok bir farklılık olacağını sanmıyorum.
Sonuçta siz bir motor alınca onun tüm verileri olsa dahi kendiniz test edince farklı değerler alırsınız. T-Motor'un kaliteli olmasına karşın doğru değer göstermiyorlar, gerçekte test edildiği inceleme videosunda daha güçlü çıktı. :lollol:
Kalitesiz motrolarda da tam tersi oluyor işte.

.

Bu hesaplamalar yerine, maksimum itki değerini bulmak için farklı pitch değerlerine sahip çeşitli çaplarda pervaneleri denemek en iyisi.

Son düzenleme:
Statik ya da dinamik itkiye göre sorunun cevabı değişecektir.

Statik itki testinde adı üzerinde durgun bir durumu test edeceğinden çok basit bir L levhanın ucuna motorunu monte etmen, diğer ayağa da hassas terazi montajlaman yeterli olacaktır. Youtube da benzeri çok fazla çalışma var.

Dinamik itkide ise biraz daha komplex bir test düzeneği gereksinimi mevcut. Teorik itki değeriyle kıyaslamak istiyorsan pek çok farklı parametreyi de ölçmen gerekecektir. Bunlardan bazıları motorun anlık tork değeri, pervane deviri, motorun çektiği akım ve voltaj değerleridir.

Teorik değerleri kullanmayacaksan yukarıdaki bahsettiğim statik test düzeneğini bir rüzgar tünelinde bildiğin bir hızda yerleştirerek dinamik itki testini yapabilirsin. Anlık veri elde etmek istiyorsan arduino ile birlikte loadcell kullanman faydalı olacaktır.