OMPHOBBY M2 - BNF Helikopter

Nerede ise 1 yıldır ben de Micro Brain ile kullanıyorum. Temel ayarlar ile kuyrukta en küçük sorun yaşamadım :rolleyes: Acaba sizin modelde fiziksel bir sıkıntı olmasın ?

Eğitim modeli olarak düşünüldüğü için kırım maliyetlerini düşürmek amacıyla default olarak fabrikadan bu şekilde geliyor. Şeffaf bir görüntüsü olduğu için göze pek hitap etmiyor dediğiniz gibi ama bence uçuş performansına olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum.

Benim modeli 2.el olarak amerika'dan almıştım ve canopy, kuyruk kısımları carbon olarak upgrade edilmişti. Gerçekten çok şık duruyor. İsterseniz siz de düşünebilirsiniz :saygilar:

Ben Carbon modelini almıştım zaten, ama dediğiniz gibi mekanik (fiziksel) sıkıntısı olabilir, heli tam olmayınca da bir kenarda tutuyorum artık, ama bu konuda yardımınızı isterim

Benim de oxy3 modelimin kuyruğu titreşimliydi. Kumanda-ünite; VBC ve neo olduğu için Emre abinin yardımlarıyla anlık olarak bayağı parametre değiştirerek gidermeye çalıştık, bir miktar azalsa da tamamen yok olmadı. Aslında uçuşta göze batmayacak, tolere edilmeyecek seviyeye de inmedi haliyle ara verdik kendisi ile ilgilenmeye...

Tabii üniteden ayar yaptık olmadı değil olay sadece... Zaten konusu da derli toplu olsun diye çiçek gibi toplamıştım, şurayı da eksik yaptım diyemiyorum. Buna rağmen komple kuyruğu demonte edip tekrar aynı özenle topladım. Yerdeyken herşey çok smooth, hiçbir problem yok gibi... Yetmedi kuyruk servosunun gücü ve hızı yetmiyordur diye daha iyisini aldım o da fayda etmedi. Palleri hem 50 hem 47 olanları denedim, olmadı.
Yapılacak şey komple kuyruk parçalarını değiştirip o şekilde denemek. Belki imalatta bir sorun oldu, bir yerlerde balans sorunu var falan... Ama onun da parça fiyatları çok yüksek, çok sayıda işlenmiş metalden oluşuyor her yeri plastik enjeksiyon değil... Örneğin kuyruk pal tutucuların tanesi 20 iki taraflı 40 dolar, tail rotor hub 8 dolar, şaft 10 dolar, Kargosu ve gümrüğü var...

Demem o ki, fireball kuyruğu tutmuyor diye oxy3 veya Omp almak da çözüm olmayabilir. Her üründe olabiliyor bir takım sıkıntılar. Sorunsuz güzel güzel uçanlar da oluyor. Biraz şans meselesi...

Benim de oxy3 modelimin kuyruğu titreşimliydi. Kumanda-ünite; VBC ve neo olduğu için Emre abinin yardımlarıyla anlık olarak bayağı parametre değiştirerek gidermeye çalıştık, bir miktar azalsa da tamamen yok olmadı. Aslında uçuşta göze batmayacak, tolere edilmeyecek seviyeye de inmedi haliyle ara verdik kendisi ile ilgilenmeye...

Tabii üniteden ayar yaptık olmadı değil olay sadece... Zaten konusu da derli toplu olsun diye çiçek gibi toplamıştım, şurayı da eksik yaptım diyemiyorum. Buna rağmen komple kuyruğu demonte edip tekrar aynı özenle topladım. Yerdeyken herşey çok smooth, hiçbir problem yok gibi... Yetmedi kuyruk servosunun gücü ve hızı yetmiyordur diye daha iyisini aldım o da fayda etmedi. Palleri hem 50 hem 47 olanları denedim, olmadı.
Yapılacak şey komple kuyruk parçalarını değiştirip o şekilde denemek. Belki imalatta bir sorun oldu, bir yerlerde balans sorunu var falan... Ama onun da parça fiyatları çok yüksek, çok sayıda işlenmiş metalden oluşuyor her yeri plastik enjeksiyon değil... Örneğin kuyruk pal tutucuların tanesi 20 iki taraflı 40 dolar, tail rotor hub 8 dolar, şaft 10 dolar, Kargosu ve gümrüğü var...

Demem o ki, fireball kuyruğu tutmuyor diye oxy3 veya Omp almak da çözüm olmayabilir. Her üründe olabiliyor bir takım sıkıntılar. Sorunsuz güzel güzel uçanlar da oluyor. Biraz şans meselesi...
Abi hiç ünite değiştirdin mi? Emre abiden emanet ikon alıp denemeni tavsiye ederim.

Senin ünite yerini veya modeli sevmemiş olabilir, mekanik sorunu ana paller söküldü kuyruğu tutarak tam gaz verip anlarsın zaten.

Aslında aynı üniteyi daha önce logoda, sonra da max ta kullandım, çok da uçuş sayısı vardır önemli kısmı logoda olmak üzere...

Oxy de veya benzer küçük modellerde yerini sevmediyse yapacak bişey yok, fazla da bir yer yok model üzerinde. Modeli sevmediyse de ona da yapacak bişey yok, seveceği bir model olana kadar kenarda bekler.

İkonla veya spiritle denemek sadece deneme seviyesinde kalır. Zira denedikten sonra hımm oluyormuş ikon kullanayım artık diyemem kumandadan ötürü. Receiver ile ikon şeklinde kullanım için de çok bir yer yok, küçük model... Ki zaten şimdiye kadar sadece bu modelde böyle oldu Warp dahil daha önce böylesi bir titreşim ile uğraşmamıştık.

Benim zaten aman model uçsun, vitrinde durmasın gibi bir telaşım da yok, Protos 380 ile uçuşlara devam ediyorum fırsat oldukça... Sadece arkadaş Fireball'da titreşim sorunu yaşamış, Oxy veya Omp alacağım dediği için "onlarda da yaşayabilirsin" anlamında paylaşmak istedim tecrübemizi.

Model küçüldükçe zaten bu titreşim olayları fazlalaşıyor. Benim Mehmet abiden gördüğüm kadarıyla en stabil kuyruk Fireball'da, ki hakikaten hiçbir sorunu yok. Servosu kalite tabi :D

Oxy2'de de kuyurktan öyle aman aman bir beklentim yoktu, zaten öyle destansı bir performans da almadım :D Bu boyutun tutabildiği kadar tutuyor işte.

Kuyruğu çok kafaya takıyorsanız, en baştan bu M2 arkadaşı silin zaten, zira motorlu kuyruğun yapabileceği çok fazla şey yok..

Model küçüldükçe zaten bu titreşim olayları fazlalaşıyor. Benim Mehmet abiden gördüğüm kadarıyla en stabil kuyruk Fireball'da, ki hakikaten hiçbir sorunu yok. Servosu kalite tabi :D

Oxy2'de de kuyurktan öyle aman aman bir beklentim yoktu, zaten öyle destansı bir performans da almadım :D Bu boyutun tutabildiği kadar tutuyor işte.

Kuyruğu çok kafaya takıyorsanız, en baştan bu M2 arkadaşı silin zaten, zira motorlu kuyruğun yapabileceği çok fazla şey yok..

Motorlu kuyruk yorumuna katılmıyorum abi, xk k120 gibi dandik modeli uçururken bile 700 de yaptığım her hareketin altından başarı ile kalktı, Cem'le uçarken over speed bile denedik, gayet güzel yaptı, kuyruk yine taş gibiydi

Kuyruk tutmaz demiyorum. Söylemek istediğim, hatveli pervaneye sahip kuyruk, sabit pervaneli motorlu bir kuyruktan, doğası gereği daha avantajlıdır. Birinde hatve değişince yön değişir, diğeri, atıyorum 8bin devirden durup, diğer tarafa 8bin devir dönmek zorundadır.

Arkadaş başına daha büyük bir bela alabilir demek istedim. Bu arada sevgili @IronHide , kullanıcı isminizi ad-soyad yapabilirseniz seviniriz.

Titreşim ve tutma sorunu 250 ve alt sınıfta oldum olası sorun olabiliyor, bu bir şans meselesi de olabiliyor bazen , gerçi 922 ve trex250 harici hiç mini modelim de olmadı ama mini neye göre mini orasını tartışırım işte.
Mini model birkaç düşmede , çok hafif birkaç düzeltme ile uçabilen model bana göre.Düşersin çime , sağını solunu kontrol eder yine uçarsın , çünkü yapısı gereği uçmaya hazırdır ,hasar almaz fazla.922,977, mcpx bl gibi modeller bana göre harika ve mini sınıf.
Gel gelelim Trex250, fireball, Oxy2 gibi büyük abilerinin ölçekli ufaltılmış halleri ise görünüşte minik olsalar da , ilk düşmenin ardından oluşan hasar,masraf ve tamir zamanı açısından hiç de öyle minik sayılmazlar ...
Mesela tüm dünya forumlarında Trex250 nin kuyruk problemleri tartışılıp ,üst sınıf üniteler ile çözüm arayanlar azımsanmayacak sayıda iken , ben tarot gibi basit bir üniteyle hiç sorun yaşamadan kullandım.Belki ünite yerini sevdi deyin, belki kuyruk şaft rulmanlarımda boşluk oluşacak kadar çok uçuş sayım olmadı deyin , ama tutuyor işte....
Fireball çok ciddi ve kuvvetli bir model , kuyruk sorunu olacağını düşünmüyorum çünkü kafası güçlü ve hızlı modelin kuyruğu ,başka tasarımsal, mekanik veya elektronik sorun yoksa , kesinlikle sorun çıkarmaz.
Hepsinin yeri ayrı ve güzel , lakin kuyruğu motorlu modelin bir sevmediğim yanı var , uçarken kulağının dibinde sivrisinek varmış gibi rahatsız eden bir vızıltı ;D:saygilar:

Hepsinin yeri ayrı ve güzel , lakin kuyruğu motorlu modelin bir sevmediğim yanı var , uçarken kulağının dibinde sivrisinek varmış gibi rahatsız eden bir vızıltı ;D:saygilar:
Evet ya o ses beni de çok rahatsız ediyor ne yazık ki :) V922 yani 100 mm pal çeviren microlarda için tamam da onun üstünde gerçekten acaip kafa tırmalıyor :D

• Haha
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Kuyruk tutmaz demiyorum. Söylemek istediğim, hatveli pervaneye sahip kuyruk, sabit pervaneli motorlu bir kuyruktan, doğası gereği daha avantajlıdır. Birinde hatve değişince yön değişir, diğeri, atıyorum 8bin devirden durup, diğer tarafa 8bin devir dönmek zorundadır.

Arkadaş başına daha büyük bir bela alabilir demek istedim. Bu arada sevgili @IronHide , kullanıcı isminizi ad-soyad yapabilirseniz seviniriz.
Haklısınız, hemen düzeltiyorum ?

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman