NAZA V2 uyumlu GPS modül seçeneği

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Forumda benzer bir konu olmadığını düşündüğümden ayrı bir konu açmak istedim.

Bildiğiniz gibi Cengiz kardeşimden GPS modülü olmayan NAZA V2 kontrolcülü bir quadro almıştım. Gerçi nasıl toplayacağım konusunda henüz bir fikrim yok ama, nette şöyle bir araştırdığımda NAZA V2'nin GPS modül fiyatı 130 ila 190 USD arasında geziniyor. Bu durumda daha hesaplı bir seçenek olabilirmi diye baktığımda, karşıma şu konu çıktı;

Başından sonuna kadar okumaya, anlamaya çalıştım, okudukça şiştim, elektronik cahilliğime lanetler ettim. :mad:

Ayrıca kurcaladıkça şu ürünlere de rastladım;

Şimdi bunlar hakkında bir fikri olan varsa, (benim anlayacağım dilde) fikrini paylaşabilirmi? Yoksa tecavüz kaçınılmazmıdır?

Merhabalar, kısa bir şekilde anladığım kadarıyla yardımcı olmak isterim.

Linkini verdiğiniz tüm gps modülleri naza lite için uygun gözüküyor. rcgroup sitesinde hatta aşağıdaki linkte bulunan 19 dolarlık modül bile iş görmüş ve bir de test videosu eklemişler.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

lakin önerilen yani en azından iyi sonuç verdiği iddia edilen şu ürünü alabilirsiniz. yukarıdakinden daha iyi ve direk naza için girişi hazır.

Ömer abi, seninle konuştuktan sonra ben de biraz araştırdım.

RCGroups'da yazıldığı kadarı, arada gerçekten teknik bir fark mevcut olsa da(V2 GPS - Dual Channel, Lite GPS - Single Channel) Lite modelinin GPS'i V2 modeli ile kullanılabiliyor.

Selçuk'un gösterdiği o projeyi de gördüm. İşin içinde Arduino ve kaynak kodları olsa da, gene de zor bir proje...

Hatta yapmış olan bu arkadaş ise, hem yaptığım işin kaynak kodlarını paylaşmam, hem de henüz bu işe çok güvenmeyin diyor.

Yan sanayi modül konusunda ise çok bir fikrim yok... Ama Naza Lite GPS'i olan birisinin GPS'i ile denemek en makul işlem gibi gözükse de bende Naza yok maalesef...

Ömer bey selamlar,

birşey sormak istiyorum, bir tane quad'mı toplayacaksınız

ayrıca konudaki gps anteni için ayrıca şu adaptör gerekiyormuş anladığım kadarıyla,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arkadaşlar, ilginize teşekkür ederim.

Bunlar RCgroups'da benim okuyup okuyup şiştiğim konular. Pawelsky adlı arkadaş bu projeyi yapmış ve denemeleri yenice sonuçlandırmış. Yaptığı projeden almak isteyenler de vardı. İlk seferde 15 tane kadar yapabileceğini söylüyordu bir yerde. Ancak kaça malolacağı hakkında bir bilgi yoktu. Malzeme maliyetinin fazla bir şey olmadığı ortada, ama işin içine el emeği girince ne olur bilmiyorum. Eğer uygun bir şey çıkarsa denenebilir.

Ebay'deki diğer hazır olanlar konusunda ise kafam daha da bir karışık. Çünkü bazılarında, Ümit beyin resmini koyduğuna benzer parçalar var. Sanıyorum Pawelsky'nin projesinin ticarileştirilmiş hali ve yanındakiler de Arduino kartları. Güvenilirlik konusu ise risk!

Öte yandan, Naza Lite güncelleme ile V2 oluyorsa, GPS'i de kullanabiliyor olmalı. Ancak ikisi arasında teknik bir fark olduğuna göre (V2 GPS - Dual Channel, Lite GPS - Single Channel, gerçi ne anlama geliyor bilmiyorum ya!) işlevinde de bir fark vardır muhtemelen. Onu da Zafer bey'in dediği gibi denemeden anlamak pek mümkün değil.

Ümit Piriştina' Alıntı:
...
birşey sormak istiyorum, bir tane quad'mı toplayacaksınız
...

Cengiz'den aldığım quad demonte durumda olduğu için yeniden toplamam gerekecek.

Ömer abi Naza v2 ile Naza m lite'ın GPS ini güncelleme yapmasanız bile kullanabilirsiniz.
Ben tüm kombinasyonlarını kullandım Naza v2nin gps inin herhangi bir artısını görmedim. Büyük ihtimal pazarlama taktiğidir. Naza m lite'lar v2'ye yükseltildi, henüz ciddi bir sorunla karşılaşan bile yok. Aradaki fiyat farkı DJI'ın pazarlama taktiği diye düşünüyorum.
Naza m lite Gps fiyatı 89$
Naza v2 Gps fiyatı 148$
Pawelsky'ın Gps fiyatı ??
Meçhul duran Gps fiyatı 45$

Bu meçhul gps'i kullanan var mı onu bile bilmiyoruz. 1-2 kalibrasyon işlemi gerekiyor belliki, Bir sorunla karşılaşsanız karşınızda muhattap bulamayacaksınız.
GPS modda uçan multi öncelikli olarak sizin kumanda komutlarınızı değil GPS verilerini değerlendirir. GPS in sağlıklı çalışması bu aşamada çok önemli. Heleki Neo-6m GPS modülü kullanacakmış Pawelsky hiç almayın, hiç GPS takmayın daha iyi..

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Ömer abi Naza v2 ile Naza m lite'ın GPS ini güncelleme yapmasanız bile kullanabilirsiniz.
Ben tüm kombinasyonlarını kullandım Naza v2nin gps inin herhangi bir artısını görmedim. Büyük ihtimal pazarlama taktiğidir. Naza m lite'lar v2'ye yükseltildi, henüz ciddi bir sorunla karşılaşan bile yok. Aradaki fiyat farkı DJI'ın pazarlama taktiği diye düşünüyorum.
Naza m lite Gps fiyatı 89$
Naza v2 Gps fiyatı 148$
Pawelsky'ın Gps fiyatı ??
Meçhul duran Gps fiyatı 45$

Bu meçhul gps'i kullanan var mı onu bile bilmiyoruz. 1-2 kalibrasyon işlemi gerekiyor belliki, Bir sorunla karşılaşsanız karşınızda muhattap bulamayacaksınız.
GPS modda uçan multi öncelikli olarak sizin kumanda komutlarınızı değil GPS verilerini değerlendirir. GPS in sağlıklı çalışması bu aşamada çok önemli. Heleki Neo-6m GPS modülü kullanacakmış Pawelsky hiç almayın, hiç GPS takmayın daha iyi..

Bu durumda hiç riske girmeye gerek yok o zaman. En mantıklısı 89 USD'lik M Lite GPS'i almak. Sanırım bu Goodluckbuy fiyatı. Tekrar teşekkürler.

hocam naza v2 yi anakart yapabilir miyiz tavsiye edermisinz ? yada alacağım anakartın şartlarını söyleyeyim 1- havadaki yüksekliği haritada konumu 2- havada sabit kalma 3- sıcaklık , batarya esc motor sıcaklıklarını verme 3- kamera çekimleri için gerekli 4 - sd slot gerekli 5- anakartın kaynaklarının kolay bulunabilinmesi mesela neyin nereye takılacağı şeklinde ve hesaplı olması bunları içeren bir anakart varmıdır acaba acil lazım :eek: