On-Off anahtarı olmayan UBEC'lere anahtar yapmak?

Yıldıray Peker

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar. Helikopterim üzerinde bulunan voltaj regülatörünü değiştirip,Castle Bec Pro regülatör almayı düşünüyorum. Hakkındaki olumlu yorumlardan ötürü.

Ancak yanılmıyorsam bu regülatörde,örneğin Align'in,HobbyWing'in regülatörü(bec) gibi açma kapama anahtarı yok. Bataryayı bağlıyorsunuz ve çalışıyor.

Bu da her uçuş sonunda kanopiyi çıkar pili sök,uçacağın zaman kanopiyi tak gibi sık sık kanopi tak çıkar derdi çıkaracaktır.

Anahtarlı olsa en azından ilk başta bataryayı takarım,uçuş tamamen bitene kadar çıkarmam,anahtar ile helikopterin elektriğini açıp kapatırım diye düşünüyorum.

Ancak belirttiğim gibi bu,anahtar olmaması halinde eziyet haline gelecek.

Bu,anahtar özelliği olmayan regülatöre bir DIY anahtar yapımı mümkün müdür ? Herhangi bir S-Anahtarı,Rocker Switch'i direkt olarak bağlamanın akım taşıma kapasitesi açısından sağlıklı olmadığını düşünmekteyim.

Yarım yamalak olan elektronik bilgim ile , bu sistemi bir mosfet aracılığı ile güçlendirerek,mosfet ile anahtarlama yaparak gerçekleştirmek mümkün müdür ?

Veya bu kadar zahmeti ne kendin ver,ne de bize bunu anlatma zahmetini ver derseniz :D , konu DIY başlığının dışına çıkacak olsa da,affınıza sığınarak bu özelliklere sahip güvenilir bir UBEC tavsiyesinde bulunursanız da memnun olurum ancak,bu 2. planda olacaktır mümkünse.

Konuyu çok uzattığım için özür diliyorum. DIY başlığında açmış olduğum konu sıklaştı. Rahatsızlık veriyor isem lütfen uyarınız.

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Ben problemi anlamadım. Ortalıkta binbir çeşit ON/OFF anahtarı var. Gözden kaçırdığım bir nokta mı var acaba???
Merhabalar. İlginiz için teşekkür ederim Sümer Bey Abi.

Almayı düşündüğüm regülatörde anahtar düzeneği mevcut değil. Ben bunu pil bağlı olduğu halde kapatıp açabilmek istiyorum. Aksi halde regülatörün enerjisini kesebilmem için pili sökmem gerekiyor. Pili sökmek için de kanopiyi sökmem gerekiyor. Uçuş aralarında sürekli,defalarca kanopiyi sök tak yapmamak için pilin regülatöre giden enerjisini kapatıp açabileceğim şekilde anahtar kullanmam gerekiyor. Ancak helikopter üzerinde bulunan ekipmanların,bilhassa servoların akımını taşıyabilecek,helikopter üzerine takabileceğim boyut ve görünümde güvenilir bir anahtar var mıdır ? Servonun akımlarını taşıyamacağı düşüncesiyle bir anahtarlama elemanı da ekleyerek böyle bir sistem arayışına girdim. Ancak pil ile regülatör arasına direkt olarak seri bağlayabileceğim güvenilirlilikte bir anahtar var ise tavsiyenizi bu konuda da almak isterim.

Teşekkür ederim.

Şu forumda şema var:

Sizin istediğiniz anahtar sistemi sanıyorum bu olmalı. Biliyorsunuz pil bağlantısını her uçuştan sonra sökmek en güvenli yoldur.

• Beğen
Tepkiler: Yıldıray Peker
Sanıyorum ki, bahsi geçen helikopterin nitro. Elektrikli olsa zaten her uçuşta pili değiştirmek için kanopiyi çıkarman gerekecek... Bu durumda castle bec zaten çok iyi bir seçenek olmuyor. Bu bec elektrikli helikopterler için daha uygun bence.

Ben nitro helilerimde Skyrc 2s 10A Linear Bec kullanıyorum. İstediğin switch özelliği de var bunda.

Helikopterlerde, özellikle de nitrolarda mekanik switch kullanmayı ben pek uygun bulmuyorum. Bu tip uygulamalar için üretilmiş, switch'in kablosu kopsa veya kendisi komple düşse de elektriğin kesintiye uğramadığı tipte ürünler kullanmak daha sağlıklı.

Şu forumda şema var:

Sizin istediğiniz anahtar sistemi sanıyorum bu olmalı. Biliyorsunuz pil bağlantısını her uçuştan sonra sökmek en güvenli yoldur.

Merhabalar. İlginiz için teşekkür ederim Levent Bey Abi. Doğrudur,pili sökmek en mantıklısı ancak kanopiyi sök tak yapma işleminden dolayı bir yerden sonra eziyet haline gelecek adeta. Bu düşünceden dolayı böyle bir ürüne ihtiyaç duydum. Aynen bu tarzda bir anahtar işimi görecek gibi. Switch'li bir BEC alternatifini denedikten sonra mutlaka bu Switch sistemini deneyeceğim. Teşekkür ederim.
Bu?
Merhabalar. İlginiz için teşekkür ederim Sümer Bey Abi. Aynı şekilde anahtarlı bir BEC alternatifini denedikten sonra şema ile birlikte bu anahtarı veya direkt olarak bu anahtarı bağlama yöntemi ile deneme yapacağım. Teşekkür ederim.
Sanıyorum ki, bahsi geçen helikopterin nitro. Elektrikli olsa zaten her uçuşta pili değiştirmek için kanopiyi çıkarman gerekecek... Bu durumda castle bec zaten çok iyi bir seçenek olmuyor. Bu bec elektrikli helikopterler için daha uygun bence.

Ben nitro helilerimde Skyrc 2s 10A Linear Bec kullanıyorum. İstediğin switch özelliği de var bunda.

Helikopterlerde, özellikle de nitrolarda mekanik switch kullanmayı ben pek uygun bulmuyorum. Bu tip uygulamalar için üretilmiş, switch'in kablosu kopsa veya kendisi komple düşse de elektriğin kesintiye uğramadığı tipte ürünler kullanmak daha sağlıklı.

Merhabalar. İlginiz için teşekkür ederim Emre Bey Abi. Doğrudur,helikopterim nitrolu. Castle markası hakkındaki olumlu yorumlardan ötürü onu düşünmüştüm ve doğrusu SkyRC'den haberim yoktu. Bu regülatörü bulabilirsem daha sağlıklı olacaktır. Teşekkür ederim.