Neodimyum Sinterlenmiş NdFeB Mıknatısların Manyetik Özellikleri

iscender

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere Neodimyum mıknatıslar bizleri kullandığı elektrikli modellerin motorlarından tutun servo motorları, governor mıknatısları ve daha birçok elektonik parça hardisk, röle, manyetik kontak v.s alanda hayatımıza girmiş bulunmakta :)

Peki bunların kalitesi nasıl anlaşılır kaç zamandır yaptığım araştırmalar dahilinde bunların kalitesini gözlemleyerek anlamak nerdeyse mümkün değil ;)

Fakat üreticiler, ürettikleri üründe cihazda kullandıkları mıknatısları özellikle belirtmiş ise aşağıdaki tablodan kullandığınız ürünün içindeki mıknatıs'ın vasıflarını görebilir.

Kendinize bir kullanım kriteri belirleyerek ürününüzü zorlamadan ömrünü uzatmaya çalışabilirsiniz.

Ama başlıca bu mıknatısların biline en büyük düşmanı aşırı ısıdır. Dolayısıyla max çalışma ısısını geçmemek en iyi koruma yöntemi olacaktır.

Link olarak eklediğim motor KDE markasının motor'udur bu bilgiler bazı üst sınıf kaliteli markalarda vardır. ;)

Bu motorda kullanılan mıknatıs cinsi N45SH'dir listede bu mıknatıs yoktur fakat N44SH ile nerdeyse aynı özelliktedir fark çok azdır .

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir elektronik mühendisi olarak bu kadar özelliği ve bilgiyi ben bile bilmiyordum :embarras: Teşekkürler Iskender :thumbup:

Şimdi bu durumda madem esas olan sıcaklık, bunu nasıl kontrol altına alabiliriz :rolleyes: Örneğin aldığımız kit Combo bir kit ise, zaten elektronik hazır halde geliyor. Motorun yeri de belli. Hani ESC olsa daha az ısınması ve daha kolay hava alması için montaj yerini ayarlayabiliriz ama motorda böyle de bir imkan yok ???

Özetle Motorun daha az ısınması ve buna bağlı olarak ömrünü kısmi de olsa uzatmak için senin şahsi tavsiyen nedir acaba :rolleyes:

abi motorun soğutma fan'ı zaten var ayrıca main gear ve ana pal'den azcık bir hava sirkülasyon'u zaten geliyor.

eğer motorda bir sıkışma rulmanlarında yağsızlık toz pislik v.s kaçması , main gear ve pinion diş sayısı seçimi hatası, birbirine temas sıkılığı hatası, main rotorda ve blokta rulman sıkışıklığı v.s gibi bir mekanik sorun yok ise

motorun içine birşey kaçması (örneğin tamir onarım anında kaybolan bir vida shim v.s gibi metal parçanın mıknatıslar ile motor içine çekilmesi)

gibi ve benzeri durumlar yok ise motor max çektiğinden fazla akım çekmez dolayısıyla aşırı ısınmazda bunlar mekanik etkenler birde elektronik etkenler var

1. esc ve motor tımıng değeri farklılığı
2. esc ve motor sürücü frekans değeri farklılığı
3. üst üstte çok sayıda pil tüketimi sebebi aşırı ısınma
4. esc setup'unda brake on açık olarak ayarlanması
5. motor stator sargılarından connektore gelen strand sayısında eksiklik örneğin faz başına her connektorde 5 strand var fakat fazın birinde bu strand'larda eksik temas strand iletkeni kopması bunu birçok kez gözlemleyemezsiniz çünkü connektor lehim yüzeyleri ısı ile daralan makaron ile kaplıdır.

bu strand'lar motor stator bobinlerinden connektore direk yekpare eksiz olarak gelir içlerinden biri kopunca dönme hareketi kesilmez devam eder.
bu strand iletken'i emaye bobin telinden sarıldığından connektor dibinde çok fazla bükme sebebi ile kopma dolayısıyla bağlı olduğu stator üzerinde azalan manyetik alan motor üzerindeki performans azalır ama bunu tek bir strand eksikliğinde gözlemlemek zordur.
tüm strand sargıları ilgili connektorde paralel bağlı olduğundan ohmmetre ilede ölçülemez.

fakat motor çok çabuk ve aşırı ısınır ses biraz değişir motor tekliyormuş gibi çalışabilir. ;)

esc'de fazlar arası dengesizlik ile aşırı ve hızlı ısınma gözlemlenebilir. ;)

ayrıca hiç kimse benim nitro modelim yok ne yapacam infrared veya farklı bir thermometreyi demesin

elektrikli motorlar esc'ler, bec'ler li-po pillerde ısınır daha doğrusu üzerinden gerilim geçen her iletkenin özgül ısısı ve iç direnci değişir.

bunun için kendi kullandığım ekonomik ve güvenilir bir termometreyi tüm modelcilerin edinmesini öneriyorum.
sadece model üzerinde değil evde bile birçok yerde işe yarıyor.
özellikle benim gibi meraklı iseniz yaptığım led uygulamalarından tutunda evdeki klimanın üflediği havaya radyatörden çıkan sıcak havaya kadar bir çok ısı değerini bununla ölçüyorum

güveninirliği benim kızın braun kulaktan ateş ölçer ile kıyasla tecrübe ile sabittir. sapma 0.03-05 celcius seviyesindedir.

hk'dan eko olarak alabilirsiniz ürün aslında zytemp üretimidir.

ucuz oluşuna aldanmayın bu thermometre 2002 yılında taiwan'da ödül almıştır.

hk'dan alacağınız kendi sitesindeki en alt fotodaki karton kutu ile gelmektedir fakat üzerinde turnıgy yazar.

İskender bir olay bu kadar güzel özetlenebilir :bravo: Eline kalemine sağlık, gerçekten hiç düşünmediğim şeyleri aklıma getirdin %p

Bu durumda en yakın HK siparişinde 1 tane önerdiğin ısı ölçeri sipariş edip, takım çantasına atıyorum ;)

eyvallah abi ısı ölçer pahalı değil bencede al mutlaka faydasını görürsün. :)

Yazıda Özellikle ısı ölçer ile ilgili ilave değerli bilgiler olduğu ve arada sonradan kaynamasın diye yeni bir konu açıp, Indeks sayfasına ilave ettim :)

çok güzel abi eline sağlık alıpta birgün işne yarayan adam iyiki almışım der bunu

ayrıca hk'dan ucuz satan bir site'de görmedim

ayrıca geçen levent'in siparişlerinde bunu almıştık metal gövdesi kibarlığı şarzlı enteğre mıknatısları ile çok güzel bir cihaz

align ap800 ve clonu olan tarot ap 900 den daha güzel kaliteli ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim

tek negatif yönü auto power off çabuk devreye giriyor.

İskender Yenimol' Alıntı:
ayrıca geçen levent'in siparişlerinde bunu almıştık metal gövdesi kibarlığı şarzlı enteğre mıknatısları ile çok güzel bir cihaz

align ap800 ve clonu olan tarot ap 900 den daha güzel kaliteli ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim

tek negatif yönü auto power off çabuk devreye giriyor.

Bu ürün ilk çıktığında ben de görmüştüm sonra dedim beklede kullanıcı yorumları gelsin ona göre alır ya da almazsın ;)

yok abi denedik gayet hassas çalışıyor

hani bi tabir varya osuruktan nem kapmak aynen öyle çalışıyor çok hassas. ;)