Naze32 pc tanımama sorunu

İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar, naze32 kontrol kartını silicon lab. Ve st driverlarını yüklememe rağmen pc tanımıyor. Kart çalışıyor gibi görünüyor. Kart üstünde mavi ve yeşil ledleri yanıyor. Bootloader pinlerini lehimleyipte denedim ama yinede pcden görmedi. Konu hakkında bilgisi olan varsa yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Merhaba, tanışma mesajınıza yazmış bulundum ama projenizde Naze32 seçme sebebinizi merak ediyorum.

tam olarak anlamak için soruyorum;

Bootpinleri kısadevre yaptıkdan sonra USB bağladığınızda led ışıklar sabit mi yanıyor yoksa yanıp sönüyor mu?

Bu şekilde flash yaparken "no boot squence" "full chip erase" ve manual baud seçtiniz mi?

Merhaba, tanışma mesajınıza yazmış bulundum ama projenizde Naze32 seçme sebebinizi merak ediyorum.

tam olarak anlamak için soruyorum;

Bootpinleri kısadevre yaptıkdan sonra USB bağladığınızda led ışıklar sabit mi yanıyor yoksa yanıp sönüyor mu?

Bu şekilde flash yaparken "no boot squence" "full chip erase" ve manual baud seçtiniz mi?

Hocam bu kartlar hakkında çok acemiyim. Ledler konusuna gelince mavi ve yeşil ledler yanıyor. Kısa devre yapınca sadece usbnin yanındaki mavi led yanıyor. Diğer dediklerinizi bilmiyorum. :)

Ledler sabit mi yanıyor yoksa yanıp sonüyor mu sürekli çakarlı mı yanıyor? Burası önemli. Çünkü sabit yanmıyorsa boot pinlerde sorun olabilir.

Şu konuda F3 kart için yapılması gereken işlemi anlattım. Tüm uçuş kartlarına uygulanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Öncelikle bütün dron parçaları seçimimde, yapacağınız dron ebatına göre herşeye karar veemeniz gerekiyor. Yarış dronu yapacağınızı farz ederek tavsiyede bulunacağım. F3 dediğim gibi en meşhur ve yaygın kullanılan kart. Yakın zamanda F4 serisi de yerini kanıtlamış oldu. F7 çoğu uzman pilot tarafından halen kullanılmıyor diye okudum.

Bu anlamda benimde sahip olmak istediğim şu kartı tavsiye edebilirim.

Kartın özellikler:
  • Barometre var
  • Compass (magnetometer) yok: GPS kullanımları için daha iyi. Compass olan GPS modül kullanacağınız zaman çakışma olacak, bu durumda kart üzerindeki magnetometer sökmeniz gerekecek.
  • 5 UART çıkış var: ne kadar çok olursa o kadar iyi
  • I2C var: gps üzerindeki compass'ın bağlanması için gerekiyor.
  • SBUS/IBUS/DSM/PPM desteği var.
  • OSD var (bence osd'siz kart almamak lazım)
Kartta olması gereken her şey var. Ama compass'sız gps için şuanda en iyi seçenek sp racing f3.

Burda alırken dikkat etmeniz gereken şu. Bu kart 2 versiyon şekşinde satılıyor. Acro (6dof) Deluxe (10dof).

Aradaki en temel fark Acro versiyonda çeşitli uçuş modları için gerekli olan bazı sensörler yok. Uzman pilotlar drom üzerindeki tüm kumandalara hakim oldukları için barometre gibi sensörlere ihtiyaç duymazlar. Daha doğrusu bu sensörleri kullanan uçuş modlarına. Ancak yeni başlayanlar ve uzmanlaşmamış kişiler mesela benim gibi, deluxe yani 10dof olan tüm sensörlerin bulunduğu kartları kullanması daha sağlıklı olacaktır.

Yukarda verdiğim kartlar 130mm ve üstü yani kart bağlantı vida delik merkez mesafesini 30.5mm olduğu dronlara uygundur. Daha küçük ebatlı dronlar için flytower veya minicub adı verilen 20x20mm delik mesefasi olan kartlar kullanmak gerekir. Değişik bağlantı aparatlarıyla küçük kartları1 daha büyük frame de kullanmak mümkün ancak bence gereksiz.

Umarım yardımcı olmuştur.

hocam öerileriniz için çok teşekkür ederim. Naze32yi pcye tanıtabilirsek prototipte son paylaştığınız kartı f4 modeli kullanacağım büyük ihtimalle.naze32 ile ilgili çözüm bulmam için yardımcı olurmusunuz ?

Yukardaki mesajımda forumda diğer konudaki anlatıma bakabilirdiniz. F3 kart için yazmıştım ama naze32 için de uygulanabilir.

Yazıda dikkat ettiyseniz, driver da sorun olmadığını farz ediyorum şeklinde yazmıştım.
Siz bu kart için gerekli driver kurulumlarını yapıp daha önce cleanflight vb uygulamalarda bağlantı sağladınız mı?

Sırasıyla aşağıdaki videolardaki işlemleri yapınız. İlk video ile çözülmesi lazım. Eğer olmazsa ikinci videodaki işlemleri yapmanız gerekiyor. Aslında iki hemen hemen aynı işlemler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Yazıda dikkat ettiyseniz, driver da sorun olmadığını farz ediyorum şeklinde yazmıştım.
Siz bu kart için gerekli driver kurulumlarını yapıp daha önce cleanflight vb uygulamalarda bağlantı sağladınız mı?

Sırasıyla aşağıdaki videolardaki işlemleri yapınız. İlk video ile çözülmesi lazım. Eğer olmazsa ikinci videodaki işlemleri yapmanız gerekiyor. Aslında iki hemen hemen aynı işlemler.

Hocam bunları öncedende yaptım pcye kartı takınca hiç bir tepki olmuyor pcde. boot pinlerini lehimleyip lehimlememe arasındaki tek fark bir tane ledin yanmaması...
Kartı cihaz görse tüm sorunlar çözülecek :)

Şöyle diyeyim. Kart üzerindeki led ışıkların, yanıp sönmesi, devamlı yanması, birinin yanıp yanmaması aslında çok büyük anlamlar içeriyor. O led ışıkları aslında, kartın bizimle iletişim yolu.

Boot pinleri lehimleyip lehimlememek arasındaki fark, kartın boot moda geçip geçmemesi. Cep telefonundan örnek verecek olursam, Boot pin lehimsizken kartı USB takıp bağlantı yapmak, telefonu normal açmak. Boot pin lehimliyken kartı USB takıp flash yapmak da, telefonun ses kısma tuşuna ve kapatıp açma tuşuna basarak telefonu açmak, yani boot moda girmek.

Bir başka öneri olarak. Bu işlemleri başka bir PC de denemeniz. Ve de şimdi aklıma geldi, kullandığınız USB kablosunun data kablosu olduğunu yani sadece şarj kablosu olmadığını kontrol edin.

Şarj kablosuyla bağladğınızda, enerji geldiği için led ışıklar yine yanacaktır, ancak data alışverişi yapmayacağı için hiçbir bağlantı yapamayacaksınız.

• Beğen
Şöyle diyeyim. Kart üzerindeki led ışıkların, yanıp sönmesi, devamlı yanması, birinin yanıp yanmaması aslında çok büyük anlamlar içeriyor. O led ışıkları aslında, kartın bizimle iletişim yolu.

Boot pinleri lehimleyip lehimlememek arasındaki fark, kartın boot moda geçip geçmemesi. Cep telefonundan örnek verecek olursam, Boot pin lehimsizken kartı USB takıp bağlantı yapmak, telefonu normal açmak. Boot pin lehimliyken kartı USB takıp flash yapmak da, telefonun ses kısma tuşuna ve kapatıp açma tuşuna basarak telefonu açmak, yani boot moda girmek.

Bir başka öneri olarak. Bu işlemleri başka bir PC de denemeniz. Ve de şimdi aklıma geldi, kullandığınız USB kablosunun data kablosu olduğunu yani sadece şarj kablosu olmadığını kontrol edin.

Şarj kablosuyla bağladğınızda, enerji geldiği için led ışıklar yine yanacaktır, ancak data alışverişi yapmayacağı için hiçbir bağlantı yapamayacaksınız.

Hocam win 7,8,10 macos high sierra da denedim. 5ten fazla data kabloyla denedim. Cihaz videolarda anlatıldığı gibi herşeyi yaptım ama cihaz normal çalışıyor gibi olmasına rağmen pcde bir tepki olmuyor. Bu ara maddi durumum iyi değil 50 60 tlye de kart bulamıyacağım için ya bu kart çalışacak ya da proje rafa kalkacak...

Ben halen sürücülerin doğru yüklendiğinden emin olamadım açıkcası. PCde bir tepki olmuyor dediğiniz, normalde olan USB bağlantı sesi gelmiyor mu?

Şöyle yapalım. Öncelikle, kart şu an bir quadcopter üzerinde ve diğer aygıtlar bağlı mı? Eğer mümkünse kartı quad üzerinden sökün, diğer aygıtlar da bağlı olmasın.

Kullandığınız PC eğer mümkünse, kart sürücüleri yüklediğiniz ilk günden daha önceki bir güne sistem geri yüklemesi yapın. Tabi bu esnada başka program kurulum işlemleriniz olmuşsa onlar da gidecek...

Kablo olayının farkındasınız ama çalıştığından emin olduğunuz bir data USB kablosuyla PC ye bağlayın.

Bu esnada cleanflight vs bir uygulama açık olmasın. Boot pinler de lelimli olmasın, yani kısadevre yapmış olmasın.

PC normal şartlarda kartı görüp, tanımlanamayan aygıt olarak belirlemesi lazım. Başka bir hata veriyorsa, kartta fiziksel hasar olma ihtimali çok yüksek. Şahsen başıma gelmiş durum.

Eğer PC normal şekilde, USB aygıtı görüyor, ancak sürücüler yüklü olmadığı için tanımlanamıyorsa, videodakiler gibi sürücü yükleme işlemini yapın.

Bu işlem başarılı olmuş ise, mutlaka karta USB takılı iken PC aygıt yöneticisinde USB controller listesinde Silab /STM32 şeklinde aygıtı görüyor ve herhangi bir ünlem işareti veya hata belirtisi olmaması gerekiyor.

Buraya kadar olan kısımda, anlattıklarımdan farklı bir durum oluyorsa, resim veya video çekip paylaşırsanız iyi olur.

Eski tarihe maalesef gidemiyorum ama böyle giderse pcyi sıfırlayıp vir daha deneyeceğim.

Bootloader pinleri kısa devre yapılmış hali pc hiç cihazın farkında değil

Son düzenleme: