Nanotech Lipo Pil : Normal Lipolardan Farkı Nedir ? Tavsiye Eder misiniz ?

Nano -Tech Pilleri

• Hiç kullanmadım o yuzden hiçbir fikrim yok

Oy: 32 68.1%
  • Kullandım çok memnun kaldım, kesinlikle tavsiye ederim

Oy: 10 21.3%
  • Kullandım ama hiç memnun kalmadım, uzak durun derim :)

Oy: 5 10.6%

• Kullanılan toplam oy
    47

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bildiğim kadarı Hobbyking tarafından yaklaşık 2 yıl önce piyasaya çıkan ve başlarda büyük bir olay yaratan "Nanotech Lipo" pil konusunu ele almaya çalışacağız bu yazımızda.

[attachimg=1]

Nanotech Lipo'nun diğer Lipolardan en büyük farkı nedir ? Neden Tercih ediliyor ?
1- Bu pillerin en büyük özelliği aynı mAh kapasite değerinde olan normal LIPO pillere göre daha küçük ve daha hafif olmalarıdır. Böyle olunca özellikle kısıtlı alanlardaki kullanımlarda daha yüksek mAH kapasite değerinde pil seçme imkanı sunar. Bu da daha uzun uçuş süresi demektir.

[attachimg=2]

2- Hızlı şarj değerleri normal pillere göre daha yüksektir. (En azından iddiası bu :laugh: ) Nanotech genelde 5C, bazen 15C, normal Lipolar ise 1C'dir .

3- Diğer Lipolara göre daha pahalıdır.

Örnek olarak aşağıda aynı kapasitedeki Nano-Tech ve Normal Lipo pilleri kıyaslayabilirsiniz.

Turnigy 3300mAh 6S 30C Lipo Pack :
Turnigy nano-tech 3300mah 6S 25~50C Lipo Pack :

Nanotech Lipo pilleri TAVSIYE Eder misiniz ?
Gelelim can alıcı konuya. Özellikle 1. maddeki kapasite nedeni ile aradaki fiyat farkını kabul eder isek, bu pilleri tavsiye eder misiniz ? Kullanım sonrası mümkün kaldınız mı ?

BU SORUYA DAHA SONRA CEVAP VEREYIM. Önce kullanan diğer arkadaşların tecrübelerini alalım :laugh:

NOT: Anketimize oy vermeyi unutmayınız.

Son olarak internet üzerinde aşağıdaki test videosunu buldum. Sizlerle de paylaşalım dedik.

Turnigy Vs. NanoTech Battery Test
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• Nanotech_Lipo.jpg
    Nanotech_Lipo.jpg
    27 KB · Görülme: 554
  • Nanotech_Lipo_2.jpg
    Nanotech_Lipo_2.jpg
    23.5 KB · Görülme: 558
Ynt: Nanotech Lipo Pil : Normal Lipolardan Farkı Nedir ? Tavsiye Eder misiniz ?

Mehmet Abicim,
Konu ve paylaşım için çoook teşekkürler :)
Video herşeyi o kadar güzel özetlemişki :) Birdaha nanoların yanından geçmem :D
Acaba Compact modeller de Nano modeller gibi mi? Hani Turnigy'nin Nano'su varsa Zippy'nin de Compact var mı demişler :D

nanotech piller ilk başlarda çok performanslı ve avantajlı gözükselerde 5 10 kullanım sonunda şişmeye ve performans kaybetmeye başlıyorlar kesinlikel tavsşye etmem elimdeki tüm nanolar şişik vaziyette , ama standart sıradan Turnigy ve Zippy compact piller taş gibi :)

1 aydır kullanıyorum nano-tech pilleri,şu an için iyi gözüküyor.

Berkay bey pilleri biraz zorlayın :) 1. Yada 2 ay sonra bu konuda birdaha görüşelim :)

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bakalım inşallah bi sıkıntı çıkmaz :) %p

Mesut AKIN' Alıntı:
Berkay bey pilleri biraz zorlayın :) 1. Yada 2 ay sonra bu konuda birdaha görüşelim :)
Ustada katılıyorum. Fakat bir ihtimal sizinkiler ender rastlanan iyilerinden olabilir, ki insallah oyledir ;)

Şimdiye kadar bu kadar çabuk şişen ve verdiğim paraya pişman olduğum başka bir pil görmedim. Dış görünüş süper ama iş kullanmaya geldiği zaman kesinlikle bir hayal kırıklığından öteye geçmez bu piller. Paranızı sokağa atmak istiyorsanız bire birdir NANOTECH piller. :saygilar:

Nanotech kesinlikle mavi turnigy pillerden daha kötü, bizzat kullanıyorum memnun değilim, 3 tane sıfır 6S 3000 mah aldım 500lükte kullanıyorum 10 uçuş sonrasında şişmeye başladı piller, yani birde 3D filan yapıldığını düşünemiyorum, davul gibi şişer :)

Hüseyin pillerin şiştiğini nasıl anlıyorsun bizi biraz aydınlatırmısın bu konuda, gözlemlerini ne ile yapıyorsun :lol: kullandığın özel bir alet varmı ;)

N.Tuğra Tuncel' Alıntı:
Hüseyin pillerin şiştiğini nasıl anlıyorsun bizi biraz aydınlatırmısın bu konuda, gözlemlerini ne ile yapıyorsun :lol: kullandığın özel bir alet varmı ;)

hahaha :D abi bunlar çok özel bilgiler, ama yinede sizlerle paylaşacağım :) Kumpas bu için biçilmiş kaftan, sıfır aldığımdan itibaren periyodik olarak her uçuştan sonra ölçüm yaparak bir grafik üzerinde pilin kilo alışını gözlemliyorum :lol:

Delikopter' Alıntı:
N.Tuğra Tuncel' Alıntı:

hahaha :D abi bunlar çok özel bilgiler, ama yinede sizlerle paylaşacağım :) Kumpas bu için biçilmiş kaftan, sıfır aldığımdan itibaren periyodik olarak her uçuştan sonra ölçüm yaparak bir grafik üzerinde pilin kilo alışını gözlemliyorum :lol:
Madem öyle bir yöntemde benden o zaman :

Tamamen ağzına kadar silme dolu bir sürahiye lipo pili sokup taşırdığı suyun hacmini hesaplayarakta bu izlemeyi yapabilirsiniz. :lollol: :lol:
Kumpas yönteminden daha doğru bir veri elde edersiniz. ;D

Not : Şaka yapıyorum arkadaşlar aman haaaa. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Madem öyle bir yöntemde benden o zaman :

Tamamen ağzına kadar silme dolu bir sürahiye lipo pili sokup taşırdığı suyun hacmini hesaplayarakta bu izlemeyi yapabilirsiniz. :lollol: :lol:
Kumpas yönteminden daha doğru bir veri elde edersiniz. ;D

Not : Şaka yapıyorum arkadaşlar aman haaaa. :laugh:
Notu başa yazsaydınız daha iyi olurdu :D denedim bir bardak suyu 1,5 dakikada kaynattı :D nescafe yaptım :D

honkonktan getitmistim hem turngy hem nano olanından aracta kullanıyı ama dayanım suresı aaz geldı bana normalpille daha uzun zamanlı kullandım nano da hız olarak 100 km de 1 km belki fark edıyoedur onuda anlayamadım .

Merhaba Arkadaşlar,

Benim piller ile ilgili gözlemlerim şöyle,

1 helikopterim için aldığım zippy marka pillerin hepsi ilk uçuşlarında şişti. kısa bir süre sonra bataryalardan biri (700 helikopter için 40C 5000 mah 6S x 2) sorun yarattı. kontrol ettim iki pilin birinde bir hücre diğerinde de iki hücre ölü. bu arada bir uçak alıp helikopteri bir kenara bıraktım. bir sene kadar sonra da diğer 3 takım bataryada da ölü hücreler olduğunu tespit ettim. böylece toplam 8 adet pili ıskartaya ayırmış oldum.

Zippy pilleri kim yaptıysa bela okuyorum.

2 turnigy piller için daha iyi düşünüyorum, ilk bir kaç uçuşta şiştiler ama kapasite kaybı olmadı, 3 sene sonunda kendiliğinden bazı hücreler ölmeye başladı ve pilleri hurdaya ayırdım. Şişmiş olmalarına rağmen bence görevlerini yaptılar. pillerin zaten rafta 2 - 3 sene ömürleri olduğunu düşünürsek.

3 nano teck piller için kötü anılarım yok, elimdeki en uzun süre giden en geç şişen piller bunlardı, hernekadar sizin tecrübelerinizle uyuşmasa da. bu arada ben burst sınırlarına hiç çıkmadım pillerin, ihtiyacım hep normal kapasiteleriydi.

oylamada da belirttiğim gibi, bence nano teck piller daha iyi oldular.

Saygılarımla

Doğan Yıldız

bakınız benim pil hurdalığıma (büyüklerin hepsi zippy markadır)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol